Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Öljylämmityksestä maalämpöön  (Luettu 9146 kertaa)

Poissa ttimppa

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
Öljylämmityksestä maalämpöön
« : 27.01.11 - klo:15:16 »
Olen harkitsemassa öljylämmityksen vaihtamista maalämpöön ja maallikkona kaipaisin hieman opastusta liikkeellelähtöön.
Lähtötietoja:
- talo 60-luvulla rakennettu, lämmitettäviä neliöitä n. 300m2,  230m2 katutasossa ja loput kellarissa.  Vesikiertoinen patterilämmitys huoneissa.  Pesutiloissa ja wc:ssä vesikiertoinen lattialämmitys.  
- säätimen (Ouman) lämpökäyrä -20C: 49C, 0C: 40C, +20C, 20C.
- öljynkulutus n. 4400l/v  (kattila/poltin/säädin n. 10v. vanhoja, eli kohtuuhyvä hyötysuhde pitäisi olla)
- sijainti Oulussa, kallio taitaa olla n.25-30m syvyydessä
- lisäksi tavoitteena olisi muutaman vuoden sisällä tehdä n. 40m2 laajennus johon tulisi vesikiertoinen lattialämmitys.  Ko. tilassa ei tarvitsisi olla normaali huoneenlämpö, n. 15C riittäisi.  Systeemin
   lämmityskapasiteetin pitäisi siis riittää myös tähän tulevaan laajennukseen

- Hankkeen tarkoitus olisi pientää lämmityskuluja.  Tarkoitus ei ole laitteiston hankintavaiheessa venyttää penniä ja koittaa hommata halvin mahdollinen ja ehkä alitehoinen systeemi vaan tärkeimpänä kriteerinä on laatu, toimintavarmuus ja lämmön
riittävyys.   Eli näillä lähtötiedoilla kaipaisin opastusta minkälaisen laitteiston tarvitsen.  Kysymyksiä:
- minkäkokoinen lämpöpumppu, olisiko antaa ehdolle merkkejä/malleja  
- varaajan koko, erillinen vai integroitu varaaja (kattilahuoneen koko n. 2x2m)
- ilmeisesti tulistustekniikalla varustettu?
- lämpökaivon mitoitus?
- mitä muuta oleellista tietoa?  

Kiitoksia jo etukäteen :)
Thermia Diplomat Optimum G2 12kW+200L puskurisäiliö.  n. 300m2 patteritalo.

Poissa sam68

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 239
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #1 : 27.01.11 - klo:20:49 »
Lainaus
Kysymyksiä:
- minkäkokoinen lämpöpumppu, olisiko antaa ehdolle merkkejä/malleja  
- varaajan koko, erillinen vai integroitu varaaja (kattilahuoneen koko n. 2x2m)
- ilmeisesti tulistustekniikalla varustettu?
- lämpökaivon mitoitus?
- mitä muuta oleellista tietoa?  

Kiitoksia jo etukäteen :)

- 16kW on max.tehontarve pumpulle ja kahdelle kaivolle syvyyttä 210m kpl. Tässä mukana tuo laajennus. Kaikki merkit käy tähänkin kohteeseen. ~-25 astetta on lisäenergianraja eli järkevä mitoitus kun vastuksia käytetään apuna äärikeleillä.
- Et kertonut asukkaiden lukumäärää, joten käyttöveden varaajatilavuutta ei voi sanoa, mutta lämmitysverkostoon tarvitset n.300L vettä yhteensä eli 200L puskurivaraaja olisi tuohon hyvä laittaa, jotta käyntijaksot on kunnossa. Jos tila loppuu kesken voi laittaa 2kpl 100L päällekäin.
- Tulistustekniikkaa et välttämättä tarvitse toimivaan järjestelmään, mutta nekin pumput tietysti käy teille kuten vaihtoventtiilitkin. Muu mitoitus ratkaisee toiminnan. Oumannin säätökäyrä kertoo, että tuo 55 asteinen vesi riittää varmasti teillä kovillakin pakkasilla.
- Lämpökaivot siis 2*210m. Tuossa huomioitu tuo hieman normaalia pidempi maaosuus. Silloin ei kannata ainakaan tinkiä kaivon syvyydessä ja tuosta keruuputkien yläpäästä voi vaikka eristää 5m pätkän jos haluaa varmistaa ettei tule ongelmia.
- Käytät tuon vanhan Oumannin jatkossa shunttaamaan patterivedestä lattialämmitysvettä. Säästät siinä jonkun satasen. Tähän se laajennus ja vanha lattialämmitysosa jos sen saa siihen kohtuudella liitettyä. Ei muutako energiatuki hakemus sisään ja tarjouksia kysymään. Mitoitus pitäisi olla tässä kohdallaan..
* Maalämpöjä Oulusta Kalajoelle * Uusiolämpö Oy Raahe *

