Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Aikasähkö / yleissäkö  (Luettu 12245 kertaa)

Poissa riku

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 50
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Aikasähkö / yleissäkö
« : 26.09.08 - klo:20:17 »
Kaipailisin tietoja teidän sähkönkulutuksista kun itse pähkäilen aika- / yleissähkön välillä. Sähkön toimittaja meillä olisi Lahtienergia.

Tiedän että kulutukseen vaikuttaa monen monta seikkaa, mutta jotain osviittaa olisi kiva saada.

Kuutioita meidän torpassa on 614 + 156(at), asukkaina 2+2 nuukaa sähkönkäyttäjää.

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #1 : 26.09.08 - klo:22:55 »
Meillä on vuodenaikatariffi,huhtikuun alusta marraskuun alkuun jatkuvasti yö tariffi ja maarraskuusta huhtikuun alkuun 2-tariffi,ma-la klo 22.00-07.00 yötariffi ja päiväaika 07.00-22.00 kalliimpi päivätariffi.
Laitoin Ekowelliin kellon että talviaikaan lataa kuution varaajan +50 asteiseksi ja päiväsähköllä varaaja pysyy +40 asteessa(2-os termostaatti)
Eipä tuolla kylläkään energiaa säästy mutta saa siirrettyä kulutusta enempi halvalle sähkölle.Olisin maalämpökoneen hankinnan yhteydessä vaihtanut 1 tariffille mutta Kymenlaakson Sähkö ei anna vaihtaa.
Rahallisesti 1 kwh maksaa kaikkinensa keskimäärin 0,1e/kwh ja vuosikulutus lämmityksen osalta on n 5500kwh eli 550e/vuosi.
Talo on 115m2 ja 2h enää asumassa
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa RAKSARI

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 53
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #2 : 28.09.08 - klo:11:20 »
Meillä myös kausisähkö vattenfallin siirtämänä.Laskeskelin että yli 10000kwh:n vuosikulutuksella kannattaa olla kausisähkö yleissähkön sijaan vaikka ei varaavaa lämmitystä olekaan.

Meillä vuosikulutus 18500kwh josta 12500 on halvempaa muun ajan sähköä ja 6000 on kallista talvipäivän sähköä.

Sähkönmyyntisopimus tällä hetkellä Vaasan sähkössä.
Thermia TWS 6/porakaivo 120m/ 1,5krs 195m2 lattialämmitys ylä- ja alakerrassa.

Poissa nvg

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 182
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #3 : 28.09.08 - klo:15:42 »
Itse olen tehnyt vertailuja pari kertaa vuodessa ihan excelillä: vertailussa olen pitänyt oletuksena, että vuodenaikasähkön tapauksessa 1/3 kulutuksesta on talviarkipäivää ja 2/3 muuta aikaa.

12000kWh vuosikulutuksella meidän paliskunnan alueelta ostettuna hinta (kotiin kannettuna veroineen kaikkineen) on tällä hetkellä:
84€/kk vuodenaikasähkö
93€/kk yleissähkö

Tällä hetkellä 1v ja 2v kiinteähintaiset sopimukset ovat selvästi kalliimpia täällä.

Energiamarkkinaviraston laskurilla pelkkä energia, halvimmat saatavilla olevat (huom, hinnaston parhaita tarjouksia ei aina saatavilla!!):
vuodenaikasähkö 50,4€/kk
Yleissähkö 58,1€/kk
2v vuodenaika 74,8€/kk
2v yleissähkö 73,8€/kk

En sitten ota vastuuta näiden äkkinäisten laskujen oikeellisuudesta :)

Itse haluan pitää kiinni kausisähköstä, koska se antaa mahdollisuuden kikkailla :) Itse asiassa laskeskelin jo aikanaan öljylämmittäjänä, jolloin sähköä kului n. 5000kWh/a, että minulle olisi ollut se ja sama taloudellisesti, käytänkö yleis- vai kausisähköä.

Thermiassani on mahdollisuus tehdä aseteltava pudotus, ja sähkötaulussa muunneltava releistys, jota voi ohjata joko hinnan tai yö/päivä -mukaan, eli mahdollisuus olisi moneen. Lisäksi 8cm betonikakku lattiassa on aika iso varaaja, jos haluaa sille tielle lähteä.

nvg
TWS 12 ja 600m pintaletkua.
Tupakointi on kalliimpaa kuin talon lämmittäminen maalämmöllä. Mieti sitä.

