Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?  (Luettu 37158 kertaa)

Poissa sam68

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 239
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #40 : 18.01.10 - klo:17:48 »
Hyvä että alkaa ongelmat selvitä. Tuo 8: n keruupumppu on tosiaan vähän köykäinen ja kannattaa kokeilla vaihtaa se isompaan. Maksaa vaan jotain 350€ se isompi pumppu eli ei kannata kyllä vaihtaa ennen kuin vanha menee rikki.
Noissa Wiloissa on ollut vähän ongelmia liuospuolella, mutta ei se taida merkkiä vaihtamalla kummeta. Menee jotenkin kankeaksi ja joskus ei starttaa ollenkaan vaan pumppu menee häiriöön.
* Maalämpöjä Oulusta Kalajoelle * Uusiolämpö Oy Raahe *

Poissa rambo

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 22
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #41 : 18.01.10 - klo:18:50 »
Eiköhän tuo uusi liuospumppu mene takuuseen kun alkuperäinen ei pelittänyt kunnolla. Maalämpö oli asennettu viime kesänä.

Ilmoittelen tänne foorumille tuliko kaikki kuntoon sitten kun saadaan uusi liuospumppu.

Poissa commo73

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 368
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #42 : 18.01.10 - klo:19:16 »
Lainaus
Eiköhän tuo uusi liuospumppu mene takuuseen kun alkuperäinen ei pelittänyt kunnolla. Maalämpö oli asennettu viime kesänä.

Ilmoittelen tänne foorumille tuliko kaikki kuntoon sitten kun saadaan uusi liuospumppu.

Ehdottomasti pumppu töineen täytyy kuulua takuun piiriin. 8-)
Lämmitettävä 240m2

Poissa rambo

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 22
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #43 : 20.01.10 - klo:19:55 »
Moi taas. No nyt on kokeiltu vähän isompia liospumppuja ja tuloksena seuraavaa:

- Ensin vaihdettiin isompi liuospumppu, sellainen kaiketi mikä on Diplomat 10. Ei vaikutusta. Keruupuolen lämpotilaero edelleen 6 astetta.

- Sitten vaihdettiin todella iso pumppu jossa tehoa 300 ja 400 kW välillä. No nyt 2 nopeudella keruupuolen lämpötilaeroksi saatiin 4 astetta mutta ei enempää. Nyt siis tehoa oli miltei 3 kertainen määrä alkuperäiseen pumppuun. Olin tyytyväinen ja jäin innokkaana odottelemaan jos pumppu pystyisi painamaan lämpimämpää vettä. Nyt pari päivää seuraillut tilannetta ja lämpöpumpun toiminta ei muuttunut millään tavalla. Jaksaa puskea verkkoon 41-42 asteista vettä, mutta ei enempää.

Tein vastustestin eli vain 6 kW vastus päälle ja menoputki nousi 43 asteeseen ja paluuputki oli 36. Otin vastuksen pois ja jätin pelkälle kompuralle. Menoputki tipahti aika nopeasti 41 asteeseen paluuputki nousi 37 asteeseen.

Eli edelleen 6 kW vastus on tehokkaampi kuin kompura ja myös patterikierron ero oli isompi. Soitto myyjälle, joka oli yhteydessä maahantuojaan. Nyt ilmoitettiin, että vianetsintä lopetetaan ja maalämpöpumppu palautetaan valmistajalle ja uusi tulee tilalle. On ilmeisesti liian kallista jatkaa korjailuja kun vikaa ei saada paikallistettua. Maassa lämpöä piisaa koska tulo ei ole mennyt koskaan miinuksen puolelle ollen nykyisin 0 astetta.

Tämä on minusta hienoa toimintaa Thermialta, jos laite ei pelaa niin vaihdetaan koko pumppu. Tuli parempi olo itsellekin kun jo pelkäsin että olen ollut huono-onninen ja saanut "maanantai" -pumpun.

