Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: powerline ethernet  (Luettu 10148 kertaa)

Poissa ekotomi

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 78
  • Thermia Diplomat
powerline ethernet
« : 28.03.08 - klo:12:38 »
Piti jollain konstilla ratkaista miten saisi nettiliittymän pannuhuoneeseen ja päädyin näin talviaikaan tilaamaan ns. powerline ethernet -systeemit; eli data kulkee sähköjohtoja pitkin. Onko kenelläkään kokemusta tällaisista? Kyllä se varmaan toimii, mutta mietin että kuinkahan usein niitä joutuu buuttailemaan (eli tepseli irti ja takas seinään)... Etäisyyttä tulee sähköjohtoa pitkin noin 50 metriä. Kuinkahan herkkiä nuo on ukkoselle?


Poissa Larux

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 8
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: powerline ethernet
« Vastaus #1 : 28.03.08 - klo:16:03 »
Lainaus
Pääsiskö   helpommalla,  jos  laittaa WLAN:in ja lisäantennin ?

Riippuu pannuhuoneen sijainnista. Wlani ei välttämättä kanna paksujen seinien läpi. Tietysti voi hankkia useamman tukiaseman ja kytkeä ne yhteen. Yksi vaihtoehto on myös vetää ihan ethernet-kaapeli pannuhuoneeseen (itse aion tehdä niin).

Kyllä noita ethernet+sähköverkko virityksiä on jo ollut useamman vuoden markkinoilla. Luulisi niiden toimivan pahemmin buuttailematta.

Poissa ekotomi

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 78
  • Thermia Diplomat
Re: powerline ethernet
« Vastaus #2 : 28.03.08 - klo:17:00 »
Koitin ensin WLANilla, mutta ei onnistu etäisyyden ja seinän paksuuden/materiaalin takia. Kaipa sen jollain suuntaavalla antennilla olisi saanut pelittämään, mutta koitetaan nyt tällaistakin ratkaisua.

Raid

  • Vieras
Re: powerline ethernet
« Vastaus #3 : 28.03.08 - klo:21:26 »
Lainaus
Koitin ensin WLANilla, mutta ei onnistu etäisyyden ja seinän paksuuden/materiaalin takia. Kaipa sen jollain suuntaavalla antennilla olisi saanut pelittämään, mutta koitetaan nyt tällaistakin ratkaisua.
Osta LAN -kaapelia  menee vielä 100mb:senä 50m matkan.
50m kaapelia ei paljoa maksa,päät (4 € pussillinen) ja jos ei ole pihtejä nekin saa esim biltemasta 20€:lla.  yhteensä koko paketille hintaa 50€ johtoineen ja yhteys toimii varmasti.

Poissa Vallu

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 130
  • LÄ V15-203GL-210m
Re: powerline ethernet
« Vastaus #4 : 29.03.08 - klo:00:05 »
Powerlinestä ei ole omakohtaista kokemusta, varmaankin ihan toimiva sekin. Ja jos ei kattikaapelia pysty/halua alkaa vetämään mutta puhelimen piuhat sattuu kuitenkin tangeeraamaan yhdistettäviä pisteitä, niin Home-PNA tekniikkana lienee ainakin riittävän robusti.

Poissa ekotomi

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 78
  • Thermia Diplomat
Re: powerline ethernet
« Vastaus #5 : 09.04.08 - klo:12:28 »
...tuosta HomePNA:sta. meillä oli aikaisemmin sellainen käytössä, mutta kun päivitin ADSL:n 2Mbps-nopeuteen, huomasin että HomaPNA:n maksiminopeus on 1Mbps ja siitäkin kaistasta osa menee toiseen suuntaan + overheadiin. Näin ollen HomaPNA:n maksimi "upload"-nopeus on vain 700kbps. Kun  tämä asia selvisi, niin pistin puhelinkaapeleiden päähän RJ45-liittimet ja kytkin ne teknisessä tilassa kytkimeen (ja kytkin ADSL-modeemiin). Käyttökohteissa (huoneissa) muutin puhelinpistokkeen RJ45-pistokkeiksi ja hyvin kulkee 10Mbps. 100Mbps ei sentään onnistu (tai onnistuu, mutta virheiden takia siellä kulkee maksimissaan 10-20 Mbps).

Hommasin pannuhuoneeseen + tekniseen tilaan nyt ne Powerline-ethernet -kikkulat. Hyvin tuntuu pelittävän ja konfaaminen oli tosi helppoa ja nopeaa.


Poissa Vallu

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 130
  • LÄ V15-203GL-210m
Re: powerline ethernet
« Vastaus #6 : 09.04.08 - klo:20:18 »
Joo enpä arvannut, että tarvitset noin huikaisevasti kaistaa pannuhuoneeseen. Oletinkin hieman virheellisesti, että haluat käyttää sitä johonkin monitorointitarkoitukseen ja haluat ennen kaikkea varman yhteyden, jonka protokollassa virheenkorjauksesta on kohtuullisesti huolehdittu. Tuo havaitsemasi overhead johtuu ainakin osittain tästä, sillä virheenkorjausta varten tarvitaan pakettiin aina jonkin verran lisäbittejä riippuen siitä, kuinka hevistä korjauksesta (tai salauksesta esim. VPN) on kysymys. Nettopayload jää tällöin tietty pienemmäksi.