Poissa ttimppa

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #2 : 27.01.11 - klo:21:51 »
Kiitos.  Asukkaita on nyt 3, mutta jonkun vuoden päästä tod. näk. 2.  
Mitkä on puskurivaraajan mitoitusperiaate?  Onko sitä parempi mitä isompi ja mikähän on järkevä max. koko?
Thermia Diplomat Optimum G2 12kW+200L puskurisäiliö.  n. 300m2 patteritalo.

Poissa 3xJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 196
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #3 : 28.01.11 - klo:00:04 »
Aika hyvin tuntuu vastaavan rakennusvuoden, neliöiden ja lähtöveden lämpötilan suhteen omaa kohdetta.

Meille laitettiin 20kW pumppu tarjousten mitoituksen vaihdellessa 16 ja 30kW välissä. Nyt täytyy kyllä sanoa, että olen tyytyväinen valintaan. -25 lämmöillä pumppu riittää juuri ja juuri ilman vastuksia pitämään pirtin 20 asteisena. Nolla keleillä käyntiä n. 10h/vrk. Luulen että 16kW olisi jäänyt osatehoiseksi.

Tästä saat jotain vertailupohjaa, meillä on tosin suuret ikkunat. Seinissä 10cm vuorivillaa, katolla 15cm, jonka päälle puhallusvilla n. 20v sitten.

------------------
MLP: Gebwell T20/1000l G-energy HP
Lähde: 3x400m savimaassa
Kohde: 385m2 + 50m2 puolilämmintä, v. 1963

Poissa sam68

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 239
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #4 : 28.01.11 - klo:07:14 »
Lainaus
Kiitos.  Asukkaita on nyt 3, mutta jonkun vuoden päästä tod. näk. 2.  
Mitkä on puskurivaraajan mitoitusperiaate?  Onko sitä parempi mitä isompi ja mikähän on järkevä max. koko?
Tuolla asukasmäärällä teille käy pumppujen vakiomallit eli normaalilla käyttövesituotolla.
Vettä tulee olla ~20L/kW. Tuolla määrällä pumppu käy hyvin. Yleensä lämmitysjärjestelmässä on "vakiona" vajaa sata litraa vettä. Teillä ei tilakaan anna myöden laittaa tuota 200L isompaa varaajaa ja sille ei kyllä ole tarvettakaan toimivassa järjestelmässä. Puskurivaraaja toimii aina koko vesitilavuudeltaan, koska se on ensimmäinen patteri joka ladataan ensin. Tuo vesimäärä on siis aina kokonaan käytössä.
* Maalämpöjä Oulusta Kalajoelle * Uusiolämpö Oy Raahe *

Poissa JaniB

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 25
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #5 : 20.03.11 - klo:16:10 »
Terve kaikille!

Ostettiin pari viikkoa sitten omakotitalo Turusta ja tarkoitus olisi vaihtaa öljy maalämpöön kun päästään aloittamaan remonttia.

Olen nyt yrittänyt tämän pari viikkoa opiskella maalämpöä täällä ja muualla ja mennyt vain enemmän sekaisin.  :D
Liikkeissä tietysti kaikki kehuu omia ja haukkuu muita joten ei siinäkään viisastu.
Avustuksen takaraja lähestyy ja tulee kiire joten vinkit tulee tarpeeseen.