Mietin samalla, että jos vaihtoon menee niin laitetaan samalla isompi pumppu ja vaikka vielä G2 niin pitäisi lämpöä riittää. Se onnistuu maksamalla pumppujen väliraha n. 1900 e. Ei silti etteikö 8 kW pumppu riittäisi laskelmien mukaan, mutta nyt on tullut sellainen tunne ettei lämmöt saisi olla ainakaan koneesta kiinni kun siihen on jo niin paljon sijoitettu. Sähkönkulutuskin laskisi hieman vrt. 8 kW pumppuun. Mitä mieltä olette vaihdoksesta?

Katsotaan sopiva ajankohta vaihdokselle ja siihen saakka mennään vastuksien avustamina, myös käyttövesipuolella.

Ehkä sittenkään vika ei ollut liuospumpussa vaan jossain muualla järjestelmässä. Kerron taas kuulumisia kun ollaan saatu pumppu vaihtoon.

Poissa commo73

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 368
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #44 : 20.01.10 - klo:21:27 »
Hieno toimintaa maahantuojalta, näin kun toimii niin maine säilyy. Minua kiinnostaa myös tuo G2, on vaan hieman suolainen tuo hinta. Jos joskus tarvetta vaihtaa tai ostaa uusi harkitsen myös tuota G2 mallia.
Lämmitettävä 240m2

Poissa jynu

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 100
  • Thermia TWS 8, TIP 100, kaivo 160m,  9.6.08 -->
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #45 : 21.01.10 - klo:21:09 »
Lainaus
. Mitä mieltä olette vaihdoksesta?


Jos hommaat tehokkaamman  pumpun, laita myös puskurisäiliö pattereille. Muuton saat pätkäkäyntikoneen. Tehokas pumppu rykäisee hetkessä tavoitelämpöön ja jos varattavaa vesimassaa ei ole paljon, kylmenee vesi myös nopeasti jne.

Toivottavasti pumpun vaihtaminen saattaa systeemisi kuntoon.  Esimerkillistä toimintaa maahantuojen puolelta.





Poissa sam68

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 239
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #46 : 22.01.10 - klo:08:17 »
Lainaus
Mitä mieltä olette vaihdoksesta?

Vika jää arvoitukseksi ja sinun kannalta hieno asia että toimimaton laite vaihtaa maisemaa. Esimerkillistä toimintaa.
Tuo isompi pumppu ei minusta ole välttämättä tarpeen, mutta G2:lla saat kyllä tehokkuutta/vuosiCOP:ia ~20% lisää verrattuna entiseen.
G2 on kyllä ratkaisu jolla saat vastinetta euroille etenkin käyttöveden säästönä.
10kW vaatisi lisää litroja lämmitysjärjestelmään jos siihen päädyt.
* Maalämpöjä Oulusta Kalajoelle * Uusiolämpö Oy Raahe *

Poissa jääkaivo

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 2
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #47 : 28.01.10 - klo:13:23 »
Morjens kaikille, olen kiinnostuneena seurannut Rambo pumppusi kanssa taistelua, koska omistan samaanaikaan asennetun TWS 8 samantyylisillä "ominaisuuksilla". Meillä on lattialämmitystalo 160M2 ja aktiivia 165m porakaivo, joten eroavaisuuksiakin löytyy. Käyttötunteja meille on kertynyt 3344h asennuksesta (otettu käyttöön 06/09) joka on siis n.4,5 kuukautta yhteen menoon. Olen myös huomannu, että pumpun suorituskyky on 6kW sähkövastuksilla (kierron menovesi lämpeää korkeammaksi) kompuraa parempi. Pumppu on asetuksilla huone 20 ja käyrä 27. Haluaisinkin sinun katsovan pumppusi lauhdittimen tyypin ja verrata omaani B25THx36/1p-sc-s ja höyrystimen V80HX24/1p-sc-s viallisesta pumpustasi jos se vielä sinulla on. Kompuran paineet on tarkastettu ja todettu riittäviksi.


