No niin. Sekaisinhan tässä menee jo kohta, mutta kyllä tässä hieman jo luottamus palasi tuohon Viessmanin mitoitukseen, vaikka olivatkin käyttäneet siinä öljymäärää 4500 L/v.
Alakerta siis 300mm kaksikerros harkoista, joissa 100mm uretaani välissä.
Yläkerta puurunko 200mm villaa ja tuulensuojalevy. 30mm ilmarako ja siihen reikätiiliverhous 100mm tiilellä.
Talon pituus 20m ja leveys 9m lisäksi L-siipi leveys samat 9m, Jos tuon muutaisi suoraksi taloksi, niin sitten tulisi 26m ja 9m.
Parvekkeita on 2 yhteensä 2m x 15m ja 2 x 6m. terasseja myös 2 ja mitat molemmilla 2x6m.
Lattiat on eristetty lecasoralla, jota laitoin kyllä ainakin 2-kertaisen määrän,mitä suositus. Kuivalta näytti eristeet, kun piikasin lattiakaivon pannuhuoneeseen eilen. Tänäänhän on jo lattiat ummessa seinät levytetty ja uudet putkiviennit lattian alta, jotta saan 2 seinää tyhjäksi järjettömistä putkivedoista ja viemäreistä, unohtamatta "äkkiä nyt" tehtyjä keskuspölyimuri vetoja.
Alakerta on myös koolattu sisäpuolelta ja 100mm villaa ja höyrysulku, niiltä osilta, jotka eivät ole maanvastaisia. Yläkerran seinänpaksuus on siis arviolta 350mm kaikkinensa. Alakerrassa puolet on 300mm lämpöharkko+ 100mm villa. Huonekorkeus on alhaalla ja ylhäällä 250cm.
Rakennusvuosi on -89.
tomppelille taas suuret kiitokset vaivannäöstä. Tämähän on kuin terapiaa. Taitaa monella muullakin tässä aloitusvaiheessa olla sellaista vertaistuen tarvetta,kun on päättänyt hypätä tuohon MLP kelkkaan. Onneksi on näitä AMLP kerhojakin olemassa.
Pyysin jo lämpöpumppukauppiaalta hinta verrokin 12,9 kW ja 17 kW laitteista. Käsittääkseni tuo 17kW vaatii ainakin 50m lisää nykyiseen kaivoon, eli 1650 €, mutta en löydä mistään noiden 12,9 ja 17 kW laitteiden hintaeroja, jotta voisi pähkäillä kustannuksia. Viessman 300-G siis tulee joka tapauksessa. Päätimme emännän kanssa, että otamme tuohon laskennalliseen 250m kaivoon 40m lisää ihan suoraan sopimalla urakoitsijan kanssa keskenämme. ei se ole kuin hiukka päältä 1000 €, eikä tunnu edes huonolta idealta tehdä samalla vaivalla, kun kerran siinä pyöriivät. Pystyyvät kuulemma poraamaan 300m yhtä reikää, pitää vain varmistaa sitten kiertopumpun teho. Tai työntää kahta putkea, joka kuulemma huonompi, kuin yksi reikäinen. Onkohan jollain tiedossa tuollaisen kiertopumpun hintaluokkia, jos joutuu omasta syystä sitä suurentamaan. Kyseessä lienee joku invertteri tai taajuusmuuttaja moottori, joka kykenee seuraamaan itteensä.
Elikkä mulla on hyväksytty tarjous 21.000€, jossa Viessman 300G+ 390 L vitocell kylmälaite varauksella. Kaivo 250m.
...
"tomppeli" editoi.: Poistin liitetiedoston, ettei liitetiedostokansio täyttyisi liiaksi.!