Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Nibe ja pörssisähkö  (Luettu 6819 kertaa)

Poissa hegemon

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 75
  • Maalämpöfoorumi
Nibe ja pörssisähkö
« : 30.04.16 - klo:22:51 »
Onko kokemuksia nibe smart price adaptation toiminnosta jollain?
OKT rv. 1996: ak 155m2 (vesi) + yk 33m2 (ILP,sähkö) + 45m2 at+varasto (ILP, sähkö)
MLP: 210m + Nibe F1255-6 (1,5-8kW) (11/2015)
IV: Vallox 145 MV (03/2016)
S: 1-aika

Poissa rsaarela

  • Eläkeläinen, Elektroniikan mittaus-, säätö-, ja testausteknikko
  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 934
  • 62 vuotta ekan oman radion rakentamisesta !
Vs: Nibe ja pörssisähkö
« Vastaus #1 : 01.05.16 - klo:07:21 »
Onko kokemuksia nibe smart price adaptation toiminnosta jollain?

Lämmitysverkon puolelle laitoin toiminteen käyttöön noin kk. sitten uudelleen.
Oli hetken päällä talvella, ja heilutti aika paljon sisälämpöjä, joten otin pois.
Nyt on toiminut ok. Käytössä asetus numero 2 nyt.
Ykkösellä ei oikein mitään havaintoa tekemisistä.
Seuraa hyvin sähkön hintaa.
Säästöistä paha sanoa vielä mitään.

Käyttöveden puolella kokeilin myös, mutta koska toiminne haluaa "kalibroida" käyttöveden varaajien kapasiteetin,
ajamalla ne asetetusta lämmöstä ilmeisesti syöttävän kylmän veden lämpötilaan,
jouduin keskeyttämään ajon.
Koska eihän kerrostalossa voi päästää kuumaa vettä loppumaan...;=

Sekin toiminne otetaan käyttöön kyllä, mutta jossain sopivassa "remontti" vaiheessa sitten.

Nibe F1345 /60kW ja /40kW. 8 x 250m reijät, yht. 400m pintavedot, Oilon öljykattila 55/85 kW, Jäspi sähkökattila 70 kW.
48 asuntoa, 3 eri taloa, 2 kerroks. pienkerrostaloja, 1972 rakennettu, 1769 m2/6610m3

-RaS-

Poissa hegemon

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 75
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Nibe ja pörssisähkö
« Vastaus #2 : 01.05.16 - klo:09:44 »
Hieno maalämpökohde sinulla :)

Tuota sisälämpötilan heilumista pohdin itsekin. Nyt kun asteminuuttien kanssakin välillä tulee huono suoritus. Ongelmanan juuri syy itselläni on varmaan siinä, että yläkerrassa ei ole lämmitykset päällä, joten alakerran putkisto lämmittää myös sen rappusien kautta. Siinä voi tulla merkittäviä tarpeita, jos ulkolämpötila muuttuu nopeasti.

Käyttöveden tekemisessä voisi olla hyötyä selkeästi, jos ei joudu nostamaan lämpötiloja tms. käyttöveden tuotannossa.

Itselläni vielä määräaikainen sopimus kiinteällä tasahinnalla, joten en itse pääse toistaiseksi pörssisähkön asiakkaaksi. Sopimuksen jälkeen pörssisähkö kiinnostaisi, koska ilman mitään adaptointiakin käsitykseni muutamalla kaverilla on ollut että hinta jää silti edullisemmaksi jopa kylmimpinä kuukausina, ei tietysti hetkellisesti, mutta kuukausitasolla ainakin.
OKT rv. 1996: ak 155m2 (vesi) + yk 33m2 (ILP,sähkö) + 45m2 at+varasto (ILP, sähkö)
MLP: 210m + Nibe F1255-6 (1,5-8kW) (11/2015)
IV: Vallox 145 MV (03/2016)
S: 1-aika

Poissa tk-

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 896
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Nibe ja pörssisähkö
« Vastaus #3 : 01.05.16 - klo:17:33 »
Tuotahan on helppo testata ennen pörssisähköä, kiinteällä hinnalla sinällään on sama mihin vuorokaudenaikaan sähköä kuluttaa. Eli SPA pumppuun päälle, ajat säädöt "tappiin" mukavuus säilyttäen ja katsot sähköyhtiön kulutusgraafeista näyttääkö hyvälle.

Meillä rivitalossa lattialämmitys, minkäänlaista huojuntaa ei kyllä tuon SPA:n piikkiin voi laittaa. Tai huojui siis ennen sitäkin, ei ole ainakaan lisääntynyt. Vähän jopa lisää mukavuutta talviaikaan kun sähkö on halvinta yöllä milloin yleensä ulkonakin on kylmintä --> aamulla on hieman "ylilämpöä". Aurinkoisina kevätpäivinä tuo voi olla vähän ongelmallinen kun yöllä lataa kunnolla lämmintä ja päivällä sitten ikkunoista tulee sitäkin enemmän.

Mutta kovin talokohtaista tuo toimivuus on. Kytke pumppuun päälle ja katso mitä tapahtuu. Tuota sähkönhinnan vaikutusta lämpökäyrään voi säätää aika paljonkin.
Keski-Suomi, omakotitalo 2019, vesikiertoinen lattialämmitys
Nibe F1145-8 + Jäspi GTV500, kaivo 178m
142m2 (690m3) + varasto 21m2 + pihasauna 18m2 (lämpökanaali n. 10m)