Sikäli menee ohi aiheen, että kyseessä ei ole Vmi, mutta Lämpöässä kuitenkin.
Liitteenä kaksi kuvaa Vs pumpun käynnistä. Sama kuva sekä 24h ja 12h skaalalla. Tuosta 24h kuvasta näkee vuorokauden käynnistykset kun taas 12h näytöstä on helpompi katsoa toimintaa ja käyntiaikoja. Pumppu on Vs8 jota on modifioitu niin, että tulistinlämpö menee omaan 150l käyttövesivaraajaan, eli pumpun oma 260l varaajatilavuus on puskurina lämmityspiirille.
Asetukset on seuraavanlaiset; alamin:30, alaero:10, ylämin:35, yläero:8. Käytännössä tämä tarkoittaa meillä, että pumppu käynnistyy lähes poikkeuksetta alavaraajaan ohjaamana, eli pumppu käynnistyy kun alaosan lämpötila laskee alle 30. Jos ylävaraajan lämpötilan lasku käynnistäisi pumpun, niin ylävaraajan lämmön pitäisi laskea alle 31 asteen (ylämin–yläero).
Pumppu taas sammuu kun alavaraajan lämpö on noussut 40 asteeseen (alamin+alaero) ja ylävaraajan 38 asteeseen (ylämin+(yläero/2).
Kyseiset asetukset tuottaa ~30min käyntiajat kuten kuvaajista on luettavissa. Coppia parantaakseen arvoja voisi laskea kun käyttövesi on riittänyt tähän mennessä hyvin, mutta tuo taas tarkoittaisi lisää käynnistyksiä vuorokauteen. Kuvakaappauksen ottohetkellä käynnistyksiä oli 8, mutta alavaraaja oli tulossa alamin arvolle, joten käynnistyksiä tulee 9kpl.
L1-piirin menoveden lämpötila näkyy kuvaajassa vihreällä. Käyrässä näkyvät ”hampaat” ovat ”Opation-modauksen” aiheuttamat. Haulla saa lisää tietoa tästä nerokkaasta oivalluksesta (taas kerran kiitokset keksijälle

). Meillä on lattialämmitys, joten lyhyesti kerrottuna ”modauksen” ideana on ladata betoniin lämpöä käyntijakson aikana. Tämä toteutetaan jatkuvalla pudotuksella jota kompensoidaan lämpökäyrällä, joka meillä on +3 astetta. Ilman modausta käyntiajat olisivat luonnollisesti lyhyempiä.
k113635 jo analysoikin käyntiaikoja. Mielestäni käyntiaikoja tulisi ehdottomasti tavalla tai toisella kasvattaa. Lämpöässän vaatimusta en tiedä, mutta tuo 20min on varmasti hyvä minimitavoite. Vs8 pumpussa, eli Ouman säätimellä varustettu, ohjekirjassa lukee joukko käynnistyksenestoja joista yksi on ”jos edellisestä käyntijaksosta on kulunut alle 5 minuuttia”, muuta en löytänyt. Ratkaisua siihen miten käyntiaikoja pidennettäisiin en yhtäkkiseltään keksi.