Tuolta löytyy paremmin tietoa. Kirjaudu sinne jäseneksi.
http://www.lampopumput.info/foorumi/
Kiitos tästä luottamuksen osoituksesta.

Kanavat kaikki ok ja ilmaa oli kun tänään katsottu mutta en ymmärrä miten ne jakotukit ilmaan
Yleensä lattiakierron jakotukissa on ilmausnippa johon käy esimerkiksi sellainen neliskanttinen pieni ilmausavain, jolla kiertojen nopeuttakin voi säätää. Mutta kai noita voi olla erilaisia, wehofloorilla noin, itsellä on ilmaus jokaisen tukin päässä, sekä meno- että paluutukissa.
Sehän on sillä lailla että jos jotkut vesikiertoiset lattiat lämpenee mutta toiset eivät niin sitten aletaan selvitellä miksi vesi ei liiku.
Oletetaan että on vain se yksi, niben oma kiertopumppu. Jos se on se grundfosin perusmalli, siinäkin on ilmausruuvi, mutta nyt jos edes osa lattioista lämpenee niin ei siellä liene paljon ilmaa. Ohjekirja kertoo miten ilmataan, no ruuvia avataan hetken. Sitten katsotaan että se kiertopumppu on riittävän isolla. Kakkonen tai jopa kolmonen tehona. Sitten tarkastetaan että mitään termostaatteja ja toimilaitteita ei ole sulkenut kiertoa siellä missä lattia on kylmä. Toimilaitteen voi nyppäistä tilapäisesti pois jakotukista, se on varminta. Virtaussäätöä voi vähän vilkaista myös siinä jakotukin kierrossa sen lattiapiirin kohdalta joka ei lämpene. Joskus niissä on sellainen hattu päällä josta voi ruuvata, jos toimilaitetta ei ole. Eihän ole vaikkapa lapset ruuvanneet kiinni? Jos kaikki nuo perustarkastukset on tehty eikä ole syytä epäillä että mikään estäisi veden kiertoa, niin sitten se perusteellinen ilmaus. Nibe myös sieltä tuloilmapatterin luota, kaikki jakotukit ilmausnipoistaan, kiertopumppu varmuuden vuoksi.
Luulisi kaikkien lattioiden alkavan lämmetä, jos eivät jäässä ole.