Talosta tietoja:
Rakennettu 1957, ikkunat vaihdettu 3-lasisiksi joskus 90-luvulla, seinät lisäeristetty sekä patterit vaihdettu 2006 eli ei ihan harakanpesä pitäisi olla.

Asuinkerros 80m2, kellarissa saman verran eli 20m2 autotalli, pesutilat ja pannuhuoneen yhteydessä iso huone joka ollut varastona. Tämä lämmennyt nykyään oikeastaan öljysysteemin hukkalämmöllä, pesutilat sähköisellä lattialämmityksellä ja autotalli pattereilla.
Pihalla lisäksi 80-luvulla rakennettu 30m2 autotalli joka liitetty myös patteriverkkoon.

Alakerran varastohuone tarkoitus pitää jatkossakin tyhjillään/varastona, en sitten tiedä pitääkö sinne vetää joku patteri kun mlp ei varmaan hukkalämpöä yhtä paljon tuota kuin öljypoltin?
Muut alakerran tilat (eli "pukeutumishuone" ja portailta tuleva käytävä sinne) varmaan sähköisellä lattialämmityksellä kun on niin pieni ala ettei varmaan kannata vesikiertoista alkaa tekemään?

Nykyisillä asukkailla (4hlö) ollut öljynkulutus melko runsas 2800 litraa, mutta asuinkerroksessa ollut kuuma ehkä +24, ja autotalleissakin ympäri talven +15.
Meillä 2 hlö ja järkevillä lämpötiloilla kulutus olisi varmaan alle 2500 litraa.

Tarjouspyyntöjä lähetellyt sinne tänne ja vastauksia tullut vähän heikommin. Hinta tuntuu pyörivän siinä 15000€ kieppeillä kaikilla, joten nyt pitäisi vaan valita minkä ottaa.

Tällaisia tarjottu:
Vaillant Geotherm+ VWS82/2 8,4kw
Lämpöässä Vs8 muutamasta eri paikasta
Stiebel (mallia ei kerrottu)
Jämä
Sitten oli lehdessä joku tarjous 13000€, merkki AHS 8kw, ihan outo merkki?

Mites se mitoitus sitten? Osa vannoo osatehon nimeen ja osa täystehon. Onko siinä sitten perää että täystehoinen käy liian lyhyitä jaksoja vs. osateho?
Toisaalta osatehon puolesta puhuisi myös se että ei kai se hirveästi haittaisi vetää vastuksille välillä, kun normaalisti Turussa alle -20 asteen päiviä vain ehkä 2 vuodessa ja alle -15:kin melko harvoin.
 
Mielipiteitä?

Poissa Hape

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 54
  • Maalämpöpumppu asennettu, tietoja kerätään
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #6 : 20.03.11 - klo:16:51 »
Terve,

en varmati ole paras ottamaan kantaa kysymyksiisi, mutta vastaavan vähän isomman 50-luvun talon maalämpöprojekti on kuvattu alla olevasa blogissani.

Ehkä siitä saa jotain irti.
Rintamamiestalo 270 m2 pattereilla

Stiebel WPC13 kW +400 l varaaja + 2x140m 12/2010
Öljynkulutus 3400 lpv (7 vuoden ka)
Sähkönkulutus ka 8,202 MWh /3 v (tavoite oli 10 MWh)

