Runsas viikko sitten pumppuuni ((HT Plus C11) vaihdettiin paisunta- ja vaihtoventtiilit ja olen seuraillut laitteen käyntiä hieman aiempaa tarkemmin.
Muutaman kerran on käynnistyksen alkuvaiheessa kompukan lämpö (GT6) ollut miinusmerkkinen (esim tänään -4,8C) Selailin välillä muita lämpötiloja ehkä parin minuutin ajan ja kun uudelleen käänsin GT6n näkyviin niin se oli pompannut jonnekin 50C paikkeille ja jatkoi sitten nousuaan normaalilukemissa.
Onko tuo ihan ok, että kylmäaine pitää aluksi kompukan noin kylmänä ?
Edit: Seurailin vielä tuota käyntiä. Kompukan lämpö laski 65 asteesta melko nopeasti jonnekin 6C, ja nousi sitten taas sinne 70 - 80 C paikkeille. Mutta kompukasta lähtevä putki (jossa mun mielestä toi GT6 anturi) pysyi koko ajan sormin kokeiltuna tulikuumana ja se kompukan yläosaan menevä kupariputki suht viileenä.
Elektroniikassa häikkää, vai mikähän ton voisi aiheuttaa ?
Edit. Käväisin vähän liikuttelemassa tuon GT6 anturin liitintä.. jos olisi vaan huono kosketus. Tarkkaillaan...
