Noilla testauksilla vaikuttaisi että paisuntaventtiili ei avaudu kaikilla käynnistyksillä.
Matalapainepressostaatit toimii aivan oikein kun pysäyttää kompressorin,hermeettisesti suljetussa kompressorissa jäähdytys hoituu kylmäainekaasun virtauksella ja jos jäähdytys ei toimi niin moottorin käämit ylikuumenee ja huonolla tuurilla palaa muutamassa minuutissa.
Ei kannata kovin tiheään käynnistellä kompressoria jos matalapainepresso katkaisee ja tekee hälytyksen,silloin ei moottorin jäähdytys toimi
Kompressorin käyntiäänestä tosiaan kuulee kun kylmäainekaasun paine alkaa nousta,tulee jonkinlainen kuormittumisen tms ääni normaalisti muutaman kymmenen sekunnin kuluessa käynnistyksestä.
Jos olet huomenna paikalla kun huolto tulee niin pyydä ihan ensimmäiseksi mittaamaan imukaasun paine muutaman käynnistyksen jälkeen ennen paisuntaventtiilin säätöä,saisi varmempaa tietoa paisuntaventtiilin häiriöstä.
Toivottavasti vika saadaan korjattua
