Tervehdys!
Asustelemme toista vuotta v. 1919 rakennetussa talossa, joka on remontoitu v. 2011-12, ennen kuin me muutimme tähän. Remontin yhteydessä taloon on asennettu CTC EcoEl -sähkökattila sekä uusittu ikkunat ja patterit - tuolloin on jo ajateltu lämmönlähteeksi maalämpöä, mutta ei vielä ehditty siihen asti. Nyt olemme sitten alkaneet itse miettiä maalämpösaneerausta, sen kannattavuutta sekä mahdollista laajuutta. Ja nyt käännyn teidän puoleenne, koska täällä näyttää asiantuntemusta riittävän niin, että tällainen keltanokka on ihan pyörällä päästään.
Tässä tietoja:
- Hirsitalo sijaitsee Tampereella, rakennettu v. 1919
- Tietoa aikaisemmista lämmityskuluista ei ole. Nyt lämmitys hoidetaan pääosin tosiaan pattereilla ja hommissa on mukana tuo CTC-sähkökattila; ainoastaan kylpyhuoneessa on sähköinen lattialämmitys.
- Ilmanvaihto painovoimainen, kylpyhuoneessa koneellinen ilmanvaihto
- Talon ulkomitat ovat 8 m x 10 m
- Ulkoseinän kokonaispaksuus on noin 20 senttiä, mutta en osaa sanoa lämpöeristeestä; ymmärtääkseni pintaverhous + hirsi + ekovilla + puukuitulevy
- Talossa on 2 kerrosta, alakerta ja yläkerta. Yhteensä neliöitä on 159, joista huoneistoalaa (ja lämmitettävää tilaa) on 115 m2; alakerrassa huoneistoala on 70 neliötä (320 m3) ja yläkerrassa 45 m2 (160 m3). Alakerran huonekorkeus on 2,7 m, yläkerrassa noin 2,3.
- Alapohjana on koko talon laajuinen, viimeistelemätön, eristämätön, maapohjainen kellari, eli talvella kylmä ja kesälläkin melko viileä. Lämpöeristettä välipohjassa on eri aikakausilta (niin kuin alakerran lattiapintojakin) ja tämä jonkin verran vaikuttaa alakerran lattian lämpötiloihin, mutta valitettavasti mitoista en osaa sanoa.
- En ole ihan varma yläpohjankaan paksuudesta, mutta pääpiirustuksissa lukee näin: vanhat kattorakenteet, vanhat tukipalkit + tuuletusrako min. 70 mm, SPU vintti-iita 160 mm, koolaus 22 mm, pintaverhous+pintakäsittely.
- Talossa on 3-lasiset, normaalikokoiset ikkunat; vaihdettu remontin yhteydessä.
- Muuta lämmitettävää tilaa ei ole. Talossa on lisäksi kaksikerroksinen kylmä kuisti, jonka jossain vaiheessa muuttanemme lämpimäksi tilaksi; sen ulkomitat ovat 4 m x 2,9 m, korkeudet samat kuin ala- ja yläkerralla.
Tämänhetkinen sähkön kokonaiskulutus vuositasolla on n. 15 000 kWh (voi olla tämän talven jälkeen vähän enemmän, mutta toisaalta viime talvena jäi alle). Nyt asustelemme taloa vielä kahdestaan, mutta perheenlisäys ilmaantuu maailmaan piakkoin, eli voi olla, että kulutus vähän muuttuu lähivuosina.

Eniten meitä tässä nyt ehkä askarruttaa se, millaiseksi "takaisinmaksuaika" muodostuisi ja onko tämä koko projekti kannattava. Ai niin, käytössä on myös kaksi tulipesää, joita emme ole kovin paljon hyödyntäneet muuten kuin ihan kylmimmillä säillä - toinen on varsin tehokas puuhella keittiön puolella, toinen on alkuperäinen pönttöuuni, jota on kyllä lupa käyttää vielä, mutta kun nuohouksen yhteydessä jo vähän tiilenpaloja ropisi, niin ei ihan yhtä mittaa tee mieli lämmittää...
Tässäpä näitä tietoja. Kiitos jo etukäteen - tällainen mahdollisuus saada alustavia laskelmia konkareilta on meille aloittelijoille niin iso juttu!