Poissa nvg

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 182
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #4 : 29.09.08 - klo:11:48 »
En vastannut ihan kunnolla Rikun alkuperäiseen kysymykseen, mutta teenpä vastakysymyksiä: onko kohteen aiemmasta kulutuksesta, tai arvioidusta lämpöhäviöstä tietoa? Entä tuo autotallin lämmitys, millä keinoin ja kuinka lämpimänä aiot pitää? Minkälainen tuuletus talossa ja autotallissa? Aurinkoa saatavilla?

Oma taloni on 192W/K, ja arvio on tuo mainitsemani 12000kWh/a, mutta kokemusta ei ole vielä täydeltä vuodelta. Syyskuu näyttää tulevan aika tarkkaan 35kWh/vrk kaikki sähköt, lämmitettäviä kuutioita varmaan 650.



nvg
TWS 12 ja 600m pintaletkua.
Tupakointi on kalliimpaa kuin talon lämmittäminen maalämmöllä. Mieti sitä.

Poissa riku

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 50
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #5 : 29.09.08 - klo:20:45 »
Eipä ole aikaisempaa kokemusta kulutuksesta kun on uudisrakennus. Talli lämpiää noin 18 asteeseen maalämmöllä, pumppuna tod.näk. Nibe.

Energiatodistukseesa lämmitysenergian kulutus on laskettu 20047 + 13448kWh/vuosi. Mitenkähän  noihin laskelmiin voi luottaa?

Tällä hetkellä asutaan talossa mikä lämpiää suoralla sähköllä. Lämminvesi lämpiää yösähköllä. Sähköä kuluu 9700kWh (yö) ja 12900kWh (päivä) vuodessa.

Jatkossa kun lämmintä vettä tehdään myös päivällä, niin taitaa sähköä mennä yhtä paljon yöllä ja päivällä.
Mikä on teillä suhde yö/päivä.
Kausisähköä ei tietääkseni meidän sähköyhtiölläole tarjolla.

Poissa riku

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 50
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #6 : 30.09.08 - klo:06:30 »
Korjaus edelliseen.

Tarkoitin siis, että sähköä kuluu vielä enemmän päivällä kuin yöllä.

Poissa P.K.

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 80
  • IVT E14, 2*150m, lämmitettävää hieman liikaa...
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #7 : 30.09.08 - klo:12:03 »
Mikä siirtoyhtiö teillä on?
Esim. Vattenfallin siirtohinnoilla yö- tai kausisähkö voi olla sopivalla kulutuksella halvempi kuin yleissähkö vaikka käyttäisi kaiken päivällä.

Meillä on nyt kausisähkö, 2007 kulutus 23490 kWh, josta talviarkipäivää 8588 ja muuta 14902 kWh.

Exceliin en koske tikullakaan, mutta Matlabille tein laskelmia melko laajasti erilaisilla kulutusjakaumaskenaarioilla. Loppujen lopuksi kokonaishinnoissa eri tariffeilla oli melko pienet erot.
Ja kun ei ole kaikkien tariffien päivittäisiä lukemia ei voi tarkasti verrata yö- ja kausitariffien eroa toteutuneella kulutuksella. Kerran onnistuin Vattenfallilta saamaan parin kuukauden pätkän päivittäiset lukemat kaikilta tariffeilta, mutta en sittemmin enää.
Kyllä, kaikkia lasketaan jatkuvasti erikseen ja kaikki menee myös päivittäin siirtoyhtiölle, mutta asiakkaallehan niitä ei normaalisti luovuteta. Eikä sähköpostiin vastata.

Pidän kausisähkön enkä kiusaa itseäni asialla sen enempää...

Poissa MJJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 116
  • IVT HT C7/330m pintamaa -2006
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #8 : 30.09.08 - klo:13:59 »
Meillä yö ja päivä kulutus oli 33/67 (korj 2.10).
Yösähkö tuli noin 100€ vuodessa edullisemmaksi.
Yövuorossa (22-07) ovat MLP,  pakastin  ja tiskikone (aina) sekä joskus sauna.

