Osta uusi säädin, kyllä sen jostain varmaan n. 500 euroon saa

No joo, pahisilut sikseen. Ohjelmiston päivittäminen tuohon nyt ei ihan heittämällä mene, koska se on ohjelmoitu EEPROM -piirille. Koko piiri tarvitsisi vaihtaa tai "flashata", joka poikkeaa normaalista tietokoneen päivittelystä jonkin verran. (sama homma kuin biosin flashaaminen).
Itselläni on herännyt ajatus, että lataisin tuon ohjelman tuolta piiriltä ja yrittäisin kääntää (ei välttämättä onnistu) sen johonkin ymmärrettävään ohjelmakoodiin. Ajatuksena olisi päästä hieman muuttamaan tuota ohjelmistoa (esim. alaminimien säätöä).
Toisaalta helpottaisi jos tuon ohjelman saisi suoraan Oumanilta kääntämättömänä ("tietokonekieleen") ja saisi siitä itse mulkattua mieleisensä. No mutta tämä ei ihan taida onnistua ja jos onnistuisikin, niin julkiseen jakeluun noita virityksiä ei kovinkaan voisi laittaa, koska takuut ym. ym. varmasti tässä vaiheessa raukeavat.
Nyt kyllä meni hieman "offtopic", mutta vastaus alkuperäiseen kysymykseen varmaan tuli selväksi?