Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Lämpöässä V13: Mittaus 4 komp. käynti  (Luettu 41 kertaa)

Poissa Röllykkä

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 20
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Lämpöässä V13: Mittaus 4 komp. käynti
« : 06.01.26 - klo:13:20 »
Noniin..

Tätä vikaa käsiteltykin jo aiemmin täällä muiden toimesta, mutta en löytänyt täysin vastaavaa tilannetta, kun nyt on itsellä päällä:

Eli syksyllä alkoi tuo Mittaus 4 komp. käynti- oireilu, ja tilasin kylmäkonemiehen vierailulle.
Kylmäkone- kaveri tarkisti kylmäaineet/paineet, ja selvittelyn jälkeen löysi viallisen danfossin kelan, joka ilmeisesti esti solenoidiventtiilin aukeamisen, ja kompura meni tämän vuoksi heti startin jälkeen häiriölle. (Hatunnosto vikaselvityksestä, moni olisi nostanut kädet pystyyn!!)
Viallinen kela vaihdettu, ja kylmä hiki pyyhitty otsalta..hetkeksi. Pari viikkoa sitten sama vika. Kuittasin, ja pumppu toimi taas pari päivää. Sitten alkoikin temppuilu urakalla.
Ei enää lämmittanyt kompuralla, kunnes keksin kolistaa ruuvarilla tuota solenoidiventtiiliä. Sitten jäi kompura käymään. Mutta kuumakaasu vain 70 astetta. Kunnes kolistelin lisää solenoidia, niin nousi sinne 86 asteeseen.

Tällä pelattiin pari päivää. Nyt ei auta enää kolistelu, mutta keksin, että sitä relettä räppäämällä, joka ohjaa tätä solenoidia, sekä ilmeisesti vesipumppuja, saa kompuran jäämään käyntiin. Ei vaan nouse enää yli 70 asteen tuo kuumakaasu.

Onko kukaan törmännyt vastaavaan? Onko toi solenoidi mahdoton vaihtaa?
Tai onko vika mahdollisesti jossain muualla?
Kaikki kyllä viittais tohon solenoidiin (joka on siis tuossa kylmäainepiirissä).