Jonkinlainen yhteenveto jäsen Omakotitalkkarin Dualcounterin asennuksessa ja käyttöönotossa esiin tulleista asioista jos näistä jollekin vastaavaa Ds2423 asennusta suunnittelevalle olisi hyötyä.
Talossa on kaksi kwh-mittaria ja tarkoituksen oli käyttää kahta Dualcounterin kanavaa näiden kulutuksen lukemiseen ja siirtämiseen 1-wire verkon kautta Logtemp sovelluksen Energia taulukkoon.
Molemmissa kwh-mittareissa kaytettin led pulsseja kulutuksen mittaukseen.
Ensin yritettiin saada ledin valopulssit luettua fotodiodilla SFH203P mutta ei toiminut.Yleismittarilla todettiin ettei kwh-mittarin ledin valoteho riitä tuolle fotodiodille,kun valopulsseja annettiin tehokkaammalla valolla niin alkoi toimia.
Fotodiodi oli kytketty Ds2423 counterin +5V (katodi) ja input A (anodi) väliin ilman mitään vastuksia.
olammi:Katselin Farnellin luetteloa ja kaikenlaisia datalehtiä ja jos nyt lähtisin tilaamaan jotain korviketta, niin tilaisin TEPT5600:sen (D-malli, jos on valinnanvaraa: http://www.vishay.com/docs/84768/tept5600.pdf)
Vaihdettiin kwh-mittarin valopulsseja lukemaan fototransistori TEPT5600
olammi:Päätä tarpeeksi kun raavin, niin mielestäni oikea kytkentä olisi kuitenkin pistää tuo pelkkä diodi +5V ja A väliin ilman mitään lisävastuksia.
Tehtiin kytkentä +5V ja input A väliin ilman vastuksia ja nyt alkoi kwh-mittarin valopulssit siirtyä ongelmitta Ds2423 input A ja edelleen 1-wireverkon kautta Logtemp sovelluksen Energia näytölle kulutusta osoittavana palkkina.
Yleismittarilla näkyi että kun kwh-mittarin led syttyy niin laskurikortin A ja GND välille tulee 4,2V jännite ja kun led sammuu niin jännite laskee 0,2V:n tasolle.
Projekti eteni sitten siihen että kytkettiin toinen TEPT5600 fototransistori saman laskurikortin +5V ja B kanavan väliin mittaamaan toisen kwh-mittarin ledin valopulsseja.
Yleismittarilla mitattuna saatiin vastaavat jännitteet laskurikortin B kanavan ja GND:n välille kuin A kanavassa mutta Logtempin Energia taulukossa kulutuspalkki ei noteerannut laskurista tulevia pulsseja vaan piirsi viivaa 0-kwh tasossa.
Tutkittiin ja kokeltiin asetuksia ja vaihtaa fototransistorien kanavat laskurikortilla keskenään.Vaihtamalla A ja B kanaville tulevat foftotransistorien johdot keskenään saatiin vika siirtymaan Logtemp näytöllä toiseen kanavaan.
Tässä vaiheessa oltiin niin ymmällä että jäljellä oli enää MrSoftin tekemään Ds2423 ohjeen lukeminen.
Tästä ohjeesta selvisi että jos käytetään molempia Ds2423 laskurikortin kanavia niin Logtem.ini tiedostoa on muokattava manuaalisesti molempia kanavia tuohon tapaan.
DS2423 laskimen molemmat kanavat käyttöön.http://www.mrsoft.fi/ohj01ukk.htm Tavallisesti laskimesta käytetään A/B kanava. Molemmat kanavat saat käyttöön muokkaamalla logtemp.ini tiedostoa ja ko. anturin kohdalta muuta:
[XXXXXXXXXXXXXX1D]
CounterPage=2
Ohjelman käynnistämisen jälkeen molemmat kanavat ilmestyvät erillisinä antureina listaan.
Logtempin asennusksen jälkeen kanava A/B on oletuksena arvossa 2 ja kanavien A ja B arvot 0
Tehtiin MrSoftin ohjeen mukaan ja molemmat kanavat ilmestyi Logtempin Enenrgia näytölle.
Hyrriteltiin sitten tovi kun kaikki näytti toimivan niinkuin pitääkin,kuitenkin jonkin tunnin kuluttua alkoi näyttää että B kanavaan(koko talon kulutus) kertyy melkoisesti kulutusta,muutaman tunnin kuluttua kulutus vakiintui n 18kwh tasolle.
Koska kokotalon kwh-mittarin pulssitaajuus oli 10 000imp/kwh niin pulsseja kertyi tunnissa 180 000 ja sattumalta laskettiin pulssitaajuus sekunnissa (180 000/3600=50) joka oli 50 pulssia/sek eli 50Hz.
Epäiltiin että vaihtovirtaverkosta menee jotain kautta 50Hz häiriöpulsseja jotka Ds2423 käsittää normaaleiksi pulsseiksi ja piirtää kulutupalkin sen mukaan.
Tälle oletuksella saatiin vahvistus kun irroitettiin fototransistori fyysisesti laskurikortista,pulsseja tuli edelleen samaiset 180 000imp/h.
Käytiin läpi erilaisia häiriö ja maadoitus vaihtoehtoja mutta tilanne ei muuttunut,siinä asiaa ihmetellessä tuli esille että 1-wireverkon rakennusvaiheessa oli anturien johdoista saatu satunnaisesti pienehköjä sähköiskuja kun paljaalla käsivarren osalla kosketti maahan yhteydessä olevaa metalliputkea ja 1-wire verkon paljaita johtoja.
Mitattiin yleismittarilla 1-wire verkon +5V ja sähköverkon maan (PE) väliltä jännite ja sitä olikin 115VAC.
Tämä oli tuttu ilmiö kun peltikuorisia pöytätietokoneita oli käsitelty silloin kun käytössä oli ainoastaan maadoittamattomia pistorasioita.
ATX powerin pistotulpasta tulevassa johdossa on powerin sisällä Y-konkka jonka yksi napa on tulevassa vaiheessa,toinen N.johdossa ja kolmas suojamaa johdossa.Jos PC:n maadoitettu pistotulppa on maadoittamattomassa pistorasiassa niin suoraa galvaanista yhteyttä maadoitukseen (PE) ei ole joten PC:n metallirungossa on silloin 115V vaihtojännite.
Tässä esillä olevassa tapauksessa käytössä oli kannettava PC mutta näyttönä erillinen LCD näyttö jossa samanlainen verkkosähkön syöttö kuin ATX powerissa ja tuosta monitorin Y-konkasta levisi 1-wire verkkoon 115V:n vaihtojännite joka ei häirinnyt lämpötilamittauksia mutta vaihtosähkön 50Hz taajuuden johdosta pääsi laskurikortin inputtiin joka tulkitsi sen normaaleiksi mittauspulsseiksi ja piirsi Logtemp kulutustrendiä tuosta 50Hz taajuudesta.
Asia korjaantui kun lisänäytön maadoitettu pistotulppa siirrettiin maadoitettuun pistorasiaan

edit:testattiin Dualcounter parasiitti ja 3-napaisessa 1-wireverkossa ja molemmissa toimii normaalisti.
Parasiittiverkossa liittimeen +5V tulee +5,2V jännite jollain tavalla laskurikortin sisältä.