Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Ylälämmön mittauspaikka vuotaa  (Luettu 3588 kertaa)

Poissa IPA

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 124
  • vm14 +200m porakaivo (Ex:V15)
Ylälämmön mittauspaikka vuotaa
« : 18.11.08 - klo:09:33 »
Onko muilla alkanut vuotamaan tuo ylälämmön mittapaikan ”putki”? Putki on täynnä vettä ja vuotaa onneksi vain vähän. Anturi siis ui tällä hetkellä vedessä - lämmönjohtavuus siis parhaasta päästä  :D
Lässän puhelinohjeistus oli, että tilaa putkimies tukkimaan se reikä (eli putki pois ja tulppa päälle) ja laita anturi jonnekin eristeen alle. Onkohan tuo uusi mittapaikka ”riittävän” hyvä, kun en tunne lämpösäilön rakennetta?
Siporex (-03), 1,5-kerroksinen n.250m2 ja 1000m3.

Poissa seppaant

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 5 514
  • L-Ässä V-7
Re: Ylälämmön mittauspaikka vuotaa
« Vastaus #1 : 18.11.08 - klo:21:25 »
Olettaisin, että sinulla on vanhempaa V-mallia oleva lämpöpumppu??
Tietääkseni siinä on kaksoisvaippavaraaja, jolloin lämpöeristeen alle asennettu lämpömittari ei näytä kovinkaan tarkkaan varaajassa olevan veden lämpötilaa.
Mutta jos pumppu on uudempaa mallia ,ensimmäiset tulivat markkinoille vajaa pari vuotta sitten, pintalämpömittaus toimii kohtuullisen hyvin. Uudessa mallissa on viiden vuoden takuu, eli sen pitäisi kattaa korjaksen. Vanhemman mallin takuuajasta en tiedä mutta aina kannattaa yrittää saada korjaus takuutyönä. Valmistusvikahan siinä on, koska kyseisen kohdan pitää kestää laitteen koko käyttöiän ajan.
ATS
L-Ässä V-7.0 vm.2007
Kaivo 163m, akt.153m
Talo 150m2, patterit, v.1975
Aurinkopaneelit 2x10x275 W=5,5 kWp, kaakko/lounas
Arvioitu vuosituotanto 4500 kWh

Poissa IPA

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 124
  • vm14 +200m porakaivo (Ex:V15)
Re: Ylälämmön mittauspaikka vuotaa
« Vastaus #2 : 19.11.08 - klo:13:26 »
Vanhempaa mallia on – valmistusvuosi 2002. Voiko tuolla säiliön yläpäässäkin olla nk. kaksoisvaippa, kun siellä on käyttöveden lähtö- ja paluuliitokset. Lisäksi tuo mittauspaikan putki on vain n. 10cm syvä/pitkä, eli miten se voi olla eristetty jostain muusta vaipasta.

Täytynee varmaan laittaa mittaus eristeen alle ja vertailla tuota lämpötilaeroa.

Ihmettelin kyllä itsekin Lämpöässän asennetta, ettei menisi takuuseen. Tuo säiliöhän on vaihdettu kokonaisuudessaan 2006 ja luulisi sillä olevan pitempikin takuu koskien kaikkia vuoto-ongelmia.  >:(
« Viimeksi muokattu: 19.11.08 - klo:13:32 kirjoittanut IPA »
Siporex (-03), 1,5-kerroksinen n.250m2 ja 1000m3.