Poissa rambo

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 22
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #48 : 30.01.10 - klo:13:50 »
Pumppua ei ole vielä vaihdettu vaan se tehtäneen sopivana ajankohtana kun ilmat vähän lämpiää. Laitan tähän kertauksen vuoksi noita arvoja kun ketju on niin pitkä.

Kävin katsomassa pumppuni tietoja. Lauhdutin on tismalleen sama B25THx36/1p-sc-s ja valmistusvuosi lauhduttimelle 2008. Höyrystimen tietoja en löytänyt kun siinä on suojat päällä. Mistä höyrystimen tiedot löytyvät? Pumppu on valmistettu tarran mukaan 09/18.

Meillä asennus 06/09 ja tunteja tähän mennessä (30.1.2010) 2521 joista käyttövettä 400 h. Vastustunnit 3 kW 424 h ja 6 kW 27 h. Sähköä mennyt lokakuun 8. päivästä tähän päivään 6013 kW (oma mittari). Pumppu ei ole talven tulon jälkeen pysähtynyt ja sähkövastus on lähes aina päällä kun pakkasta alkaa olla -5 - -8 astetta ja enemmän. Pumppu ei paljoa kesäaikana käynyt eli koko talven pumppu on käynyt yhtä soittoa. Tuntien mukaan n. 3,5 kk.

Litku maapiiristä (400 m) on 0 astetta eikä ole koskaan käynyt pakkasen puolella. Putki siniraitaa 40 mm.

Todelliset neliöt rintamamiestyyppisessä talossa -57, joka peruskorjattu keskikerros 80 m2, yläkerta sama, mutta matalampi ja räystäiden kohdalla korkeus vain 1,1 m. Kellari joka enimmäkseen maan alla puolilämmin n. 15 astetta. Ja pumppuhan oli TWS 8 ja patterilämmitys + muutama neliö eteisessä lattialämpöä. Käyrä 37 ja huone 21 astetta.

Nykyinen vaihdettu ylisuuri liuospumppu on 335 / 385 / 390 kW joka kun ajetaan 2 tai 3 nopeudella saa keruun eron pysymään juuri ja juuri 4 asteessa. 3 asteeseen ero ei putoa edes 3 nopeudella. Omalla liuospumpulla (132 kW) ero oli 6-8 astetta kokoa ajan. Nykyinen pumppu on siis 3 kertaa isompi kuin alkuperäinen.

Eli kuten ketjusta on tullut selväksi ettei uusi pumppu toimi kuten pitää ja siksi vaihdetaan uuteen. Tuo on tietysti mielenkiintoista onko tuotantoon eksynyt viallisia komponentteja jos "jääkaivolla" samoja oireita.

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 673
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #49 : 31.01.10 - klo:10:21 »
Nythän sulla olisi mahdollista selvittää talosi tarvitsema lämpöteho jos lämmität muutaman päivän pelkillä vastuksilla.
Saisit talon kulutuksen kilowatteina esille ja kun uusi pumppu on toiminnassa niin pystyt vertaamaan sähkönkulutusta ja myös todellisen COP arvon saisi helposti esille
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa jääkaivo

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 2
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #50 : 31.01.10 - klo:17:07 »
Kiitos "Rambo", höyrystimen tyyppi löytyy tosiaan eristeen alta. Se on samallalailla edestäpäin luettavissa kuten lauduttimenkin tyyppinumero. Itselläni eriste liimautui takaisin hienosti.

Meillä kone tosiaan jauhaa melkein kokoajan kuten käyttöötunneista voit päätellä. Laitoin laitteen sähkövastuksille viikoksi tammikuun alussa, joten siitä kertyi osaksi näitä L1 81 ja L2 46 tunnit. Käyttöveteen on mennyt 220h ja meillä on leivinuunissa (n.2500kg kasa) joka kolmas päivä tulet.

Kokonaisveden kulutus on n.8M3 kuukaudessa neljältä henkilöltä.

