Laske itse paljonko tuo viritys viilentää yläkerran ilmaa: http://user.personal.fi/private/maalampo/ilman%20l%e4mmitys.xls
Minusta pääsisit aika paljon edullisemmin ja tehokkaammin valitsemalla onnline rotor IV-koneen (1400-1500 euroa) http://user.personal.fi/private/maalampo/ONNLINE_ROTOR_360.pdf
ja puhallinkonvektorin yläkertaan.
Tollanen Onnline Rotor 360 on jo hommattuna ja odottamassa asennusta, mutta viilennysjärjestelmä pitäisi vielä päättää. Tällä hetkellä on kaksi vaihtoehtoa. Kasettimallin puhallinkonvektori olouoneen kattoon tai kanavapatteri tuloilmakanavaan. Mikäli hommaan ton kanavapatterin, niin sen sijoitus kanavassa tulee olemaan sellainen, että sen läpi kulkee ainoastaan makuuhuoneisiin ja olohoneeseen tuleva ilma, eli saunaa yms. ei jäähdytettäisi tuloilmalla.
Laskeskelin noita jäähdytystehoja tolla laskurilla, mutta saadut arvot eivät oikein täsmänneet noiden esitteissä olevien arvojen kanssa. Esim. Ilton kavavapatterin esitteessä (
http://www.ilto.fi/_file/4397/Ilto_viilennyslaite_esite.pdf) mainitaan 2,2kW teho, 100l/s ilmavirralla, jolloin tuloilma viilenisi 12 astetta. Laskurin mukaan samoilla arvoilla saadaan 1,45kW teho. Mikäköhän tollasen kanavapatterin viilennysteho on sitten käytännössä?
Maalaisjärjellä ajateltuna sen tehon ei tarvitse olla merkittävä, mikäli mikään ulkopuolinen lämmönlähde, esim. aurinko isojen ikkunoiden läpi, ei lämmitä talon sisäilmaa. Meidän tapauksessa suurin osa etelänpuoleisista ikkunoista jää terassin katon varjoon, joten suora auringonpaiste ei pääse niin hyvin lämmittämään sisäilmaa. Tässä tapauksessa kanavapatterin tehon ei mielestäni tarvitse olla kovin iso, koska sillä tarvitsee vain viilentää se IVK:lta tuleva ilma sopivan viileäksi ilman, että sen viilennysteho kuluu auringon lämmittämän sisäilman viilennykseen.
Puhallinkonvektori olisi selkeä vaihtoehto, mikäli jossain tietyssä huonessa on iso ulkopuolinen lämpökuorma, mutta meidän tapauksessa näin ei ole.