No niin, huoltomies kävi asentamassa linjasäätöventtiilin paluukiertoon kuten kuvasta näkyy:

Vaikutusta ei kyllä vielä testaamaan päästy, koska ei tunnu pysyvän lämmöt varaajassa muutenkaan. Varaaja siis Boschin IVT:lle tekemä DS 300R. Kun käyttää lämmintä vettä (esim. 5-10 sek) niin T3:n lukema lähtee heti laskuun. Normaalilla (varsin vähäisellä) vedenkäytöllä aste katoaa noin 6 minuutissa mikä nyt ei voi tuollaisen vesimassan kassa pitää paikkaansa millään. Ihan kun varaajan ottama kylmä vesi menisi suoraan sinne manttelin alareunaan anturin viereen

Vuorokaudessa, edelleen hyvin vähäisellä vedenkäytöllä, käynnistyksiä tulee vähintään 20. Ei ole siis ihme jos sillä kierrolla, missä nyt varmasti muutama aste 20m matkalla katoaa, käynnistyksiä tulee se 38-40 / vuorokausi. Huoltomiehen kanssa järkeiltiin samaa mitä Raksaajakin epäili, että lämpö ei siirry kunnolla manntelista siihen varsinaiseen käyttöveteen. Lisättiin P2 pumpun kiertonopeutta 75%, käännettiin Mukavuus -asetukset päälle että saatiin kertävä vesi kuumemmaksi, tarkastetiin erillisellä mittarilla että anturit antavat oikeita lukemia. Lopputulos ihan sama.
Tuntien testauksien tuloksena todettiin että niin se vain läpö tippuu ja huoltomies sanoi ottavansa yhteyttä IVT:n maahantuojaan, että onko ko. laitteen kanssa ollut vastaavia ongelmia muualla. Ilmeisesti seuraavaksi on vaihtumassa koko varaaja. Vähän kyllä mietityttää, että onkohan nyt kuitenkin jossain jokin asetus millä tuon saisi toimimaan.
Peki mikä tuo hystereesi on?