Lämpöässän huoltomies kävi tänäaamuna tutkimassa tilannetta ja tässä tutkimusten tuloksia:
- termostaatti toimii oikein
- vastus toimii oikein
- yläosan anturi on sen verran alhaalla (V13 malli), ettei yläosan lämpö leviä vastuslämmityksen aikana anturille asti -> vastuksen termostaatti kerkeää katkaista vastuslämmityksen ennenkuin yläosan lämpö vastaa pyyntiä anturin kohdalla
Eli yhteenvetona oli, että pumppu ei voikaan toimia (V13 malli, näyttää toimivan ainakin LPfreakin V10.5 ja seeppantin V7) siten kuin sen pitäisi toimia vastuslämmityksessä. Oumanin pyytämiä arvoja ei koskaan saavuteta
ylävaraajan anturin kohdalla. Yläosan ylimmässä osassa on kyllä kuumaa vettä jota LJ1 lämmityspiiriin saadaan syötettyä 4-tieventtiilin kautta, mutta LJ2:een ei saada lämmintä vettä yläosasta (3-tieventtiili), joten LJ2:n piirissä olevat pinnat viilenee.
Tuohon vastuslämmitykseen huoltomies antoi sellaisen vinkin, että laittaa latauspiirin pumpun etupaneelista pakkokäynnille vastuslämmityksen ajaksi, jolloin varaajan vesi saadaan sekoittumaan. Tämä voisi auttaa siihen että kuumaa vettä sekoittuisi myös varaajan alempiin osiin.
Vastuksen toimivuuden huoltomies oli testannut osateho moodilla ylävaraajan lämpöjä nostamalla. Tässä käyrä, jossa vastustesti näkyy viimeisimmässä lämmityssyklissä:

Vähän jäi huono maku tästä vastuslämmitys casesta. LÄ V13 ei voi toimia vastuslämmityksen aikana siten, kuin se ohjekirjan mukaan kuuluisi toimia. Lisäksi tuo LJ2 lämmityspiirin kylmeneminen vastuskäytöllä tulee kyllä monelle varmasti yllätyksenä. Varmaan LÄ:llä kannattaisi muuttaa ohjeistusta (V13 pumpun osalta) tämän vastulämmityksen osalta.