Talvikuukausina 11-02 kuluu jo nyt 50% lämmityssähköstä ja kunnon pakkastalvia odotetaan. Suhtaudun tuohon kausisähköön epäillen. Muu kuin lämmitys vie 50% vuoden sähkölaskusta, joka on yllättävän paljon ja olisi kausisähkölle plussaa.

Täältä vertaamaan:
https://www.vaihtovirta.fi/alku.htm
« Viimeksi muokattu: 03.10.08 - klo:09:26 kirjoittanut juhola »

Poissa tomppeli

  • Yleismoderaattori
  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 8 864
  • yli-ikämies
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #9 : 30.09.08 - klo:16:23 »
Sähkön hinta muodostuu perusmaksuista, siirtohinnasta, energian hinnasta ja veroista.
Voit kilpailuttaa vain energian, mutta ei siirtoa, koska olet kiinni jonkin tietyn sähköyhtiön jakoverkossa.
Se sähköenergian hinta löytyy täältä.
Täällä energiamarkkinaviraston puolueeton vertailu ja hinnasto
Tässä ei ole mikään yritysryhmä takana, joten tiedot ovat asiallisia.

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #10 : 30.09.08 - klo:21:36 »
Tämä on "paras" vertailu, joka perustuu yksityishenkilönä pyydettyihin tarjouksiin:

http://www.vaasaemg.com/suomi/index2_suomi.php

Jani
Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa MJJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 116
  • IVT HT C7/330m pintamaa -2006
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #11 : 01.10.08 - klo:17:07 »
Joo totta...

Kaksi jälkimmäistä fiilavat vielä viimeiset kympit pois. Mahtaako tarjous pitää jos soittaa vaasan ulkopuolelta? Noilla kahdellakin oli eroja meinaan.

Vaihtovirtaa.fi on näppärä paikka laskea hintoja per vuosi, mutta ennen uutta sopparia kannattaa tarkistaa yllä mainitut.

Poissa riku

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 50
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #12 : 01.10.08 - klo:21:27 »
Laskeskelin pikaisesti Lahtienergian hinnoilla (siirto/sähkö) ja MJJ:n kulutussuhteella (33/67).

20000 kWh/v yösähkön eduksi n. 100€
25000 kWh/v yösähkön eduksi n. 130€

Pitäisi kai kilpailuttaa useampaa yhtiötä, mutta kun ei jaksaisi / aika ei riitä (14h/vrk tontilla)

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #13 : 03.10.08 - klo:07:49 »
Lainaus
Joo totta...

Kaksi jälkimmäistä fiilavat vielä viimeiset kympit pois. Mahtaako tarjous pitää jos soittaa vaasan ulkopuolelta? Noilla kahdellakin oli eroja meinaan.


Ainakin vaasaemg:n tarjoushinnat pitäisivät olla kaikkien saatavissa. Mitään muita kuin alueensa ulkopuolelle tarjoavia sähköyhtiöitähän ei vaasaemg:n vertailussa edes ole.

Jani
Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa MJJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 116
  • IVT HT C7/330m pintamaa -2006
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #14 : 03.10.08 - klo:09:34 »
Piti lukea mittari yö / päivä 33%/67% 5567 kW/11206 kW

Käynnistys (1.10) kerrat vuorokaudessa  (lv) 5(1)kpl / 8(4)kpl vettä tehdään vain kerran yövuorossa.

Yösähkö alkoi  1.7 2007.

Raid

  • Vieras
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #15 : 03.10.08 - klo:12:23 »
Paljonko teillä tekee tuon laskun loppusumma jaettuna kulutettuina kWh:na?. Meillä on sellainen 35v vanha tasasähkö-soppari jota ei ole yksikään pystynyt lyömään.
Hintaa tällä hetkellä 1.10. jälkeen korotettuna on 0.0985  €/Kwh.  
Näitä tarjousten tekijöitä on soitellut aina silloin tällöin ja olen aina kysynyt että mitä se lasku tekee kun siihen laitetaan vielä Siirtosumma ja energia verot päälle  niin aina ne on lopettaneet jutustelun aika nopeesti. Nekun yrittävätä aina vedättää noita hintoja kertomalla vain 1/3 osan totuutta.
« Viimeksi muokattu: 03.10.08 - klo:12:24 kirjoittanut Raid »

Poissa JariA

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 352
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #16 : 03.10.08 - klo:22:48 »
Olen tässä etsiskellyt sähkönmyyjää kiinteistölleni sen jälkeen, kun nykyinen "yhteistyökumppanini" ilmoitti hinnoittelevansa itsensä ulos tästä suhteesta. Suhteemme oli vastavuoroisen lämmin, mutta valitettavan lyhyt. Jään syvästi kaipaamaan hänen "markkinointiviestintäänsä" mutta taisimme "kasvaa erillemme" sen jälkeen kun hän ilmoitti toistamiseen tuntuvasta hinnankorotuksesta vain muutaman kuukauden sisällä.