HomePNA on standardina kehittynyt alkupäivistä vastaamaan tämän päivän vaatimuksia. Standardi tukee tällä hetkellä ainakin 320Mbps nopeuksia tietyllä laatutasolla. En tiedä mihin tällä hetkellä kaupasta saatavat kilkkeet kykenevät mutta periaatteessa kuitenkin näin. Jos jotakuta asia kiinnostaa niin aiheesta voi lukea lisää:

http://www.homepna.org/en/index.asp

Mielestäni gigabit ethernetin levittäminen kotona on vielä ennenaikaista jos pullonkaula on adsl yhteydessä, joka on maks 8 Mbps tai sen pieni monikerta. 100Mbps on jo aika vauhti ja riittää varmasti useimmille streamaaville ylemmän tason sovelluksille. Taitaa se HDTV:kin mahtua Mpeg4 koodattuna 8Mbps:iin
« Viimeksi muokattu: 09.04.08 - klo:20:24 kirjoittanut Vallu »

Poissa ekotomi

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 78
  • Thermia Diplomat
Uudet systeemit toiminnassa
« Vastaus #7 : 13.04.08 - klo:11:57 »
No, ehkä 100Mbps on liioittelua autotalliin, mutta sitten kun muija häätää minut sinne asumaan, niin ehkä se on sitten tarpeen  ;D

Tässä on muuten meikäläisen valvontaviritys:

http://www.kolumbus.fi/tomi.heinonen/Thermia.html


Poissa Larux

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 8
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: powerline ethernet
« Vastaus #8 : 14.04.08 - klo:07:40 »
Lainaus
Tässä on muuten meikäläisen valvontaviritys:
 
http://www.kolumbus.fi/tomi.heinonen/Thermia.html

miten tämä "viritys" on tehty?

Poissa PateXXX

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 94
  • Gebwell Ci 10 kaivo 180m
Re: powerline ethernet
« Vastaus #9 : 14.04.08 - klo:08:22 »
Lainaus

miten tämä "viritys" on tehty?

Onko tuo valvonta netissä jatkuvasti seurattavissa kun näytti tarkaa kellon aikaa ja päivämäärä oli myös tämäpäivä. Eli onko tuo valvonta julkinen.

Josko minäkin maan sisältä tuon lämmön ottaisin

Poissa ekotomi

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 78
  • Thermia Diplomat
Re: powerline ethernet
« Vastaus #10 : 14.04.08 - klo:14:52 »
Systeemi toimii tosiaan ihan reaaliajassa ja näyttää mitä pannuhuoneessa tapahtuu. Tässä on systeemin kuvaus:

1. Asensin DS1820-antureita erinäisiin putkiin (asennuspaikat näkyy siitä www-sivulla olevasta kuvasta).

2. anturit on liitetty pannuhuoneessa olevaan PC-koneeseen.

3. PC:ssä pyörii Logtemp:n ilmainen softa, joka lukee antureita. Ohjelma tekee mittauksista tuon käyräkuvan sekä XML-tiedoston (jossa mittaustulokset) viiden minuutin välein.

4. Pannuhuoneen PC on verkossa kiinni (sen powerline-ethernetin kautta) ja Logtemp lähettää 5min välein tuon käyräkuvan sekä XML-tiedoton tuonne kolumbuksen weppiserverille.

5. Koodasin weppiserverille javascript/HTML-tiedoston, joka osaa erotella mittaustulokset toisistaan sekä päätellä niiden perusteella seisooko pumppu, tekeekö lämmintä vettä, lämmittääkö taloa sekä sen jos öljylämmitys on päällä.

6. Piirsin muutamia kuvia noista putkituksista / venttiilien asennoista eri käyttötapauksissa (esim lämmittää taloa, lämmittää käyttövettä, yms). Tup Javascript valitsee ohjelman pohjaksi sopivan kuvan ja piirtää sitten antureiden mittausarvot oikeisiin kohtiin.

Se varsinainen javascript-koodi on tosi yksinkertainen (ja huomasin että siellä on turhaakin kamaa). Lataa sivu selaimeen ja valitse View/source, niin näet sen. Nuo "taustakuvat" voi katsella erikseen www.kolumbus.fi/tomi.heinonen/thermiaML1.jpg (sekä ML2, ML3, ML4 ja ML5).

Poissa Larux

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 8
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: powerline ethernet
« Vastaus #11 : 14.04.08 - klo:15:25 »
Kiitos!

Olipas hienoa huomata, että olet uhrannut aikaa ja vaivaa juuri 1-wire virityksen toteuttamiseen. Itselläni on tuossa pöydällä odottelemassa 10 anturia, usb-adapteri ja NSLU2  samantyyppistä systeemiä varten :)