Tällähetkellä kaivosta tulee 0 asteinen ja menee -6 asteinen vesi. Myöskään emme ole vielä tulossa - asteiden puolelle joutuneet! Valitettavasti kiinnitin huomiota pumpun käyntiin vasta joulukuussa, joten en tiedä/muista kaivon lämpöarvoja syksyn osalta.

Anturit on säädetty kaivoveden todelliseen lämpötilaan.
Liuoksen vahvuus on 32%

Liuospuolen pumppu on täysillä ja lämmitys- 2 nopeudella. Eron on noin 5 astetta. Ajoin myös lämmitysvesipumppua 1 nopeudella, jolloin ero menevässä ja lähtevässä nousi 8-9 asteeseen, mutta asentajien mielestä lauduttimelle menevä vesi oli liian haaleaa ja pumppu laitettiin 2. Kierto kyllä riitti pitämään lattiat lämpimänä ykköselläkin. Vaihtoventtiilin toiminta on tarkastettu.

Eniten huolissani omalta kohdalla olen tästä, että kompuran teho ei näyttäisi olevan edes 6KWh, (villi veikkaus on n.5KWh, omaa mittaria pumpulla ei ole) joten pumppun Cop jää kyllä aika "alhaiseksi" vai jääkö?
Tästä syystä ja verraten myös sinun "ongelmiisi" päädyin kysymään kompuran ympärillä olevista lämmöntuottokomponenteista.

Meillä myös molemmat osat on valmistettu 2008. Olisi tietenkin mukava jos joku toimivan pumpun omaava laittasi omien TWS8 pumppun höyrystimen/lauduttimen tiedot tänne, kiitos.

Poissa rambo

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 22
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #51 : 31.01.10 - klo:19:12 »
En ole höyrystimen suojia poistanut, mutta on todennäköistä että samat vermeet meiltäkin löytyy. Nuo lämpötilaerot olivat samaa luokkaa meilläkin ennen liuospumpun vaihtoa. Koneen toiminta ei kyllä siitä muuttunut miksikään jonka perusteella oletus on että pumppu ei toimi niin kuin pitäisi.

Otin tänään 2 viikon käyttötunnit ja niiden perusteella pumppu ei ole sammunut kertaakaan. Tänään -3 astetta ja pumppu ei ole tänäänkään sammunut. Tosin lämmityksessä on nyt pudonnut vastus pois, mutta käyttövesi kun tulee työn alle vastus napsahtaa heti päälle, tälläkin hetkellä on päällä. Talo Länsi-Suomessa Porin korkeudella.

Meillä ei ole puuta avittamassa vaan koko mökki lämpiää maalämmölla ja vastuksilla. Millainen keruu sinulla on Jääkaivo. Meillä  se oli 400 maassa josta eristämätöntä 370 m.
« Viimeksi muokattu: 31.01.10 - klo:19:13 kirjoittanut raimo »

Poissa commo73

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 368
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #52 : 31.01.10 - klo:19:43 »
Lainaus
Kiitos "Rambo", höyrystimen tyyppi löytyy tosiaan eristeen alta. Se on samallalailla edestäpäin luettavissa kuten lauduttimenkin tyyppinumero. Itselläni eriste liimautui takaisin hienosti.

Meillä kone tosiaan jauhaa melkein kokoajan kuten käyttöötunneista voit päätellä. Laitoin laitteen sähkövastuksille viikoksi tammikuun alussa, joten siitä kertyi osaksi näitä L1 81 ja L2 46 tunnit. Käyttöveteen on mennyt 220h ja meillä on leivinuunissa (n.2500kg kasa) joka kolmas päivä tulet.

Kokonaisveden kulutus on n.8M3 kuukaudessa neljältä henkilöltä.

Tällähetkellä kaivosta tulee 0 asteinen ja menee -6 asteinen vesi. Myöskään emme ole vielä tulossa - asteiden puolelle joutuneet! Valitettavasti kiinnitin huomiota pumpun käyntiin vasta joulukuussa, joten en tiedä/muista kaivon lämpöarvoja syksyn osalta.

