Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Mistä uusi kiertovesipumppu Diplomat Optimum 10 malliin  (Luettu 140 kertaa)

Poissa JPI

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
  • Maalämpöfoorumi
Kiertovesi pumppu hajosi. Alkuperäisessä Wilon Stratos PARA 25/1-7 T6 TH pumpussa on hälytyskärkitieto ja 0-10V ohjaus. Panin paikalle väliaikaisesti normaalin Wilon pumpun ja yhdistin hälytyskärjenjohdot jotta kone käy.

Onko foorumilaisilla tietoa mistä löytyisi korvaava tuote(Wilo:lta ei enään löydy). Itse löysin yhden ehdokkaan Kolmeksin pumpuista malli on KC MPE 25-40-180. Onko muita vai oletteko korvanneet pumpun perusmallilla. Toimiiko lämpöpumppu sitten optimaalisesti(sääteleekö se tuota pyörimisnopeutta käynnin aikana, vai onko huoltovalikkoon asetettu arvo vakio ?).

Poissa Murre

  • Yrittäjä/Kylmämestari
  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 215
    • Jaahdytys- ja lämpötekniikan asiantuntija
Vs: Mistä uusi kiertovesipumppu Diplomat Optimum 10 malliin
« Vastaus #1 : 21.12.25 - klo:13:58 »
Jos uudelle kiertovesipumpulla ei ole mahdollista kytkeä esim 0-10V ulkoista ohjausta, niin ei sitä se lämpöpumppu ohjaa millään tavoin.

Mallikohtaiset Wilo Stratos PARA pumput ovat olleet käytännössä OE-pumppuja, eli niitä ei ole erikseen saanyt ostettua kuin laitevalmistajan kautta (tätä aikoinaan selvittelin suoraan Wilolta).

*Yrittäjä/Kylmämestari
*FISE Kylmäsuunnittelijan b-pätevyys
*Kylmätekniikan asennus-, huolto-, konsultointi-, suunnittelu- ja urakointi-palvelut.
*Climacheck energia-optimoinnit

Poissa JPI

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 3
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Mistä uusi kiertovesipumppu Diplomat Optimum 10 malliin
« Vastaus #2 : 21.12.25 - klo:15:56 »
Juu tarkoitin tuota käynninaikaista ohjausta silloin kun pumppu on originaali 0-10v malli eli muuttuuko kierrosnopeus joitakin parametrejä seuraten.