01.05.25 - klo:02:12
Osaako viisaammat kertoa auttaako esim. C22 patterien vaihto näiden vanhojen 1-lehtisten tilalle vai kyykkääkö pumppu -25 pakkasella esim. 42 menovedellä ja taas tarvitaan vastuksia.
Viessmann 333-inverter jaksoi täällä n.51 asteeseen -25 pakkasessa... Vanha rintsikka vanhoilla pattereilla. Taitaa olla jonkin verran alitehoinen pumppu tähän kohteeseen. Osaako viisaammat kertoa auttaako esim. C22 patterien vaihto näiden vanhojen 1-lehtisten tilalle vai kyykkääkö pumppu -25 pakkasella esim. 42 menovedellä ja taas tarvitaan vastuksia. Eipä täällä pirkanmaalla (VLK) usein moisia pakkasia ole mutta patteriverkoston uusiminen kuitenkin edessä tulevaisuudessa...Sekava kirjoitus mutta toivottavasti joku tajuaa mitä tarkoitan
ja asiahan tosiaan selvisi, 1126 8 kw vehkeen teho 0/45 on vain 6.4 kW ja 0/55 lienee alle 5 kw. Eli kun tehoa tarvitaan patteritalossa, kasi onkin vitonen.Harmittaa kun myyjän kanssa kuitenkin tarpeet käytiin läpi.