Lvylämmönvaihdin on joo, ja ilmat tulee pois kun laittaa tulistuspumpun kolmoselle ja avaa tulistusventtiilin. Siis jos siellä on ollut ilmaa. Kupla on tosin ollut niin pieni ettei minulle siitä mitään haittaa ollut.
Eikös vaihtoventtiilikoneissa ole iso (>200l) käyttövesivaraaja joka on pidettävä n. 50C lämmöillä? Vs-koneissa ei taas moista "syöppöä" tarvita.
Ihan kokeeksi heittelen omia ajatuksia Vs-koneen sielunelämästä ja säätämisestä. Ampukaa ihan vapaasti alas...... Haettaessa viimeisiä virityksiä ja kauniita lämpökäyriä säätöihin, miksi kuristaa alavaraajaan tulevaa lämpöä? Tuntuu hölmöltä, ettei oteta tulossa olevaa lämpöä täysimääräisenä vain siksi, että ala- ja yläpöntön lämmönnousukäyrät saadaan näyttämään hyviltä. Paikataan tehotonta yläosan tulistimella tehtävää lämmitystä kuristamalla alaosan tehokasta kompuralämpöä? Onko järkeä?
Toinen juttu: Meikäläinen on käyttänyt nyt vuoden Vs10:ä ja kompressorin käydessä on alalämpö noussut aina miltei yläpöntön lämpöihin ennen katkaisua. Nyt ajattelin tehdä asialle jotain ja teinkin. Tulistuksen kuristinventtiili täysin auki, pumppu 3-nopeudelle ja pakkoajonapilla nytkyttelin pumppua lyhyin pyrähdyksin. Minuutin rämpläyksen jälkeen kuului varaajasta "bluuumbs" eli ilmakupla lähti liikenteeseen tulistuspuolelta. Tilanne muuttui dramaattisesti muutaman päivän seurannan aikana. Kuristin on tällä hetkellä auki 2 kierrosta, kaikki sulkuventtiilit täysin auki ja pöntön yläosa on koko lämmityksen ajan 3-4 astetta edellä alaosaa. Tulistuslämpötila laski 91-92C:sta 86-87C:n. Nyt alkaa pikku hiljaa tuntua siltä miltä Vs:n pitäisi olla. Miten muilla joilla on vaikeuksia yläpöntön lämmönnousujen kanssa, oletteko kokeilleet koskaan ilmata tulistuspuolta?
Ammun alas osan, täältä tulee

(huom. ilman alan koulutusta, ampukaa takaisin ettei keskustelu ole liian tylsää...)
Vs:ssä koko varaaja on oltava yli 40 asteinen ja käyntijaksojen loppupuolella lauhduttimelta lähtee yli 45 asteinen vesi kun ajetaan riittävillä säädöillä. Jos vaihtarissa on sen 50 astetta niin ero on aika pieni? Vs sekoittaa tulistinlämmön melkein kokonaan lauhdutinlämpöön joten suurta eroa ei ole pelkkään lauhduttimeen jossa tulistus otetaan talteen enne varaajaan siirtämistä. MUTTA vaihtoventtiilikoneelle riittä lämmityskäyttöön meidän tapauksessa suurimman osan vuotta lauhduttimen lähtölämpötilaksi alle 30 asteinen vesi. Ainoastaan kovimmilla pakkasilla 33 astetta. Ja kyllä talon lämmitys enemmän vie kuin käyttöveden lämmitys. Ja tulistusvaraaja on kesällä kuitenkin kauttaaltaan lähes saman lämpöinen.
Toisekseen, että saat vakiomallin Vs:stä riittävästi lämmintä, eli 40 asteista vettä että myös suihkulla se tuntuu riittävän lämpimältä (kaksi suihkua samaan aikaan), pitää ylävaraajan olla vähintään 43-44 asteinen. Jotta se saadaan aikaiseksi vakiosäädöillä on alamin oltava ainakin minulla 38-40 ja alaero sitten jotain 6-9 astetta. Riippuen kuinka pitkiä käyntijaksoja haluaa. Tällä tavalla ajoin viimeyön.
Jos alavaraajaa kuristaa hieman, ja siis tarkoitan hyvin vähän, eli lauhduttimelta lähtevä vesi on vain 1-1,5 astetta lämpimämpää kuin hanat auki, voin pitää alaminimin 30 ja alaero 8, ja lämmin vesi riittää, ylävaraajan lämpötila seilaa väliä 45-52. Tällä virityksellä kompressorin ja latauspumppujen/kaivon pumpun kulutus on käyntijakson aikana keskimäärin 2,6kW, kuumakaasu vain 75 astetta. Mittaus on tehty useiden käyntijaksojen keskiarvona Elenian sähkön kulutusseurannan perusteella yöaikaan kun muu kulutus on vakio. Tarkkuus on arviolta +/- 0,2kW jos mittari ei valehtele. Mutta nyt se mitä en sitten ammukkaan alas, koska viimeyön tulos oli vähintäänkin outo. Keskikulutukseksi laskin 2,36kW vaikka alavaraaja on siis pidetty reilusti lämpimämpänä, 36 ero 8, ei kuristusta kuumakaasu 85. Tähän en nyt vielä usko.
Eli kiteytettynä samanlaisilla alaeroilla/ tuntumaltaan samalla lämpimän veden määrällä, kuristettuna lauhduttimen lähtö max 39 astetta, ilman kuristusta 46 astetta. Kumpi halvempi ja miksi kun tulokset on nurinkuriset. Kenelläkään ihan oikeaa 3-vaihe tehomittaria Vs:ssä kiinni? Tarkkuus on vähän niin ja näin tuolla minun tehomittauksella.