ulkomitat 8x10
talo pohjoisella uudellamaalla
yläpohjassa n 400mm puruja
alkuperäiset ikkunat
kellarin ulkoseinät eristetty 100mm isodränillä maan alaiselta osalta. yläpuolelle tulee varmaan 50 mm eps sisäpuolelle.
ulkoseinissä puukuitulevy vinolaudoituksen ja rungon välissä! seiniä käydään pikkuhiljaa läpi ja purut/puuttuvat purut vaihtuu ekovillaan ja x5 tuulensulkupaperiin.
lappeelleen muurattu tiilivuoraus ja roiskerappaus
pääsääntöisesti patterilämmitys mutta korjauksen edetessä ainakin kellari ja keskikerros olisi ajatus laittaa vesikierto lattiälämpöön. (kellaritalli jo tehty) kuitenkin siten että patteritkiin vielä jäävät paikoilleen.
nykykulutuksesta ei tarkkaa tietoa kun on talo remontissa eikä koko höskä ollut vielä täysin lämmin yhtäkään vuotta, ja viimevuosi oli leuto. ainakin 2500 l öljyä menee vuodessa. ja tällä ei kellari vielä lämpene. tosin kellariin riittää hyvin 15 astetta kovilla pakkasilla.
toiveena olisi ainakin suht lähelle täystehomitoitusta.
kiikarissa 12kw vaihtoventtiilipumppu ja 300l puskuri ja 220m kaivo? ollaanko edes lähellä?
Koetin laskea tähänkin mitoituksen.
Olet suunnitellut mitoituksen aika lähelle samaa, kuin sain tässä laskelmassani.
Laskelman tuloste on liitteenä omassa viestissäsi.
Rakennuksen eristämisen taso on aika paljon arvaamisen varassa, josta syystä laskelma on "sinne päin"!
...
Mietin yläpohjan purueristystä.
Jos vaihdat sen 400 mm puruvillaan, saat pumpputehosta 1 kW pois ja kaivon syvyydestä noin 10 metriä pois.
Lisäksi säästät vuosittain sähkön kulutuksessa satasen.
Muukin lisäeristäminen toisi säästöä.
Jälleen huomautan, että tämäkin laskelma on vain suuntaa antava.Paikallinen alan ammattilainen pystyy tekemään sinulle asiallisen suunnittelun ja mitoituksen.