Anturit on säädetty kaivoveden todelliseen lämpötilaan.
Liuoksen vahvuus on 32%

Liuospuolen pumppu on täysillä ja lämmitys- 2 nopeudella. Eron on noin 5 astetta. Ajoin myös lämmitysvesipumppua 1 nopeudella, jolloin ero menevässä ja lähtevässä nousi 8-9 asteeseen, mutta asentajien mielestä lauduttimelle menevä vesi oli liian haaleaa ja pumppu laitettiin 2. Kierto kyllä riitti pitämään lattiat lämpimänä ykköselläkin. Vaihtoventtiilin toiminta on tarkastettu.

Eniten huolissani omalta kohdalla olen tästä, että kompuran teho ei näyttäisi olevan edes 6KWh, (villi veikkaus on n.5KWh, omaa mittaria pumpulla ei ole) joten pumppun Cop jää kyllä aika "alhaiseksi" vai jääkö?
Tästä syystä ja verraten myös sinun "ongelmiisi" päädyin kysymään kompuran ympärillä olevista lämmöntuottokomponenteista.

Meillä myös molemmat osat on valmistettu 2008. Olisi tietenkin mukava jos joku toimivan pumpun omaava laittasi omien TWS8 pumppun höyrystimen/lauduttimen tiedot tänne, kiitos.

Tunnit on sinulla kyllä kovat yli 3300 tuntia ~ 6kk.  Minulle kertyi tws 10 vuodessa 3000h lämmitykselle ja 250 kv.  :(

Pyydä huolto paikalle ja pyydä tarkistamaan pumppu ja mainitse saman kaltaisesta toisesta tapauksesta huoltomiehelle.
Lämmitettävä 240m2

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 673
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #53 : 31.01.10 - klo:21:12 »
Lainaus
Eniten huolissani omalta kohdalla olen tästä, että kompuran teho ei näyttäisi olevan edes 6KWh
Jos kompressorissa on tyyppikilpi näkösällä niin siitä voisi verrata valmistajan ilmoittamaan tehoon.
Valmistajan sivuilla kerrotaan että 6kw:n pumpussa olisi 2kw:n kompressori ja sellaista lukua pitäisi tyyppikilvestä etsiä.
Jos pumpulle on ilmoitettu joku muu antoteho niin valmistajan sivuilta näkee minkä tehoinen kompressorin pitää olla
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa rambo

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 22
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Diplomat 8 TWS, ongelma keruun kanssa?
« Vastaus #54 : 03.12.10 - klo:01:01 »
Terve kaikille pitkästä aikaa. Lupasin palata asiaan myöhemmin kun pumppu on vaihdettu ja tässä sitä nyt ollaan. Olen siis ketjun aloittaja ja minulla oli ongelmia Diplomat 8 TWS:n kanssa. Ja samalla kerron kokemuksia siirtymisestä G2 malliin.

Eli Thermia tuli takuuna vastaan ja lupasi toimittaa uuden pumpun ja asennuksen. Samalla kysyttiin haluanko vaihtaa mallia lisähinnalla.

Varmuuden vuoksi valitsin Diplomat Optimum G2 10. Maksoin välirahan vajaa pari tonnia ja pumppu asennettiin viime huhtikuussa paikoilleen. Koko pumpun vaihdossa meni aikaa n. 3 tuntia. Kuljetusliike toi uuden ja haki vanhan pois.

Kaikki tuntuu pelaavan niin hyvin kuin pitääkin tai ainakin vanhaan verrattuna. Vaihdoksen jälkeen huhtikuussa ilmat lämpeni aika nopeasti enkä siten päässyt pumppua juurikaan testaamaan ja se jäikin unohduksiin kellariin.

