Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Kompura lopetti toimintansa  (Luettu 178 kertaa)

Poissa Tjokin

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 2
  • Maalämpöfoorumi
Kompura lopetti toimintansa
« : 06.09.25 - klo:19:32 »
Pumppuna ecoheat 306, 2013 mallia värinäytöllä.
Kompressori on jostain mystisestä syystä päättänyt että ei tahdo enään tehdä töitänsä.
Näytölle ei tule mitään vikoja joka ohjaisi mistä suunnasta vikaa lähtisi etsimään. Toimintatestilläkään ei lähde pyörimään. Olisko kellään mitään ideaa mikä voisi olla vikana?

Tällä hetkellä kiinnostaisi minkä värisenä pitäisi merkkivaloledien palaa kortteilla kun ovat kunnossa?

Poissa Murre

  • Yrittäjä/Kylmämestari
  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 199
    • Jaahdytys- ja lämpötekniikan asiantuntija
Vs: Kompura lopetti toimintansa
« Vastaus #1 : 11.09.25 - klo:10:40 »
Logiikka, pehmo tai kompressori viallinen. Onko sulakkeet tarkastettu?

Yritykselläni saattaisi olla tähän malliin varaosia vielä ihan jopa hyllyssäkin, mutta täytyisi ensin käydä tarkastamassa laite ja varsinainen vika.
*Yrittäjä/Kylmämestari
*FISE Kylmäsuunnittelijan b-pätevyys
*Kylmätekniikan asennus-, huolto-, konsultointi-, suunnittelu- ja urakointi-palvelut.
*Climacheck energia-optimoinnit

Poissa Tjokin

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 2
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Kompura lopetti toimintansa
« Vastaus #2 : 11.09.25 - klo:19:29 »
Kiitos Murre tarjouksesta.

Selvittelin maahantuojan huollon kanssa asiaa, kun olin ensin todennut että kompura ja pehmokäynnistinkortti olivat ehjiä. Eli kylmäpuolen relekortissa oli jokin vika ja tämän kortin vaihdolla saatiin homma pelittään ja taas MLP sai lisää elinaikaa.

Samalla, kun vikaa tuossa etsin niin huomasin että näyttö ei muista enään kellonaikaansa. Tämän ongelman syyksi paljastui kortiilla oleva muistiparisto(superkondensaattori). Tämän pystyi onneksi korjaaman itse kolvin ja uuden konkan avulla.