Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?  (Luettu 4913 kertaa)

Poissa Bro

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?
« : 19.01.09 - klo:22:01 »
Hei,

Nyt tarvittaisiin apua. Pitäisi valita sopivan kokoinen maalämpöpumppu tällaiseen kohteeseen:

- vanha/siirretty ja kunnostettu hirsitalo Hangossa, siis meren rannalla, jossa usein tuulee
- lämmitettävä pinta-ala noin 400m2 ja kuutiota 1200 m3
- painovoimainen ilmanvaihto
- alakerta: keittiössä hellauuni, olohuoneessa varaava takka ja kolmessa makuuhuoneessa kussakin kakluuni
- yläkerta: ei lisälämmönlähteitä
- kellari: yksi kakluuni/takka
- 5 henkinen perhe + vieraita
- lämmönjako pattereilla kahdessa kerroksessa ja kellarissa lattialämmityksenä
- ei saunaa, ei poretta/ammetta, mutta kolme WC+suihkua

Tarjottu 2 kpl Thermia Diplomat TWS 12kW + 2 kpl kaivoa yht. 390m, joka mielestäni liian tuhti paketti?

Miten huomioin osateho/täysteho -kysymyksen (kakluunit ym. huomioon ottaen)?

Suositteletteko keruuputkia kaivoon/mereen, jonne noin 20 m talolta?


Poissa nvg

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 182
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?
« Vastaus #1 : 20.01.09 - klo:09:15 »
Noilla lähtötiedoilla on vielä hankala mitoittaa, koska vanhan talon häviöt voivat vaihdella tosi paljon. Jos otetaan lähtöarvaukseksi vaikka lämpöhäviö 400W/K, pitäisi lämmitysteho 25 asteen pakkasessa 18 asteen sisälämpötilalle olla 17,2kW. Tuo 18 sisälämpötilaksi siksi, että jos talossa on n. 1kW muita lämmöntuottajia (tarkoitan tällä kodinkoneita, en noita tulisijoja), tulee summaksi reilu 20 astetta. 16kW pumpulla olisit lähellä täystehoista. Mutta tämä on siis täyttä arvailua. Mutta toisaalta sinulla on muita lämmönlähteitä, jos niitä haluat käyttää. Niillähän pystyy paikkaamaan tilannetta hyvinkin.

Jos taas lämpöhäviö olisikin vaikka 600W/K, tarvisit hyvinkin tuon 2 x 12kW jos et lämmitä tulisijoilla.

Itse laittaisin keruuputket veteen, jos semmoinen mahdollisuus olisi tarjolla. 400m kaivot maksanevat kuitenkin kymppitonnin kieppeille.

Lämpimän käyttöveden kanssa sekä 12, että 16 diplomaatilla ei pitäisi olla ongelmaa. Itselläni on 12 ja poreamme, enkä ole saanut vettä loppumaan seitsemän hengen saunottamisella. Alimmillaan yläosan lämpö on käynyt 38 asteessa, eli on oltu ihan riittävyyden rajoilla kylläkin.

Itse saattaisin lähteä kokeilemaan 16kW pumppua, kun kerran on mahdollisuus paikata tilannetta puuta polttamalla.

Jos häviö on 400W/K, ja 18 asteen sisälämpötila lasketaan vuotuiselle 3 asteen keskilämpötilalle, veisi talo hieman yli 50.000kWh vuodessa lämmitysenergiaa. Vesistöön laitettuna keruuputkiston pitäisi olla 450...500 m (75kWh/m/vuosi) jos cop=3.

Ja pesen käteni kaikesta vastuusta :)

nvg
TWS 12 ja 600m pintaletkua.
Tupakointi on kalliimpaa kuin talon lämmittäminen maalämmöllä. Mieti sitä.

Poissa P.K.

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 80
  • IVT E14, 2*150m, lämmitettävää hieman liikaa...
Re: Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?
« Vastaus #2 : 20.01.09 - klo:12:43 »
Riippuu runsaasti talon kunnosta. Minkä verran on lisäeristetty? Kuinka paljon ja millaisia ikkunoita, onko ne uusittu?

