Kiitos jm82 tuosta +100m vinkistä, se pitää kyllä pistää harkintaan. Saattaisi olla hyödyksi.
>Hmm, en ole koskaan ymmärtänyt ihmisten intoa laittaa lämmönkeruuputkia vesistön rantaan. Siitähän tulee ikuinen
>rajoite/rasite rannankäytölle. Tarkoitan esim. ruoppaamista.
Tämän ohjeen sain Geopipeltä, oma asiantutemus kun ei riitä siihen että onko tuo teknisesti hyvä. Käsitin että olisi teknisesti paras? Tämä putkistojen asennus suoritetaan nimenomaisen rannan ruoppaamisen yhteydessä, sen jälkeen. Eli ei tietenkään tuohon ruoppauksen lähelle sitä laiteta sitä haittaamaan. Toki tuossa on perää että se jotakin rajoitteita aiheuttaa. Toki sen kaivaminen omassa tapauksessa muualle aiheuttaisi vielä enemmän hankaluuksia.
>Toinen asia, mainitsemasi paikka kuullostaa niin märältä että pysyykö 40 metrinen kaivanto auki niin kauan että sinne saa
>laskostettua putket? Ja kaivinkoneella varmaan vaikea pysyä pinnalla, vaatinee tukkilauttoja alla.
>Onko joku luvannut kaivaa?
Paikka on sellainen että kone (12t) pystyy ajamaan pohjassa. On luvannut kaivaa. Toki oma ajatus oli että kaivetaan veteen ja lasketaan vedessä olevan n. 1m syvän 40m pitkän ojan pohjalle. Sitä en tiedä onnistuuko tuo ja miten. En siis usko että ojaa mitenkään pystyisi pitämään kuivana laskun ajan. Joutuukohan sitten miettimään tota että täyttää putken nesteellä ennen laskua ja vielä lisäksi painottaa? Ei taida olla helppoa tapaa.

Onnistuiskohan jos olis paljon auttajia kahluusaappaissa pitämässä sitä siellä täytön ajan? Ajatus siis oli, vedetään 40m kaivanto, upotetaan 80m letkua ja peitetään, jonka jälkeen kaivetaan uusi 40m oja 1.5m päähän jne.
>Kolmas, onko sinulla tietoa millainen maaperä tuolla 1.2 metrissä on? Onko se kauttaaltaan hiekkaa vai onko soraa/savea? >Maamassojen sekaisin meno kaivuutyössä pilaisi hienolta kuullostavaa rantaa.
Ihan täyttä varmuutta ei pysty sanomaan, mutta suurella todennäköisyydellä se on kauttaaltaan hiekkaa. Saven mahdollisuus tietysti tuossa on olemassa mikä voisi kyllä pilata rantaa.