Tervehdys Saimaanranta pitkästä aikaa ja hyvää uutta vuotta!
Aikaisemmin vertailtiin kanssasi pumppujen kulutustietoja ja ne kulkivat melko lailla samanlaisia polkuja, joten laitanpa vertailutiedoksi tähän minäkin talon ja pumpun kulutustietoja viime vuodelta eli:
1.1-31.12.2013 maalämpöpumpun sähkönkulutus 3486 kwh. Tämä sisältää myös kiertovesipumppujen ja hullunkiertopumpun kulutuksen. Muu sähkönkulutus talossa 4938 kwh, eli kaikki sähkö yhteensä 8424 kwh.
Lämpötila talossa keskimäärin 21-22 astetta. Puita polteltu vuoden aikana ehkä kymmenkunta pesällistä.
Vettä kulutettiin 85 kuutiota. Maalämpöpumpun käyntitunnit 1781, josta käyttöveden lämmittämiseen meni 205 tuntia.
Tuo G2 lisää siis kokonaiskäyntitunteja kun se tekee lämmityskaudella HGW:n avulla käyttövettä talonlämmittämisen ohessa. Toisaalta käyttöveden tekemiseen tehdyt tunnit pienenevät reilusti.
22.marraskuuta kytkettiin lämmitysjärjestelmään mukaan autokatoksesta talliksi muuttunut osa, joten saatiin sitä MLP:llä lämmitettävää lisätilaa tuo 48 m2. Kulutus ja käyttötunnit lisääntyivät reilusti ja varsinkin näin alussa kosteiden rakenteiden kuivuminen tuo varmasti extrakulutusta. Lisäksi yläpohjan levyvillojen päälle tuleva puhallusvilla puuttuu vielä eristyksistä. Tallissa lämpötilana olisi tarkoitus pitää n. 15-16 astetta, mutta nyt aluksi rakenteita on kuivateltu 17-18 asteen lämmöillä.