Meillä on vanha hirsitalo n. 300m^2 , 1000m^3 plus kellari. Ei lisäeristystä, paitsi osassa huoneista kuitulevy sisäpinnassa. Alkuperäiset 2-lasiset ikkunat. Ilmavuotoja tilkitty mahdollisuuksien mukaan. Patterikierto uusilla isoilla pattereilla
14 kW pumppu on selvästi liian pieni. Kaivoja 2*150m.
Nykyisten kokemusten mukaan ottaisin vähintään 20kW pumpun ja ehdottomasti patterikiertoon puskurivaraaja, se täytynee lisätä joka tapauksessa kunhan saa aikaiseksi.

Poissa Bro

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?
« Vastaus #3 : 22.01.09 - klo:20:18 »
Kiitos vastauksista tähän saakka. Mitä talon eristämiseen tulee niin kyseessä on siirtotalo (2007), jonka hirret on siirron yhteydessä tilkitty, sisällä puukuitulevy, ulkona tuulensuoja+lauta. Ikkunat täysin kunnostetut vanhat 2-lasiset. Lämpöhävikistä en osaa sanoa.

Itsekin ajattelin tuota 16 kW:n laitetta ja uskoisin sen riittävän muut lämmönlähteet huomioonottaen. Näiden muiden lämmönlähteiden lämpöarvoa/käytännön merkitystä ei kukaan asiantuntija tai pumppumyyjä ole vielä minulle avannut.

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Re: Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?
« Vastaus #4 : 22.01.09 - klo:21:34 »
Millaisia pakkasia siellä Hangossa on? Tuskin kannattaa mitoittaa edes -25 asteen mukaan? Putket toki mereen, mahdolliset jäät huomioiden.

Saatko mitään järkevää vuorokausilukemaa kWh:sta näin pakkasilla (älä lämmitä uuneja), tällöin energiankulutusta voisi haarukoida muihin kohteisiin.

Jani
Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa Bro

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?
« Vastaus #5 : 26.01.09 - klo:18:11 »
Teoreettinen laskelma talolle on tehty -26 C mukaan. Toki "nykyiset" talvet ovat mitä ovat. Talo on siis vielä rakennusvaiheessa ja seuraavaksi pitäisi miettiä juuri lämmitysjäjestelmän kapasiteettia. Kulutsarvoja ei siten ole käytettävissä.

Paikalla tomppeli

  • Yleismoderaattori
  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 8 865
  • yli-ikämies
Re: Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?
« Vastaus #6 : 26.01.09 - klo:20:37 »
Lainaus
.....
- vanha/siirretty ja kunnostettu hirsitalo Hangossa, siis meren rannalla, jossa usein tuulee
- lämmitettävä pinta-ala noin 400m2 ja kuutiota 1200 m3

Tarjottu 2 kpl Thermia Diplomat TWS 12kW + 2 kpl kaivoa yht. 390m, joka mielestäni liian tuhti paketti?
Tavallisen vanhan, mutta hyvin tehdyn hirsiseinän U -arvo saattaa olla noin 0,7 W/m2K.
Tuolla arvolla laskien 400 m2 talon lämmitystarpeeksi tulisi @ -20C:lla noin 20 kW. Tuossa ei ole mukana lämpimän käyttöveden osuutta.
Kannattaa lasketuttaa lämpölaitteen teho jollain asiaa tuntevalla.
Tarkempi laskeminen on vaikeaa, kun muista rakenteista ei ole tietoa.
Ulkoseinälle nykyään vaaditaan U -arvoksi noin 0,25 W/m2K.
Vanhan hirsiseinän eristyskyky ei ole lähelläkään tuota arvoa.
Tarjottu paketti saattaa olla varsin hyvin ja oikein mitoitettu.

Poissa Peter08

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 21
Re: Millainen lämpöpumpun kapasiteetti?
« Vastaus #7 : 27.01.09 - klo:14:17 »
Tämän laskurin avulla saa käsityksen tehon tarpeesta:
http://www.biohousing.eu.com/heatingtool/Ecalc.asp

Jos talo on 20m:n etäisyydellä merestä, niin putket sinne, säästöä tulee paljon, kun ei tarvitse porakaivoja.
Nibe 1140-15, VPA 300/200, UKV 300, 2x370m (märkä savi), 850m3, 300m2, käynn. - 85 astemin. 2 tulisijaa. V. 2015 13.200 kWh kaikki sähkö. 2 henk.