Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Pitääkö ruveta varautumaan kompuran vaihtoon (Eco Classic 105)  (Luettu 4285 kertaa)

Poissa Kylmälate

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
  • Maalämpöfoorumi
Kun tuossa äskettäin sain hyvän vastauksen  kysymykseeni, rohkaistuin pyytämään hiukan arviota siitä, mikä on pumppuni tulevaisuus noin muutoin. Sikäli olen tykästynyt tuohon  vanhaan Eco Classic -pumppuun kun siinä tuo tekniikka on aika yksinkertaista ja edistyksellisin osa taitaa olla tuo  "emolevy" etuseinässä missä näyttökin sijaitsee. Tämä ei siis keskustele kanssani  netin välityksellä eikä toimi tietokoneena.

Kompressorikeskusteluja maalämpöfoorumilta lukiessani tulin hiukan huolestuneeksi, kun siellä pumppuni sydän copeland Scroll ZR40K3E-TDF-522 tuomittiin kylmäkoneeksi eikä sille luvattu kovinkaan pitkää elinkaarta lämpöpumpussa.

Omani on aloittanut siis urakkansa 2002. Koneeseen on vaihdettu alkuperäinen kompressorin soft-start elektroniseksi pari vuotta sitten ja nyt kaikki lämpöanturit (meno-paluu- maapiirin neste ja LV), kun osa näytteli hieman mitä tahansa arvoja. Anturit oli asennettu eristeen alle suoraan putkien pinnoille ja olivat joltisenkin hapettuneita ja syöpyneitä osin. Käyntimääriksi pumppu kertoo

LP 61334 tuntia
Ka Lisä 5860 tuntia
Ka LP LV 7605 tuntia

Papereiden mukaan tämä on tarkoituksella mitoitettu osatehoiseksi siten, että  lisälämpö tulisi kuvioon -14 asteen rikkoutuessa ulkona. Etelä-Suomessa noita pakkasia ei ihan kauheasti ole ollut. Kaikki lämmitettävät tilat ovat lattialämmityksellä. Työskentelyalaa pumpulla on 190 neliötä + autotalli ja kellari 140 neliötä eli yhteensä noin 330 neliötä. Lämmöntarvetta varmaan vähentää se, että 70 neliön kellari on käytännössä kokonaan maan alla ja talo on Lakan 35 cm eristeharkosta ja yläpohjassa tuplaeriste. Myös kelluvat lattialaatat ovat noin 10 cm valua eli aika paksut ymmärtääkseni. Kerran oli pakkasilla pidempi sähkökatko, mutta  sen pohjalta voi sanoa että talo jäähtyy todella hitaasti ja on lämmöiltään hyvin stabiili.

Kaipa tuo käyntiääni on hiukan voimistunut, mutta toisaalta pumpun jaloissa olevat kumitkin ovat kovettuneet. Käyntiääni on matalahko ja kuuluu hiukan rakenteissa mutta ei häritse pumpun sijoituksen takia (autotallin tekninen tila). Täälläkin on paljon puhuttu  vaihtoventtiilistä, mutta se on siis  toiminut oikein ja toimii edelleen, samoin kuin kiertovesipumput. Kylmäpiirin pumppu alkaa ulkoisesti olla aika hurjan näköinen ja hapettunut.

Mielestäni tuohon voisi  noin lähtökohtaisesti vaihtaa kompuran kun tarvetta tulee, mutta kysymys kuuluu lähinnä,  kun se sitten (tietysti pakkasilla)  hajoaa), ollaanko  ajolähtötilanteeessa vai onko mahdollista koettaa saada jostakin päin maailmaa kompressori odottelemaan.

Jos nimittäin halusaisi jotakin säästää... ja  osaako joku  ammattilainen sanoa onko  kompuratyypin vaihto  suositeltavaa. Ainakin Saksassa tuota minulla olevaa konetta  edelleen on saatavilla johonkin 800 euron hintaan... yksityiselle?


Poissa sam68

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 239
Kyllähän tuo kompura on ihan peruskamaa vieläkin ja kuten käyttöikä teilläkin kertoo se soveltuu myös näihin lämpöpumppuihin. Olen joskus vaihtanut ZH-mallin tuon tilalle, mutta samalla menee paisari+kylmäaineetkin vaihtoon ja saattaa tulla isot kulut.
Minunkin kautta saat uuden kompuran edullisesti suunnilleen tuohon 800€ hintaan, mutta aja tuo vanha loppuun ja osta vasta sitten. Mm. äänestä ja kovien pakkasten antotehosta voit päätellä että vaihdon aika on käsillä.
* Maalämpöjä Oulusta Kalajoelle * Uusiolämpö Oy Raahe *

Poissa Kylmälate

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
  • Maalämpöfoorumi
Kiitos!

Onhan tuossa sitten tuo lisävastus hetkeksi, jos talvella kompura nöyrtyy. Täytyy laittaa korvan taakse, että kanssasi voi siis hieroa myös kompressorikauppoja. Olen pitänyt yleisesti vastuksistasi ja kommenteistasi. Et vaikuta ihan Salon alueella mutta ehkäpä, kun ongelma tulee, osaat myös vinkata kenen puoleen kääntyä asennustyön suhteen.

Paikalliset liikkeet ovat olleet hiukan nihkeitä. Tuo heitti jossakin vaiheessa viime talvena jonkin aikaa silloin tällöin tuota korkeapaine hälytystä- (lämminvesituotannon yhteydessä luulisin), jolloin kysyin, olisko mahdollista varmuuden vuoksi vaihtaa nuo vanhat pressot, kun ei tuollainen  kalvokytkin nyt voi maksaa montaa kymppiä -  nesteet pois, pikku juotostyö ja nesteet sisään. Kuvittelin että olisi kylmäasentajan arkipäivää, mutta pitivät juttua aivan poissuljettuna, uuden pumpun olisivat kyllä myyneet. Ei auttanut, että lupasin kirjallisestivannoa, että jos vika edelleen toistuu, ei ole heidän vika. Olisin vain presson halunnut vaihtaa. Ei vaihdettu, ja kop, kop ei ole tuota nyt tehnyt vähään aikaan.

Katsotaan siis rauhassa kuinka pitkälle päästään.

Poissa Paul M

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 63
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Millainen se korttimallin pehmokäynnistin on? Mistä saa ja paljonko on maksettava?