Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: maalämpövero  (Luettu 3517 kertaa)

Poissa evt752

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 546
  • Ekowell EVT 752
maalämpövero
« : 24.03.11 - klo:09:39 »
Maalämpöverosta on ollut kepeitä heittoja foorumeilla aina silloin tällöin. No, maalämpövero voi toteutua joskus, mutta olettekos ajatelleet sitä, että jos ja kun pohjavesi yksityistetään (sitä ei kait voi estää, tai voisi tietty, mutta suomalaiset lampaat eivät siihen taida pystyä), pohjaveden omistaja alkaa mahdollisesti vaatia maksuja porakaivon kautta taloaan lämmittäviltä?

Myönnän, aika kaukaa haettu, mutta eiköhän ne pohjavedetkin ole tässä yksityistämisprosessissa jossain vaiheessa mukana. Tietysti maalämmön verottaminen siinä vaiheeessa on yksi pienimmistä murheista. Sodatkin kun ovat pikku hiljaa muuttumassa öljysodista vesisodiksi.

Foliohattua vaan syvemmälle ja varmuuden vuoksi vielä pää pensaaseen...

Poissa Ihanpihalla

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 111
  • Maalämpöfoorumilta tietoa, Nibe 1226-6 kW
Re: maalämpövero
« Vastaus #1 : 24.03.11 - klo:09:50 »
Yhtä kaukaa haettu kuin että ilman omistaja vaatii maksuja ilmalla taloaan lämmmittäviltä.


Poissa Kallioniemi

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 146
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: maalämpövero
« Vastaus #2 : 24.03.11 - klo:10:07 »
Yksitystäminen taitaa olla semmoinen oppositiovasemmiston hokema kirosana tai ainakin mantra, joka osalle kansasta on jo hämärtänyt sanan merkityksen?
Kyllähän pohjavedet on ajat sitten yksityistetty siinä kuin moni muukin luonnonvara, esimerkiksi maa-ainekset. Tottahan maaomistukseen liittyy myös oikeus pohjaveden hyödyntämiseen.
Jos siihen oikeuteen jotain muutosta tulisi, niin sitä sanottaisiin sosialisoimiseksi eikä yksityistämiseksi.