Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: toimiiko saunanappi  (Luettu 4199 kertaa)

Poissa jare

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 41
  • GeoPro GS-90, 400m putkea maassa
toimiiko saunanappi
« : 18.07.09 - klo:19:11 »
Pitäisikö LV-lisälämpöpainikkeen l. "saunanapin" painalluksen näkyä trendi näytössä jotenkin ? Ouman Trend piirtää vain suoraa viivaa LV-lisälämpöpainikkeelle.

Vai pitääkö napin toiminta testata valuttamalla lämmintä vettä x litraa

Poissa Larux

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 8
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: toimiiko saunanappi
« Vastaus #1 : 18.07.09 - klo:20:20 »
Näet saunanapin toiminnan trendikäppyröitä seuraamalla. Saunanappihan nostaa varaajan alaosan ohjausarvoja merkittävästi ylöspäin. Eli käytännössä saunanapin pitäisi näkyä kohonneena alaosan tavoitelämpönä. (= esim. 50 astetta)

Itsellänikin on saunanapin asentaminen to-do listalla, olen ajellut systeemiä niin matalilla pyynnöillä ettei oikein viitsi enää suihkuun mennä. Jos napilla saisi tilattua suihkuvedet - en tiedä olisikos järkevä ajatus?

OUMAN Trends ei näytä montaa muutakaan mielenkiintoista tietoa (SH pumpuilla)
-- tulistusventtiili on viivaa
-- shuntti on viivaa
yo. nollastatukset johtuvat siitä etteivät käytetyt moottoriventtiilit anna statustietoa Oumannille. Itseäni kyllä kiinnostaisi "katsella" myös venttiilien asentotietoja.
« Viimeksi muokattu: 18.07.09 - klo:20:24 kirjoittanut larux »

Poissa jare

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 41
  • GeoPro GS-90, 400m putkea maassa
Re: toimiiko saunanappi
« Vastaus #2 : 18.07.09 - klo:22:38 »
OK. kiitos... hittoako sitten sitä käyrää piirrätytän =)

Poissa Larux

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 8
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: toimiiko saunanappi
« Vastaus #3 : 26.07.09 - klo:20:38 »
Lainaus
OK. kiitos... hittoako sitten sitä käyrää piirrätytän =)

Sain lauantaina asenneltua saunakytkimen itsekin (siellä se on mlp-pumpun vieressä pannuhuoneessa). Kytkimelle löytyi käyttöä samantien, sillä vanhempani olivat tuolloin yövierailulla. "Naksautin" saunatoiminnon päälle kiukaan lämmityksen alkajaisiksi ja johan veikkonen se pelasi!

http://picasaweb.google.com/lh/photo/l36JI_IYHS4ioDHYmnuuOA?feat=directlink

Nyt pitää kikkailla sopivat asetukset sekä normaalilataukselle että saunalataukselle. Varsinkin saunalataus oli varsin järeä - esimerkiksi varaajan keskiosan lämpötila nousi asteella vielä senkin jälkeen kun kaksi lasten ammetta oli jo täytetty kylpyvedellä (naiset saunoneet) => tulistusvaraajasta laskeutui kuumaa vettä alaspäin. Oli jännää saunoa kun kompura ei ärjynyt selän takana pannuhuoneessa - vain kiuas rätisi rauhoittavasti!