http://hapexmaalampoblogi.wordpress.com

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #7 : 20.03.11 - klo:17:37 »
Lainaus
Mites se mitoitus sitten? Osa vannoo osatehon nimeen ja osa täystehon. Onko siinä sitten perää että täystehoinen käy liian lyhyitä jaksoja vs. osateho
Jos 6kw:n vastus on yhtäsoittoa viikon päällä niin se kuluttaa n 1000kwh sähköä.Jos sähkö maksaa 12sent/kwh niin viikossa vastuksella lämmittäminen maksaa n 120e.Osatehoisen hyötymarginaali riippuu ihan siitä kauanko vastuksella joutuu lämmittämään.Sähkön hinnan kallistuminen on syönyt melkoisesti osatehoisen kannattavaisuutta.
Esim meillä on koko vuoden kulutus lämmitykseen mlp:lla n 600e,eli saman verran kuin 6kw:n vastus kuluttaisi 5 viikon jatkuvassa käytössä.Ei se osatehoinen muutoin huonompi ole,sähkö vaan on tänäpäivänä niin kallista että vastuksilla ei kannata lämmittää jos ei ole pakko.Koeta löytää pätevä yritys tekemään mitoituksen/sovituksen lämpöpumpulle.Tämä on ensiarvoisen tärkeää lämpöpumpun taloudellisen toiminnan kannalta,ja että pumppu yleensäkin toimii niinkuin pitää.Täystehoinen ja reilun kokoinen varaaja on ainakin meillä toiminut ongelmitta kohta 13 vuotta.Varaaja on ehkä turhan suuri(1200l) mutta näillä nollakeleillä pumppu käy 4-5 kertaa vuorokaudessa tunnin kerrallaan
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa tomppeli

  • Yleismoderaattori
  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 8 865
  • yli-ikämies
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #8 : 20.03.11 - klo:18:02 »
Lainaus
Nykyisillä asukkailla (4hlö) ollut öljynkulutus melko runsas 2800 litraa, mutta asuinkerroksessa ollut kuuma ehkä +24, ja autotalleissakin ympäri talven +15.
Meillä 2 hlö ja järkevillä lämpötiloilla kulutus olisi varmaan alle 2500 litraa.

Tarjouspyyntöjä lähetellyt sinne tänne ja vastauksia tullut vähän heikommin. Hinta tuntuu pyörivän siinä 15000€ kieppeillä kaikilla, joten nyt pitäisi vaan valita minkä ottaa.

Tällaisia tarjottu:
Vaillant Geotherm+ VWS82/2 8,4kw
Lämpöässä Vs8 muutamasta eri paikasta
Stiebel (mallia ei kerrottu)
Jämä
Sitten oli lehdessä joku tarjous 13000€, merkki AHS 8kw, ihan outo merkki?

Mites se mitoitus sitten? Osa vannoo osatehon nimeen ja osa täystehon. Onko siinä sitten perää että täystehoinen käy liian lyhyitä jaksoja vs. osateho?
Toisaalta osatehon puolesta puhuisi myös se että ei kai se hirveästi haittaisi vetää vastuksille välillä, kun normaalisti Turussa alle -20 asteen päiviä vain ehkä 2 vuodessa ja alle -15:kin melko harvoin.
Mitoitusta voit koettaa laskea tämän EXCEL -taulukko -ohjelman avulla:
http://www.pauna.net/Laskentakaavat/Bergheat2011.xls
Tällä voit laskea kaivon ja pumpun mitoituksen, kun tunnet talon aikaisemman öljyn kulutuksen.

Tulistinpumppu on sinänsä valmis paketti patterilämmitystaloon. Se antaa suunnilleen vakiolämpöistä kiertovettä patteriverkostoon.
Vaihtoventtiilikone on suunniteltu betoniin lämpöä varaavalle lattialämmitykselle. Siitäkin saa rakentelemalla tyydyttävän ratkaisun patteritaloon.
Vaihtoventtiilikoneessa ei ole lainkaan varaajatilavuutta pattereiden kiertovedelle.
Täällä kaaviokuva vaihtoventtiilikoneen toiminnasta. Klikkaa punaista tekstiä.
Kuten kaaviosta ilmenee, vaihtoventtiilikone ei teelainkaan kiertovettä patteriverkkoon silloin, kun se tekee lämmintä käyttövettä. Myöskin, kun kompressori pitää käyntitauon, jäähtyvät patterit. Tästä voi aiheutua patteriverkoston napsumista, joka on varsin ärsyttävä ilmiö varsinkin makuuhuoneessa.
Siksi on hankittava tarpeeksi iso varaajatankki kiertovedelle. Siltikin pattereiden lämpötila tulee vaihtelemaan aika reilusti.
Tulistuspumpuissa on vakiovarusteena kolmitieventtiili, jolla patteriveden lämpötila säädetään ulkolämpötilan tai huonetermostaatin ohjaamana tasalämpöiseksi, eikä patteriverkosto napsu.
Tulistuspumpuilla saadaan myöskin jonkin verran kuumempaa käyttövettä, kuin vaihtoventtiilikoneella.
Oli lämpöpumppu mikä tahansa, on aina eduksi, mitä suurempi kiertoveden varaaja on. Suuri varaaja varaa paljon lämpöä ja sillä saadaan käynnistyskerrat harvenemaan, joka on pumpun keston kannalta edullista.

