Vaihtoventtiileistä on kirjoitettu ennenkin, mutta ajattelin kirjoittaa tähän tuoreen kokemukseni 11 v. vanhan IVT C7:n vaihtoventtiilin toimilaitteen simahtamisesta ja ongelman ratkaisusta.
25.1.2015 heräsimme aamulla varsin lämpimään taloon (n. +25 astetta). Lämpöpumpulta nopeasti selvisi, että laite luuli tekevänsä lämmintä käyttövettö, mutta vesi menikin lattiakiertoon. Vaihtoventtiilin toimilaite (italialainen sininen mokkula) oli simahtanut ja laite ei enää työntänyt vaihtoventtiilin karaa sisään, kuten käyttöveden lämmityksessä pitäisi. Jonkun aikaa googlettamalla selvisi, että noita mokkuloita saa tilattua esim. Saksasta varsin edullisesti. Laitoin tilauksen nettikauppaan
http://www.shkshop24.de/Honeywell-Motorventile/Honeywell-Antrieb-VC4012ZZ00-EPE-230V-50Hz-Molex-Anschluss.html?&cnid=0c048f6087b76f506.18279521. Hinta oli kotiinkuljetettuna n. 56 €. Maksu hoituu VISAlla tai PayPalilla esimerkiksi.
Laitoin tilapäisesti LV-tuotannon ajastusvalikosta (valikko 4.3) käyttöveden lämmityksen täysin pois. Manuaali ei kerro miten se tehdään, mutta löysin konstin: Ajastusvalikossa asetetaan ajat joko lämmitysaikajaksolle tai aikajaksolle, jolloin ei lämmitetä. Tämä tehdään erikseen jokaiselle viikopäivälle ja lämmitys/ei lämmitys valitaan jokaisen päivän kohdalla pyöräyttämällä valintapyörää yhden pykälän. Kun valikossa viikonpäivä lukee pienellä alkukirjaimella (esim. ma), valittava aikajakso tarkoittaa, että lämmitetään vettä sen ajan. Kun taas viikonpäivän lyhenne on isolla alkukirjaimella (esim. Ma), valittava aikajakso kertoo että sinä aikana vettä ei lämmitetä. Loogista vai mitä

Laitoin joka päivälle isot alkukirjaimet ja annoin aikajakson olla oletusasennossa 00.00 - 00.00.
Kun menimme suihkuun tai muuten tarvitsimme lämmintä käyttövettä, kävin hieman ennen tarvetta laittamassa pientä puristinta apuna käyttäen vaihtoventtiilin karan kiinni asentoon ja valitsemalla ko. viikonpäivän kohdalle pienen alkukirjaimen valikosta 4.3. Suihkun jälkeen sitten taas puristin pois ja valikosta iso alkukirjain viikonpäivälle

Näin pärjättiin hyvin viikko ja kun uusi toimilaite (Honeywell VC 4012) tänään tuli niin naps vaan se paikalleen ja valikosta 4.3 taas pikkukirjaimet kaikille viikonpäiville. Laite on erittäin helppo irrottaa ja kiinnittää, pieni kierto vaan vastapäivään ja veto irti. Tietysti myös piuha takapuolesta irti/kiinni myös. Kannattaa toki sulkea pumpusta virta operaation ajaksi.
Homma toimii ja vettä lämpiää taas normaalisti. Säästöäkin tuli varmaan satasia verrattuna siihen, että olisin kutsunut huoltoliikkeen paikalle.
