Kuulin että kävi hetki sitten ja nyt oli +1.9 ja -0.8 pitää käydä katsomassa kun kuulee sen taas käyvän.
Yllättävän alhaiset lämpötilat keruupiirissä vieläkin, vaikka lämmityskausi alkaa olla jo ohi.
Luulisi, että kaivo olisi jo elpynyt talven jäljeltä.
Asutko kovasti pohjoisessa, vai mistä johtuu kaivon "viileys"?
Alimitoituksen takia lämpöpumppusi joutuu käyttämään sähkövastuksia lämmittämiseen ja siitä johtuu suuri sähkön kulutus. Tottahan toki sellainen tulee kalliiksi.
Laitteiston toimittaja ei osannut laskea mitoitusta tai sitten hänellä oli houkutus alimitoittaa systeemi siksi, että ei menettäisi hinnan takia asiakasta.
Joillakin merkeillä alimitoittaminen tuntuu olevan enemmän tapana, kuin muilla.
...Ihan tuntuu siltä, että lämmityslaitoksesi toimittanut yrittäjä on ollut taitamaton, ehkä noviisi alalla.
Lämmitysjärjestelmien myyjiltä vaatisin vastuuntuntoisempaa toimintaa.
Nyt rakentaja ja remontoija, joka yleensä sijoittaa tällaiseen hankkeeseen vähiä varojaan, joutuu nyt jonkin LVI -seikkailijan koekaniiniksi. Vaikka kuinka hullusti menisi toimituksen kanssa, se viimeisillä varoillaan rakentava joutuu kärsimään yrittäjän aiheuttaman vahingon ja harmin.
Ei sellainen voi olla oikein!!!...Kun hankitaan maalämmitystä, ei saa alimitoittaa.
Seuraamukset ovat tällaiset.
Hiukan runsaampi mitoitus maksaa vähän enemmän, mutta lisää turvallisuuden tunnetta käyttäjälle.
Älä tingi mitoituksessa. Nukut paremmin!
...Maalämmitys on hyvä, varma, toimiva ja huoltovapaa lämmityssysteemi oikein toteutettuna.
Pahimmat mokat ja harmit ovat lähes aina alimitoituksia, olkoon pumppu sitten ruåttalainen tai suomalainen.
Sinulle "jarkkoa" -toivon onnellista ratkaisua tähän.
se "tomppeli"