Vaikuttaa siltä, että näissä nostettavien hintojen (ei siis nousevien vaan nostettavien, koska hinnat eivät nouse itsestään, toisin kuin energiayhtiöissä luullaan) suhdanteissa kaikki ne yhtiöt, jotka juuri nyt tarjoavat halvimpia hintoja "toistaiseksi" ovat vain "unohtaneet" nostaa hintojaan hiljattain. Niinpä se lupaava "partneri", joka vielä viime viikonloppuna kertoi olevansa vuositasolla 120 euroa edullisempi kuin tämä pian entinen "tavarantoimittajani", ilmoitti tänään olevansa ensi kuun alusta 120 euroa kalliimpi "kumppani".

Toki on olemassa yksi varma ja kuluttajan itsensä täydellisessä hallinnassa oleva keino saada kWh/euro suhde edullisempaan suuntaan. Nimittäin kuluttaa enemmän, koska erilaisten "perusmaksujen" osuus kokonaishinnasta vastaavasti pienenee!

Jos kulutan vuodessa 10 MWh niin yhden kWh:n hinta olisi nykyisellä sopimuksellani 0,13586. Jos kulutan 20 MWh niin hinta olisi 0,1139 euroa/KWh. Jos kulutan 30 MWh, niin hinta on enää 0,1069 euroa/kWh.


Poissa seppaant

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 5 514
  • L-Ässä V-7
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #17 : 03.10.08 - klo:23:32 »
Meillä on kulutus vuodessa n. 10000 kWh. Sähkön toimittaja, Kymenlaakson sähkö, ilmoitti, että marraskuun alusta hinnat taas nousevat .
Seuraavassa se miten hinta muodostuu:

Energia perus        36E/v            3%
Energia                  7,25c/kWh    62%
Kanta-asiakasalennus  6%        -4%
Siirto perus            127,2E/v       11%
Siirto                       2,12c/kWh   18%
vero                       1.07 c/kWh   10%

Tekee 11,64 c/kWh

Kilpailutettavissa on ainoastaan energia 62% kokonaishinnasta. Eipä taida kannattaa.
ATS
L-Ässä V-7.0 vm.2007
Kaivo 163m, akt.153m
Talo 150m2, patterit, v.1975
Aurinkopaneelit 2x10x275 W=5,5 kWp, kaakko/lounas
Arvioitu vuosituotanto 4500 kWh

Poissa RAKSARI

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 53
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #18 : 06.10.08 - klo:09:17 »
Lainaus
Kilpailutettavissa on ainoastaan energia 62% kokonaishinnasta. Eipä taida kannattaa.
ATS

Sähköyhtiöt tykkäävät tämmöisistä asiakkaista.

Säästäisit kuitenkin yli satasen vuodessa jos vaihtaisit esim. kuopion energiaan, ja nopealla nettiyhteydellä yhtiön vaihtoon menee 5 minuuttia.

Itse olin valmis sijoittamaan yli kymppitonnin maalämpöön jotta säästäisin tonnin vuodessa,joten uhraisin kyllä muutaman  vielä muutaman minuutin halvemman sähköyhtiön löytämiseen.

Voitto on pieni mutta ei sijoituskaan suuri ole.

Meidän "kilpailutettu" kokonaishinta 9,583c/kwh
« Viimeksi muokattu: 06.10.08 - klo:15:36 kirjoittanut RAKSARI »
Thermia TWS 6/porakaivo 120m/ 1,5krs 195m2 lattialämmitys ylä- ja alakerrassa.

