GS-75-pumpussa kummallinen häiriö.
Kun pumppu alkaa lämmittää käyttövettä, ensimmäisten 14 minuutin aikana LV ylä lämpö putoaa kahdeksan astetta, alussa nopeammin, lopussa hitaammin. Käyttövettä ei tuona aikana käytetty.
Kun kompressori käynnistyy, lämmitysvaraajan lämpö nousee parissa minuutissa 25 asteesta 33:een, mutta pysähtyy siihen. Samalla lattialämmityksen kiertovesi nousee 27:stä 31:een, moottorishuntti ei pysy ihan lämpötilan nousun perässä.
Mutta siinä parin minuutin kohdalla käyttöveden ylälämpö alkaa pudota reilun asteen minuutissa. Alalämpö pysyy ekat 20 minuttia samassa, 37 asteessa.
Siinä vaiheessa kun shuntti saa rajoitettua lämmityskierron 29:ään, lämmitysvaraajan lämpö alkaa nousta varovasti, mutta silloin LV ylä on jo pudonnut 39:ään. 25 minuuttia pumpun käynnistymisestä LV ala on 41 ja LV ylä 42. Pyynti on 50 ja LV ero 3 astetta.
Minusta ilmiötä ei esiinny silloin, kun lattialämmityksen kierto ohjelmoidaan kiinni käyttöveden lämmityksen ajaksi, eli jotenkin se liittynee siihen.
Käyttöveden kierto on, mutta linjaventtiili on minimissä, eikä se muutenkaan pudota varaajan ylälämpöä tuollaista vauhtia.
Onko ajatuksia ongelman aiheuttajasta? Geopron infossa ei osattu sanoa mitään.
Timo