Mie tuossa mietin, että jos kirjoittaa asiallisen raportin foorumille miten oma projekti on edennyt ja esittää asianomaisten nimet kirjoituksessa, niin voiko siitä saada jotain kunnianloukkaus tms syytettä?
No et voi saada syytettä mikäli pysyt totuudessa. Kannattaa miettiä että seuraava asiakas astuu samaan miinaan.
"Mikäli henkilö esittää toisesta
valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa; taikka, muuten kuin edellä tarkoitetulla tavalla halventaa toista, katsotaan hänen syyllistyvän kunnianloukkaukseen. Kunnianloukkauksesta tuomitaan myös se, joka esittää kuolleesta henkilöstä valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan kärsimystä ihmiselle, jolle vainaja oli erityisen läheinen. Kunnianloukkauksena
ei pidetä sellaista arvostelua, joka kohdistuu
toisen menettelyyn politiikassa,
elinkeinoelämässä, julkisessa virassa tai tehtävässä, tieteessä, taiteessa taikka näihin rinnastettavassa julkisessa toiminnassa ja joka ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä. Kunnianloukkauksesta tuomitaan sakkoa tai vankeutta enintään kuusi kuukautta."