Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Korkea lauhduttimen tulolämpötila  (Luettu 1169 kertaa)

Poissa Jämä16

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 18
  • Maalämpöfoorumi
Korkea lauhduttimen tulolämpötila
« : 16.08.22 - klo:21:11 »
Moi,

Koneena Jämä 16 RST Inverter eli käytännössä Nibe F1255 4-16. Laite ollut nyt reilu neljä vuotta käytössä ja säädöt on aika mukavasti löytynyt.

Viimeisen puolen vuoden aikana on alkanut tulla päivittäin 1-4 kpl hälyä 163 "korkea lauduttimen tulolämpötila" käytövesijakson lopuksi. Oireiden alku sopisi hyvin R3 firmiksen asennuksen kanssa yksiin viime vuoden joulukuulle, mutta nyt on muutamia päiviä ollut R5 ja sama homma jatkuu. Legionellakuumennuksen päätteeksi kyseisen virheen on saanut "aina" tässä 4 vuoden aikana ja siitä tässä ei ole kyse.

Pitääkö olla huolissaan? Liitteenä pari kuvaa. Kahdesta viimeisestä piikistä on tullut ilmoitus mutta ei noista aiemmista.

edit: vastaava Nibe malli

Paikalla maalämmittää

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 443
Vs: Korkea lauhduttimen tulolämpötila
« Vastaus #1 : 31.08.22 - klo:10:24 »
En olisi huolissani. Kyse on "normaalista" suojausrajasta, ettei liian kuumaa vettä tule / lähde lauhduttimeen.
Käyttöveden tavoitelämpötilaa hiukan laskemalla tuosta päässee eroon, jos häiritsee.

Suojausrajat ovat ohjelmistossa ja Nibe varmaan muuttaa parhaan tiedon mukaan.
Nibe F1145-10kW+VPB200+UKV100+kaivo 180m. Pääosa 1 lehtisiä pattereita (yht. 22 kpl). Rauma -60 - 70 lukuinen yksitaso 160m2 + 80m2 n. 10-12C askartelu+varastotilaa. Osatehokone. 33->13MWh/v. KH-lattia sähköllä

Poissa Jämä16

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 18
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Korkea lauhduttimen tulolämpötila
« Vastaus #2 : 31.08.22 - klo:18:05 »
Kiitokset. Suojausrajat ovat selkeästi madaltuneet ohjelmistopäivityksen myötä. Ongelma ratkesi käyttöveden lämpötilaa madaltamalla.