Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Lämpökaivon valvonta uudella koneella  (Luettu 72 kertaa)

Poissa markov

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 2
  • Maalämpöfoorumi
Lämpökaivon valvonta uudella koneella
« : 07.07.26 - klo:20:12 »
Vanha 12kW CTC vaihtui Thermia Calibra E 12. Kaivo on 180m, joka laitteelle alamittainen, mutta tämä oli tiedossa ja muuta asiat ratkaisi.
Mikä olisi hyvä lämpötilarajoitus keruupiirin minimilämpötilaksi?

Poissa Lappanen

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 1 041
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Lämpökaivon valvonta uudella koneella
« Vastaus #1 : tänään kello 06:06 »
En tiedä millä logiikalla Thermia hoitaa tuon rajoituksen, mutta Nibellä toimii hyvin keruun paluu kaivolle -8C raja. Tehon rajoitus alkaa tuolloin jo -5C lukemissa portaattomasti.

Itellä myös alamittainen kaivo koneen tehoon nähden, ja liuoksen lämpötilarajaa paremmin toimii koneen tehojen rajoitus. Toisinsanoen kompuran hertzien esto muistaakseni noin 85 Hz ylöspäin on estetty, jolloin koneen maksimituottoteho on noin 12 kW joka kaivolle suunniteltu teho, eikä keruu mene liikaa pakkaselle. Ehkä Thermiassa voi myös rajoittaa maksimitehoa?
Jämä Star Inverter 16 kW (=Nibe F1155 4-16) + VLM 500 Star kv-varaaja + kaivo 230m | Pirkanmaa, täystiilitalo, 2 kerrosta lattialämmitys yht 280 m2 / 850 m3 + eristetty kellari 50m2. IV- & lattia-viilennys.