Itsekin pohdin samaa ja soittelinkin alkuperäiselle porarille reilu vuosi sitten asia tiimoilta. Ainakin ko. porarin mielipide oli, ettei oikein kannattaisi ja koitan muistella, mitä argumentteja oli jatkamista vastaan:
-putkien saaminen ehjänä pois kaivosta ja jatkaminen (meillä kallio savikiveä, voipi vaikuttaa. Pitää itsekin kokeilla nouseeko putket, kunhan on lumet sulaneet)
-jatkoporaamisen onnistuminen (alkutilanne 175 m, tarttis 250 m)
-kaivo lähellä taloa, suojaus porauksen ajaksi
-kaiken kaikkiaan epävarmaa eli voi pahimmassa tapauksessa tulla kalliimmaksi kuin uusi 2. porakaivo (eka kaivon jatkaminen menee pieleen eli sen korjaus + 2. kaivo vielä siihen päälle).
Olikohan vielä muuta, ainakin itse olen hylännyt tuon nykykaivon jatkosuunnitelman ja mietinnässä on nyt 2. kaivo entisen rinnalle lähes saman syvyisenä (150 m + 15 m erotusta). Nykykaivolla pääsee 22 MWh:n kokonaislämmitystehoon ilman jäätymistä ja lisätarve ois 11 MWh, loppu sitten reserviä.