Mulla on kytketty yhdeksi lattialämmityspiiriksi Parmair eco 130V jossa on vesikiertoinen jälkilämmityskenno.
Maalämpöpumppu on 6kw nibe 1240.
LTO alkaa pätkiä sisään tulevaa ilmaa (-14 c) parin minuutin välein vaikka kennosta palaava vesi on reilusti yli 20 asteista.
Jäätymisvaaratermari on tehtaan säätämä 8 astetta je se on työnnetty vesipatterin kennon läpi niin että sen toinen pää on lähes kiinni LTO-kennossa. Termari on kupariputkennäköinen systeemi jossa on piuha toisessa päässä.
Hoitaako tämä yksi ja sama termostaatti myös lämmönsiirtimen jäätymisenestoautomatiikan (säädettävä +3-8 C), en nimittäin löydä toista termostaattia koneesta.
Mitä kannattais kokeilla ? Siirtää termarin paikkaa?
Vai investoida esilämmitys/jäähdytyspatteriin, kun tuo porakaivokin on käytössä?
Pätkiminen johtuu varmaan enemminkin LTO-kennon jäätymisenestosta kuin jälkilämmityspatterin suojauksesta. Eli tuloilmaa pätkitään ettei LTO-kenno keräisi niin paljoa hilettä, että se kuristaisi ilmavirtausta. Kuten tuossa sailor jo kertoikin niin esilämmityksellä tuosta pätkimisestä pääsee eroon hyötysuhteen kustannuksella (tosin pätkimisen aikaan hyötysuhde vasta heikko onkin). Yleensä tosin sanotaan, että hyötysuhde olisi pätkimisen aikana nolla, mutta eipä taida sekään ihan pitää paikkaansa, koska kyllä poistoilmasta jää energiaa jään sulattamiseen ja LTO-kennon lämpötilan nostoon vaikka tuloilma olisikin seis.
Mulla on nestekiertoinen esilämmityspatteri, jossa kiertää keruuneste, eikä ole ollut pätkimisongelmia. Laita riittävän iso patteri jos lähdet tälle tielle. Ainakin tuo Digit2:n integroitu on aika naurettavan pieni (10mm liitosputket nestepuolella jne. niin virtaus jää väkisin aika pieneksi).
Pätkimisautomatiikkaa ohjataan yleensä jäteilman lämpötilan mukaan eli kun LTO-kennolta poistuva ilma menee liian alas niin tuloilmapuhallin pysäytetään. Esilämmityspatteri taas laskee LTO-kennolle tulevan ja poistoilman välistä lämpötilaeroa lämmittämällä tulevaa ilmaa, joka taas nostaa jäteilman lämpötilaa (jäteilmasta ei oteta niin paljoa talteen). Näin jäätymisvaara estetään, mutta jäteilmasta ei saada niin paljoa energiaa talteen (korkeampi jäteilman lämpötila) kuin ilman esilämmitystä (tämä energiamäärä otetaan esilämmityspatterista).