Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Autotallin lämmitys MLP:n avulla vesikiertoisella puhallinpatterilla  (Luettu 10401 kertaa)

Poissa ressue

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 35
  • Maalämpöfoorumi

Puolassa näyttäisi olevan vahvaa edustusta näissä "teollisuuspuhallinpattereissa". http://www.flowair.com/ ja http://www.iheatone.de/

Aloin pohtimaan, josko noista pienistä Flowairin FB M-sarjan laitteista löytyisi sopiva 54m² autotallin ylläpitolämmitykseen (n. 10°C), jossa huonekorkeus 2,6m. Tällä hetkellä talliin on jo vedettynä 18mm happidiffuusiosuojattu PEX.
Tarkoitus olisi kytkeä tuo talon MLP-lattialämmityspiiriin, eli patterissa kieräisi tällöin tuo 27°C vesi. Ohjauksen voisi hoitaa termostaatilla, jota noiden kauppiaatkin myyvät. Tässä esimerkki yhdestä paketista, joka tosin myy tuota vanhempaa mallia.

Mitenkähän nuo puhallinpatterit mahtavat toimia noin pienellä lämmöllä autotallin lämmityksessä? Ei kai tuota käyttöveteenkään uskalla kytkeä?

Miten valita kokoluokka? Voiko onko liian tehokkaasta haittaa (esim. viilentää lämmitysvettä liikaa ja vaikuttaa hyötysuhteeseen)?
Noissa pienemmissä 9/15/30 on ilmeisesti erona vain kennon rivien määrä, puhallin ja muut osat on käsittääkseni samoja.

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Tuolla puhallinteholla FP-20-malli riittää ihan varmasti. Maalämpötalossa tuskin kannattaa pitäytyä 10 asteen lämpötilassa vaan laittaa ihan reippaasti 20 astetta lämpötilaksi. Tällöin autotallin "käynnistyminen" ei romahduta lattialämmityksen lämpötilaa ja käynnistä pumppua vähän väliä.
Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa ressue

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 35
  • Maalämpöfoorumi
Hyvä huomio tuo tallin lämmityksen lämpötilan romahduttaminen, en tullutkaan sitä ajattelleeksi.

Lämmittääkö foorumilaiset tallinsa vallan ILPeillä tai lattiakierrolla? Ei löytyisi puhallinpatterikokemuksia?
Toki saa muutenkin kommentoida suunnitelmia.

justus01

  • Vieras
Hyvä huomio tuo tallin lämmityksen lämpötilan romahduttaminen, en tullutkaan sitä ajattelleeksi.

Minun käsitykseni mukaan mitään romahtelua ei tapahdu, jos tallin lämpötila on säädetty alemmaksi virtausta rajoittamalla eikä termostaatilla pätkimällä.

+20c voi olla autotallissa ihan mukava lämpötila, jos siellä ei tarvitse mitään fyysistä tehdä.
Autoremppaan tai hitsaamiseen minusta parempi lämpötila on +10c...+15c ei tuu haalarit päällä hiki...välttämättä.

Poissa Mika K

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 135
Mulla on tarkotus laittaa puhallinkonvektori talliin kunhan kerkiin, se on tosin vaan ilpin sisäyksikkö ni teho on arvailujen varassa. Suunnittelin et laitan sen vaan kiertoon mukaan ja termostaatilla sit puhallin päälle tarvittaessa.

Poissa Hemi

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 6
  • Maalämpöfoorumi
Mulla on tallissa kans puhallinpatteri, vanha teollisuusmalli. Romahtelusta mitään tiedä. Kun puhaltimen termostaatissa on sopivan suuri hystereesi, niin tuo ei käynnisty vähän väliä, vaan antaa tallin lämpötilan seilata hivenen, joka ei minua tallissa haittaa. Sopivaan kohtaan pumpun sykliä osuessaan puhaltimen käynnistyminen jatkaa pumpun käyntiaikaa aika mukavasti kun pumpun teho menee käytännössä tuonne.

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Meillä on patterilämmitys ja lisäksi ILP(Mitsubishi) sisäyksiköstä värkätty puhallinkonvektori jonka kennossa kiertää patteriverkon vesi.
Lämmitysteho jatkuvalla puhalluksella on aivan liian suuri joten laitoin on/off termostaatin konvektorin paluuputkeen ohjaamaan puhallinmoottorin käyntiä.Kun puhallin käynnistyy niin kennon paluuveden lämpö laskee ja hetken päästä puhallin pysähtyy ja käynnistyy taas kun paluuveden lämpö on noussut.

Termostaatin asetusarvo on +35 jolloin puhallusilma on 28-30 astetta.