Poissa seppaant

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 5 514
  • L-Ässä V-7
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #19 : 06.10.08 - klo:12:03 »
Lainaus
Meidän "kilpailutettu" kokonaishinta 0,9583/kwh
Paljonko on pelkän sähköenergian hinta?
ATS
L-Ässä V-7.0 vm.2007
Kaivo 163m, akt.153m
Talo 150m2, patterit, v.1975
Aurinkopaneelit 2x10x275 W=5,5 kWp, kaakko/lounas
Arvioitu vuosituotanto 4500 kWh

Poissa RAKSARI

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 53
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #20 : 06.10.08 - klo:12:37 »
Kausisähkö:päivähinta 6,22 muu-aika 4,75 perusmaksu 2,5/kk

Toistaiseksi.

Vattenfallilla näytti olevan 12kk sähkötarjous ilman perusmaksua 6,2c/kwh
Thermia TWS 6/porakaivo 120m/ 1,5krs 195m2 lattialämmitys ylä- ja alakerrassa.

Raid

  • Vieras
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #21 : 06.10.08 - klo:13:57 »
Lainaus

Sähköyhtiöt tykkäävät tämmöisistä asiakkaista.
Meidän "kilpailutettu" kokonaishinta 0,9583/kwh
;)  Melko kallista mutta elämän on  ;)

Ps. ei kai sentää euroa maksa Kwh.

Poissa tikma

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 279
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #22 : 01.01.09 - klo:22:12 »
Uutta tupaa suunnitellessa nyt on sähköliittymän optimoinnin vuoro.

Seinäjoen Energian hinnoilla (myynti+siirto) päiväsähkö on 0,47c/kWh ja yösähkö 2,47c/kWh yleissähköä halvempaa. Toisaalta vuosimaksut on 74€ kalliimmat aikasähköllä.

Vaikka tuota kuinka päin laskeskelisi, niin tuntuu, että yö/päiväsahkö olisi edullisempi vaihtoehto yleissähköön verrattuna. Kun laskee yhteen kodin peruskulutusta (jää/pakastinkaappi, ilmanvaihto, ainavalmis kiuas, kiertovesipumput), yrittää opastaa vaimoa että astian/pyykinpesukonetta käytettäisiin mahdollisuuksien mukaan vain yöaikaan ja lisää vielä pari sellaista tosiasiaa, että yleensä auto on roikan päässä yösähköaikaan ja useimmiten lämmitystä tarvitaan yöaikaan enemmän kun päiväsaikaan, niin nuollakin melkein saa jo yösähkön kannattavaksi.

Tarkoituksen on vielä liittää maalämpöpumppuun aurinkovaraaja (harvemmin se aurinko öisin paistaa), niin päätös kallistuu vielä varmemmin aikasähkön puolelle.

Esimerkiksi suhteella 8000 päivää ja 4000 yötä, yösähkö tulee noin 60€ halvemmaksi. Tähän kun vielä nuukuuksissaan optimoi autotallin/varaston laatan vähän paksummaksi ja lämmittää sitä vain öisin, niin aina vaan paranee...

Mitä ootta mieltä mun laskuusta?
Lämpöässä V9, 203GT, 200m/115mm kaivo, Enervent Pandion eco EDW-CG (maakylmä).

Tupa 182m2/151m2 ja 55,5/49m2 autotalli
#107 #232

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Re: Aikasähkö / yleissäkö
« Vastaus #23 : 02.01.09 - klo:00:13 »
Kymenlaakson Sähköllä olisi noin:
Energia
-perusmaksu   4,7 e/kk
-talviarkipäivä 6,439snt/kwh
-muu aika       4,982snt/kwh

Siirto
-perusmaksu 19,40e/kk
-talviarkipäivä 2,71snt/kwh
-muu aika       0,9  snt/kwh
-sähkövero     1,077snt/kwh
-Alv 22% sisältyy näihin hintoihin
-6% alennus sisältyy hintoihin

Noista ei oikein Elon laskuopilla ota helpolla selvää  mutta kun jakaa laskun loppusumman kulutetulla/arvioidulla kwh määrällä niin 1 kwh maksaakin rahallista rahaa 9,52 snt/kwh.


edit: 2kk:n(1.9-30.10.2008) sähkölasku 1888kwh ja loppusumma 179,72e
edit 2: kopioin tuolta toisesta ketjusta ,sopinee paremmin tänne
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m