Meillä on 1984 käynnistetty Energia-Pekka, noin 13kw, ei mitään sähkövastuksia haitoilla. Toistaiseksi palvelee edelleenkin.
Poikkeamia, joita olen havainnut itse maalämpöjärjestelmässä:
-90-luvun loppupuoliskolla veti kompressorin jäähän. Syynä oli maaliuoksen kiertovesipumpun laakerivaurio, joka lopulta laukaisi lämpösuojan moottorilta, eikä liuos näinollen kiertänyt.
-Hetiperään noin 2002 naapurin isäntä salaojitti. Sen innoittamina sitten haluttiin laittaa yksi haponkestävä liitos maan alle ja ehkä noin 10-20 litraa maaliuosta.
-Nyt siinä on päällä sellainen oire, että mekaaninen kellokytkin pitää kuivaa jurinaa kulkiessaan, mutta en ole mitään sillä kellolla ohjannut enää vuosiin, varmaan turhautuneisuuttaan jupisee.
Oletan, että suurehko 4kuution varaaja on pitänyt pumpun käynnistyskerrat suhteellisen vähäisinä ja käyntijaksot kohtalaisen pitkinä, joka taas näkyy kestoiässä positiivisesti.
Lisäksi pumppaa on muokattu siten, että kompressorilta lähtevä tulistinpiiri on siirretty kokonaan sen ison varaajan sisään, siellä kiertää kymmeniä metrejä kupariputkea. Sitä en osaa tietää, edistääkö vai viivästyttääkö tuo em. seikka pumpun eliniän loppumista.
Toinen esimerkiksi kelpaava tapaus oli vuonna -83 käyttöönotettu järeähkö vaihtoventtiili-Aga, joka hoiti vanhaa hirsitaloa.
Siinä oli pumppu lujilla:talossa oli pohja-ala noin 200neliöä. Lämmin kellarikerros plus kaksi lämmintä asuinkerrosta, joissa vielä hatarat isot 60-luvun ikkunat. Eli yhteensä noin 600neliömetriä, ja lämmönjako tietenkin puukattilamitoitteisella patteriverkostolla. Lisäksi maapiiri oli mielestäni alimitoitettu, muistelen sen olleen noin 1100m.
Pumppu taisi käydä ympäri vuorokauden joulukuusta maaliskuuhun vuosien ajan, kerran 90-luvulla rassasin jotain sen vaihtoventtiilin kanssa.
2000 -luvun alussa siitä puhkesi jompikumpi lämmönvaihdin. Kuparilinjat oli kuin tinapaperia, niin ohuita.
Siihen pantiin nykyaikaiset levylämmönvaihtimet, uusittiin koneen sisäiset kv-pumput ja putket ja hoi henkiin, matka jatkui!
Mutta vuonna 2007 oli joku kesämyrsky reuhtonut linjalle puita ja kukaties siitä johdannaisena pumpussa oli palanut yksi kontaktorin kärki, joten siinä paloi sitten kompressorikin.
Se oli sen Agan loppu, sitkeä kone oli kyllä.
Agan seuraajaksi tuli sitten Niben joku noin 30kw tuplapumppu tietokonehirvitys, joka ei oikein ole tahtonut ilonpäivää näyttää. Taitaa nyt olla tällähetkellä jo kolmas kompressori palanut vuoden 2007 startin jälkeen. Lisäksi se on muistaakseni niellyt jotain ohjainkortteja välipaloiksi. Sähkönsyöttölinjat, sulaketaulut yms ovat uusineet ihan sitä konetta varten, mutta se vaan kiukuttelee.
Oikein harmittaa talonväen puolesta.