Käytännössä toimii siten että kun Ouman nostaa patteriverkon menoveden 35 asteeseen tai korkeammaksi niin puhallinkonvektori alkaa puhaltaa pienimmällä nopeudella lyhyitä jaksoja ja jos pakkanen kiristyy ja menoveden lämpö nousee niin puhaltimen käyntisyklit pitenee.
Kun ulkona lauhtuu ja menoveden lämpö laskee alle 35 asteen niin puhallin ei enää käynnisty.
Ilpin sisäyksikkö on sellainen että että virtakatkon jälkeen käynnistyy automattisesti uudestaan samoilla asetuksilla ja termostaatti katkoo sisäyksikölle menevää vaihetta.

9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa Tois puol jokke

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 64
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Meillä on patterilämmitys ja lisäksi ILP(Mitsubishi) sisäyksiköstä värkätty puhallinkonvektori jonka kennossa kiertää patteriverkon vesi.

mikä on ton ilpin malli/tyyppi?

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Lainaus
mikä on ton ilpin malli/tyyppi?

Mitsubishi MSZ-A18YV on sisäyksikön tarrassa.Ulkoyksikköä ei ole
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa euroshopperi

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 849
  • Maalämpöfoorumi
Mikä on Matiaksella tuon lauhduttimen syöttöputken halkaisija? Saisikohan tuosta kuinka paljon sitä tehoa ulos esim työntämällä omalla kiertovesipumpulla litkua läpi? Kiinnostaa kyllä kovasti tuon autotallin lämmityksen järjestäminen nyt, kun mulla alkaa tuo yläkerran lattialämmitysremonttikin, niin samalla vetelisi vähän kanaalia.
350m², 1000m³, kaivot 2x165m
17kW Viessmann 300 G+
390 L KVV+ 500 L puskuri LV kierukalla+
Aurinkosähkö 2022. Fronius Gen24 10 kW + 34 kpl 375 W Doubleglass  12,75 kW.

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Lainaus
Mikä on Matiaksella tuon lauhduttimen syöttöputken halkaisija?
Tarkoittanet ILPin lauhdutinta?
Siinä on joku tuuma(1/2"?) tms mitta jonka halkaisija putken päältä on n 12mm.
Yleensä ilpin sisäyksiköissä on toinen putki ohut "pilli" joka on juotettu kennon suurempaan putkeen.
Mä vaihdoin molempien Mitsun lauhduttimen putkien päihin 12mm kupariputken natsat niin sopii sitten suoraan vakioliittimille ja putkille joten sisäyksikön kennon meno- ja paluuputkien koko on nyt tuon 12mm(putken päältä) ja liki saman kokoinen putki kiertää kennon sisällä
Virtauksista en oikeastaan osaa sanoa kennon osalta kun se on patteriverkon runkoputkiin T-kappaleilla liitetty.
Patteriverkon kokonaisvirtaus on n 380l/h joten ehkä jotain 100l/h saattais olla kennon läpi menevä virtaus.

Lainaus
Saisikohan tuosta kuinka paljon sitä tehoa ulos esim työntämällä omalla kiertovesipumpulla litkua läpi?

Lämmitystehoa pelkällä patteriverkon virtauksella kuitenkin tulee ihan tolkuttomasti,taisi tunnin jatkuvan puhalluksen jälkeen sisälämpö nousta +26-27 asteeseen joten puhaltimen käyntiä rajoittaa paluuputken termostaatti.

Tässä kuva Mitsun kennon päädystä,tuossa on yksi kupariputki joka kiertää useaan kertaan lämmönvaihdinlevyjen läpi ja lämpö siirtyy todella tehokkaasti puhallusilmaan
Mitsu kenno
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa euroshopperi

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 849
  • Maalämpöfoorumi
No kattoppas vain. Tuohan on jo ihan putkea, joten lämmön hävittäminenkin taitaa onnistua ihan hyvin ja saahan tuohon vaikka tallissa hieman virtaamaakin kun lyö tuohon juureen hyvän pumpun vielä lisäksi. Olen nähnyt vain yhden sisäyksikön avattuna ja siellä oli kyllä ihan pilliä nuo putket. Oliskohan ollu alta 8 mm. Tallissa olen huomannut, ettei ole kiertävän ilman voittanutta ja edelleen yritän keksiä ratkaisua n 80 neliön sokkeloisiin tiloihin, nykyisen 30 kW öljylämmitys taifuunin tilalle. Kiitos vihjeestä tuohon sisäyksikön kierrätykseen.
350m², 1000m³, kaivot 2x165m
17kW Viessmann 300 G+
390 L KVV+ 500 L puskuri LV kierukalla+
Aurinkosähkö 2022. Fronius Gen24 10 kW + 34 kpl 375 W Doubleglass  12,75 kW.

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Lainaus
Olen nähnyt vain yhden sisäyksikön avattuna ja siellä oli kyllä ihan pilliä nputket. Oliskohan ollu alta 8 mm.uo
Samaa luokkaa oli tässäkin mutta lähellä kennoa eristeen sisällä putket vaihtuu samoiksi mitä kennossa on
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m