Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Lämmönjakoputki jäätyi rossipohjassa  (Luettu 5037 kertaa)

Poissa KotiEnossa

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 214
  • Nibe 1120-15, 400 m järvessä
Lämmönjakoputki jäätyi rossipohjassa
« : 09.02.09 - klo:10:30 »
Miten se oikein on rossipohjaisissa taloissa, pitääkö alapohjan tuuletukset olla auki myös talvella? Talotoimittaja vaatii takuun laukeamisen uhalla että kaikki alapohjan tuuletusräppänät on pidettävä auki koko ajan, myös talvella.  :-?

Nyt kävi sitten niin että kahden huoneen lattiassa olevat putket jäätyivät kun automaattisäädöstä huolimatta virtaus meni kaiketi nollaan. Kyseinen talo on rakennettu syksyllä 2008 ja siinä oleskellaan hyvin vähän ja kukaan ei siis paikanpäällä valvo tilannetta. No, putket saatiin suliksi ja nyt Thermian MLP syöttää vettä kaikkialle tasaisesti manuaalisäädöllä.

Kauhunsekaisena tässä ollaan seurattu tilanteen kehitystä, onneksi ei ole oma projekti!

Poissa MaNe

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 122
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Lämmönjakoputki jäätyi rossipohjassa
« Vastaus #1 : 09.02.09 - klo:20:27 »
Talvituuletussäännöistä rossipohjassa en tiedä, mutta eikös kaikki putkiasennukset olisi viisainta toteuttaa höyrynsulun lämpimälle puolelle poisluettuna viemärihommat tietysti.... Käsittääkseni jäätymisvaaran on aina olemassa jos lämmöjako/käyttövesi putket jää "väärälle" puolelle vaikka osittain. Jäätyessään "oikealla" puolella vika on sitten eristeessä, tai siis sen puutteessa. Toinen mahdollisuus on sitten liian voimakas ilmavuoto, eli reikä /epätiiveyskohta tms.

Make
« Viimeksi muokattu: 09.02.09 - klo:20:29 kirjoittanut MaNe »

Poissa KotiEnossa

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 214
  • Nibe 1120-15, 400 m järvessä
Re: Lämmönjakoputki jäätyi rossipohjassa
« Vastaus #2 : 10.02.09 - klo:07:29 »
Pohja kaiketi on sinänsä tehty oikein. Lattialämpöputket on tosin aika paksua tavaraa ja liian harvassa... Kylmä pääsi siis kiinni alhaaltapäin koska kahden huoneen automatiikka ei jostain syystä tunnistanut viilentymistä. Nyt talossa on kaikki sisäovet auki ja säädöt manuaalilla, Tilanne OK ja lämmöt riittää.

Mutta että pitääkö alapohjan jäätyä siinä samalla kuin ulkoilma kylmenee? Kivijalka on eristetty sisäpuolelta! Mitä järkeä on em. eristyksellä jos joka suunnasta tulevat tuuletusräppänät täytyy pitää auki? Ymmärtääkseni "vanha kansa" sulki ko. räppänät talveksi ja aukaisi ne kesäksi jotta tuuletus toimisi kosteuden poistamiseksi.

Poissa MaNe

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 122
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Lämmönjakoputki jäätyi rossipohjassa
« Vastaus #3 : 10.02.09 - klo:09:21 »
Teillä on varmaan noin tuoreessa projektissa vastaava mestari siellä, jolle tämä problematiikka kuuluu keskeisimmin - olette varmaan ollut yhteydessä, toki talotehtaaseenkin tulee olla yhteydessä ja kysyä perusteluja talvituuletuspakolle. Rakennusohjeissa tuo rossipohjan tuuletusaukkojen pinta-ala on varmaan mitoitettu haastavimpiin olosuhteisiin ja "kovilla" keleillä tuuletus voi olla liikaa =>kuristus?? (ohjeet talon toimittajalta...). Ihan mielenkiinnosta: onko lattian alla ilmansulku vai höyrynsulku?, eristepaksuus? eristelaatu? Tuulensuojamateriaali?

Poissa jpa

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Re: Lämmönjakoputki jäätyi rossipohjassa
« Vastaus #4 : 13.02.09 - klo:22:59 »
Paa hyvämies reijät umpeen talvella muutoin käy liian kova hujakka lattian alla, itsellä terve talo vuodesta 1928
kokeillaan ivt x15

justus01

  • Vieras
Re: Lämmönjakoputki jäätyi rossipohjassa
« Vastaus #5 : 17.02.09 - klo:13:16 »
Lainaus
Paa hyvämies reijät umpeen talvella muutoin käy liian kova hujakka lattian alla, itsellä terve talo vuodesta 1928

Näin amatöörinä tulee mieleen, että vanhoissa taloissa taitaa se alapohjan mahdollinen liika kosteus päästä nousemaan lattian läpi asuntoon ja sitä kautta ulos. Uudessa talossa puolestaan se mahdollinen kosteus jää lattiaeristeisiin, koska muovi estää sen pääsemisen huoneilmaan....

Tuota mahdollista kosteuttaa sinne muodostuu keväällä/kevät-talvella, kun isäntä ei muista/jaksa avata tuuletusluukkuja aikanaan.

Vai meniskö se noin..... :-?