Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Riittääkö nykyisen pumpun teho?  (Luettu 26 kertaa)

Poissa Topias

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 25
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Riittääkö nykyisen pumpun teho?
« : tänään kello 16:47 »
120 m2 omakotitaloa lämmittää vesikiertoista lattialämmitystä melko uusi nibe S 1255. (max 6,5 kw)
Nyt on suunnitelmissa rakentaa n. 50 m2 kokoinen lattialämmitettävä snookerhalli talosta n. 30 m päähän.
Kysymys kuuluu: Riittääkö vielä pumpun teho lämmittämään kyseistä hallia? Vaakaputkea on pellon laidassa 408 m.
Talo sijaitsee Kainuussa.
Mikäli teho ei riitä, niin onko markkinoilla noin pieneen halliin tehty maalämpöpumppuja? Jos ei niin mikä olisi edullisin lämmitysmuoto?

Poissa Lappanen

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 1 046
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Riittääkö nykyisen pumpun teho?
« Vastaus #1 : tänään kello 19:44 »
Tuostahan saa 8 kW tehoisen, kun ottaa kompuralta yläpään kuristuksen pois. Hyötysuhde ei mairittele isoimmilla tehoilla tuolloin, mutta jos tuo teho riittää tarpeeseen niin ei välttämättä tarvi mennä pumppukaupoille.
Jämä Star Inverter 16 kW (=Nibe F1155 4-16) + VLM 500 Star kv-varaaja + kaivo 230m | Pirkanmaa, täystiilitalo, 2 kerrosta lattialämmitys yht 280 m2 / 850 m3 + eristetty kellari 50m2. IV- & lattia-viilennys.