Nyt talven tullessa aloin myös tarkkailemaan pumpun toimintaa ja lämpötiloja. Koko marraskuu on ollut Satakunnassa kylmä ja pakkasta ollut jopa -20 astetta.

Nyt maaliuoksen lämpötilaero on pääsääntöisesti 4 astetta joka on siis aika hyvä 400 m putkelle. Käy joskus 5 asteessa ja joskus jopa 3 asteessa mutta pitkällä käytöllä 4 astetta on vakio. Nythän ei enää säädetä liuospumppua itse.

Pumppu imee tehokkaasti lämpöä maasta koska pidemmällä käynnillä kylmimmillään maasta tulee -2 astetta ja menee takaisin -6 astetta. Siitä huolimatta lämpöä riittää eikä vastuksia tarvita. Tuntuu että maapiirin kylmeneminen on jämähtänyt -2 asteeseen jo tähän aikaan vuodesta. Vanhalla pumpulla viime vuonna tammikuun lopulla maasta tuleva liuos oli 0 asteista. Jos ei ihan hirveästi pumppua kuormita niin lämpötilat ovat -1 ja -5. Tämä tarkoittanee sitä että vanha pumppu ei jostain syystä saanut niitä lämpöjä maasta käyttöön.

Patteriverkkoon painuu parhaimmillaan 52 asteista vettä ja tulee takaisin 6 astetta viileämpänä. HGW avustamana lämmintä käyttövettä ei tehdä kylmänä aikana juuri koskaan. Jos on kylmä (-20) niin käyttöveden lämpötila on n. 80 astetta! Keskimäärin käyttövesi vaihtelee 65 - 80 asteen välillä. Kesällä 55 astetta. Tämä käyttöveden tuotanto on aivan ehdoton juttu koska meillä 5 henkeä ja joka aamu vähintään 3 ottaa suihkun ja osa vielä illallakin ja saunassa ollaan kaikki samalla kertaa. En ole saanut käyttövettä menemään kertaakaan alle 50 asteen. Jos yksi ottaa suihkun lämpötila ei tunnu putoavan juuri lainkaan.

Ajan nyt käyrä 36 ja sisälämpö 21 tai 22 astetta ja lämmöt keskikerroksessa 21 astetta, yläkerrassa 24 astetta ja kellarissa 13 astetta. Eli lämpöä riittää ja enemmänkin saisi jos ajaisin kuumempaa verkkoon. Ostin rempan aikana aika pienet patterit kun luulin niiden olevan paljon tehokkaampia kuin vanhat jota ovatkin, mutta ei koon kustannuksella. Vanhat olivat 2 levyisiä isoja ja uudet yksi levyisiä pieniä. En tuolloin vielä ymmärtänyt patterien tehokkuuslaskelmia. Nyt kaksilevyisillä voisin ajaa lämmön verkkoon viileämpänä. Ehkä vaihdan pari patteria vielä 2-lehtisiin.

Kompura jaksaa nyt pysähdellä säännöllisesti joskin käyntiajat ovat aika pitkiä, mutta se on vaan hyvä asia ja onhan sitä lämmitettävääkin. Vastuksilla on käyty kesällä jolloin HGW ei käytössä bakteerien tappoon ja sitten yhtenä kylmänä päivänä kun kylmä iski samaan aikaan kun sanottiin aika pitkään. Silloin sain 4 h vastustunteja mittariin. Muuten ei olla vastuksilla käyty. Näin ollen pumppuni on kaiketi aika optimi eikä mikään täysteho vai mikä se nyt onkaan.

Tämä oli vähän pitkä romaani, mutta ajattelin tiivistää koko jutun nippuun. Olen siis nyt tyytyväinen lämpöpumppuun ja voin sitä lämpimästi suositella. Maapiiri on vähän kylmä, mutta uskon että ei se tuosta enää kylmene ja toimii ihan yhtä hyvin kuin mitä oli pari astetta lämpöisempänäkin. Hyvää jatkoa teille kaikille ja palataan asiaan jos jotain uutta ilmaantuu.