Tein testin. Tai ainakin yritin...
Säädin aluksi virtauksen siten, että delta lauhduttimella on n. 5 astetta.
Sitten kävin säätämään palloventtiiliä, jotta delta kasvaisi ja virtaus pienenisi ja näin kävikin.
Nyt en tosin osaa ihan varmaksi sanoa, että odotinko sitä 5 min, ennen kuin otin arvot...
Mutta venttiilin kääntäminen tosiaan näkyi lämmöissä ja virtauksessa.
Tein tämän testin nyt kuitenkin siten, että laitoin shuntatun piirin pois pelistä, ettei sen heiluminen pääse sotkemaan tätä.
Eli testin aikana oli käytännössä hieman 'ylitehoinen kone'.
Enkä saanut kuin nuo kaksi arvoa otettua.
Jälkimmäistäkin ottaessa alkoi kuulumaan jo jotain suhinaa, eli oli varmasti venttiili aika pienellä.
Voiko noista nyt mitä päätellä?
Mielestäni arvot on aivan samaa luokkaa kuin aiemminkin ja tuo jälkimmäisen 9,5 kW tehot saattaa olla ihan mittaustekniikasta johtuen vähän yläkantissa.
Kuitenkin nuo on saman suuntaisia tehoja keskenään ja saman tasoisia kuin aiemmin tekemäni mittaukset, joissa taas oli pelkkä shuntattu piiri käytössä.
Systeemissä, jossa on kolme eri virtauspiiriä, joista yksi vakiovirtauksella ja kaksi säätyvää, on haasteellista saada varaajaan oikeat virtaukset.
ATS
Joo, ei tästä taida toimivaa peliä tulla!

Oon varma siitä, että jos koko talo olisi esim. patterilämmitystä, niin homma pelaisi paremmin ja voi olla, että tehotkin riittäisi pidemmälle.
Tai no, varma ja varma, mutta näin veikkaan.
En tiiä, onko tuo anturin siirto paluuputkeenkaan nyt hyvä ratkaisu. Ei shuntin käytös seuraa sitä, milloin kone tekee lämpöä ja milloin ei. Ei ole mikään oikea modaus.