Tässä on kyseessä erillinen talli, jolloin myös varsinaiseen lämmitysveteen (alijäähdytinpiirin lisäksi) pitäisi laittaa glykoolia tms. jäätymisen estämiseksi. Ei taida olla hyvä ratkaisu.
Itselläni on samankaltainen tilanne, erillinen talli 20m:n päästä talosta. Tarkoituksena on saada talliin jonkinlainen peruslämpö alijäähdyttimellä ja halpis ilp:llä sitten lisää.
Alijäähdyttimestä lähtee melko viileää nestettä ja se lämmittää ainoastaan kompuran käydessä, ja lisäksi se vaatii vielä hieman pidemmän maapiirin (katso alijäähdyttimestä käytyjä keskusteluja), joten alijäähdyttimen hyöty on melko minimaalinen. Saattoi olla hukkainvestointi, näköjään ekowellin myyjillä hyvä myyntivaltti.
Ilmanvaihdon tai käyttöveden esilämmitykseen se saattaisi olla parempi ratkaisu.
Jokainen harkitsee itse mitä tekee, omia mielipiteitäni ja tämän keskustelun lähtökohta on pitää tallissa 5 - 10 astetta siksi on tärkeää käyttää sitä termostaattia jolla säädetään (rajoitetaan) laatan lämpöä, ja varmistetaan sen lämpimänä pysyminen. ei mitään glygoli sooloiluja normaalit lämmityspiirit.
Autotalliin on aivan turha ainakaan tekevän miehen ilmalämpöpumppua laittaa tuo on tukossa vuoden kuluttua jos hitsataan tai rälläkkää laulatetaan tiedän tapauksia. Tänäpäivänä talliin laitetaan kuitenkin jonkunlaiset eristeet(itselläni 175 mm) rakennusvaiheessa enemmänkin voi laittaa eikä näy missään kokonaiskustannuksissa. Ainoa paikka jossa on jäätymisvaara on kynnys (tässäkin tapauksessa kun tekninentila on autotallissa).
Ei ole muuten järkevää (energiatehokkuuden kannalta) laittaa itsesäätyvää lämmityskaapelia kynnykseen vaan vakiovastuskaapeli ja termostaattiohjaus pakkasvahdiksi tuo itsesäätyvä kaapeli kun kuluttaa sähköä lämpimässäkin autotallin lattiassa eivätkä muuten ole ikuisia toisin kuin vakiovastuskaapelit. (jos on tullut laitettua itsesäätyvä kaapeli niin ei hätää siihenkin voi tuon termarin laittaa kunhan saa anturin luotettavasti laattaan) Vallulla on kuitenkin niin lämmin autotalli että siinä tuskin suurta virtaa kaapeli ottaa, mutta jos joskus tulee kummallinen perverssio laskea talli säästölämmöille niin tuo kynnys saattaa viedä enempi sähköä kuin tallin lämmitys maalämmöllä.

Itselläni ei ole alijäähdytintä enkä siis pysty sen lämmitys tehosta mitään varmaa sanomaan, mutta eipä tuo iso investointi ole ja (mutu) todennäköisesti kuitenkin toimiva.(kalliimmaksi tulee ruveta noita ilmalämpöpumppuja ripustelemaan