Poissa JaniB

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 25
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #9 : 20.03.11 - klo:20:17 »
Kiitoksia vastauksista, alkaahan tämä homma valkenemaan.  :)

Eli Lämpöässän puolelle kallistutaan, vai onko muita varteenotettavia tulistinpumppumerkkejä?
Edit: Toisessa topikissa vastattiin jo tähän, vielä tuli mieleen se hukkalämpö, missä määrin sitä tuollaisesta masiinasta tulee?

Edit2: Onko Geopro SH7 (7,5kw) liian pieni?
« Viimeksi muokattu: 20.03.11 - klo:21:01 kirjoittanut 0203038 »

Poissa puhti

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 43
  • Nibe 1240-12kw+ UKV 300  2*160m kaivo
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #10 : 20.03.11 - klo:22:00 »
Jos tarkoitat MLP konetta niin siintä ei kyllä hukkalämpöä paljon irtoa. Jos lämmitysputket on eristämättä tai huonosti eristetty niin niistä kyllä tulee hukkalämpöä mutta tuskin pannuhuonetta aivan kylmilläänkään kannatta pitää...

Poissa Roori

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 5 308
  • Maalämpo... Ollakko vai Ei....KYLLÄ
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #11 : 20.03.11 - klo:22:22 »
Lainaus
Kiitoksia vastauksista, alkaahan tämä homma valkenemaan.  :)

Eli Lämpöässän puolelle kallistutaan, vai onko muita varteenotettavia tulistinpumppumerkkejä?
Edit: Toisessa topikissa vastattiin jo tähän, vielä tuli mieleen se hukkalämpö, missä määrin sitä tuollaisesta masiinasta tulee?

Edit2: Onko Geopro SH7 (7,5kw) liian pieni?
Ei varmaankaan ole pieni, mutta mitoituslaskelmat pyytäisin kyllä jokaiselta tarjoajalta, se antais jotain varmempaa pohjaa tohon hommaan. Ja ihan paikanpäällekin ne sais tulla käymään tarkistamassa kohteen...

Poissa seppaant

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 5 514
  • L-Ässä V-7
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #12 : 21.03.11 - klo:08:37 »
JaniB kysyi

Lainaus
vielä tuli mieleen se hukkalämpö, missä määrin sitä tuollaisesta masiinasta tulee?

Minulla oli viime kesänä L-Ässä V-7 23 vrk omineen minä aikana ei käytetty lämmintä vettä ja kiertovesipumppu seisoi. Eli kaikki lämpö minkä se tuotti meni lämpövuotona pannuhuoneeseen.

Mitattu keskimääräinen lämpövuodon teho oli 256W.

ATS
L-Ässä V-7.0 vm.2007
Kaivo 163m, akt.153m
Talo 150m2, patterit, v.1975
Aurinkopaneelit 2x10x275 W=5,5 kWp, kaakko/lounas
Arvioitu vuosituotanto 4500 kWh

Poissa JaniB

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 25
Re: Öljylämmityksestä maalämpöön
« Vastaus #13 : 25.03.11 - klo:11:31 »
Nyt on tarjoukset vähän tarkentuneet, kumman ottaisitte:

Lämpöässä vs8 hintaan 16390€, vai

Jämä Star 6 RST + työtankki (sama kuin puskurivaraajako??) 14190€.

Tuolla hintaerolla lämmittää Jämän vastuksia 110 päivää putkeen.
« Viimeksi muokattu: 25.03.11 - klo:11:32 kirjoittanut 0203038 »