Tuo kuvio on tullut itsellekin tutuksi, mutta en ole keksinyt miten sen saa toimimaan... Olen tuonut ulkoisen jännitteen liittimelle AA3-X7 ja jatkanut siitä pumpulle, mutta en löydä mistään keinoa ohjata tuota ulkoista pumppua. Kun testasin niin ulkoinen pumppu kävi koko ajan. Valikkoihin ei ilmestynyt mitään uutta, vaikka muutin pehmeän tulon kiertovesipumppu -asetukselle.
Itsellä käytössä 1245-10, jonka sisäinen kv-pumppu pyörii 30% nopeudella myös odotustilassa. Tarkoitus olisi ottaa tuo ulkoinen kv-pumppu sisäisen avuksi vain lämmityskierron aikana. Talossa on kanaalin päässä kahdessa kerroksessa yht noin 220 m2 jonka joka nurkkaan oman pumpun pusku ei tahdo riittää.
Jos joku on onnistunut järkeävästi ohjaamaan ulkoista kiertovesipumppua 1245 -pumpulla, niin olisin todella kiitollinen tiedoista. Tuo ulkoinen kv-pumppu on sen verran jytky 25-80 ja haukkaa kolmosella 245W. Mieluusti ajaisin tuota vain tarvittaessa, sillä lähes 6kW/vrk pelkälle pumpulle ei houkuttele.