Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: SH 11 ei käynnisty "vapaaehtoisesti"  (Luettu 7923 kertaa)

Poissa kilehto

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 82
  • Hyvät vinkit ja kokemukset kannattaa kierrättää!
SH 11 ei käynnisty "vapaaehtoisesti"
« : 17.05.15 - klo:13:22 »
Kaverin puolesta kysyn. Eli SH 11 (muistaakseni), missä on Siemensin automatiikka. Ei lähde omasta halustaan käyntiin, mutta käynnistyy, jos käyttää virrat nollissa. Onko jotain tyypillistä syytä tähän? Voiko joku anturivika tehdä tätä? Onko kellään kokemusta ukonilman aiheuttamista vioista, voiko tämmönen olla vaikka ukkosen aiheuttama? Ilmeisesti tauluun ei tule vikakoodeja yms, näin ainakin kaverin puheesta ymmärsin.

Poissa tomppeli

  • Yleismoderaattori
  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 8 864
  • yli-ikämies
Vs: SH 11 ei käynnisty "vapaaehtoisesti"
« Vastaus #1 : 17.05.15 - klo:14:24 »
Esitän tyhmältä vaikuttavan kysymyksen:
eihän vaan olisi vika siinä, että ei ole lämmitystarvetta, ei kiertoveden eikä lämpimän käyttöveden?

No, tällaisen voi esittää, kun ei ole mitään parempaa tietoa asiasta!
Olisi hyvä tietää esimerkiksi mitkä ovat varaajan lämpötilat?

Lämpötilojen tulisi olla kuvassa olevan varaajaan merkittyjen mukaisia.

Poissa kilehto

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 82
  • Hyvät vinkit ja kokemukset kannattaa kierrättää!
Vs: SH 11 ei käynnisty "vapaaehtoisesti"
« Vastaus #2 : 17.05.15 - klo:15:11 »
Ihan hyvä huomio  :D

On lämmitystarve, koska kuitenkin käynnistyy, kun pönttö on jäähtynyt ja käyttää virtoja nollassa. Tämä sama pumppu sammuili aikoinaan, kun alimmainen varaajan lämpötila-anturi ei ollutkaan paikoillaan ja kompressori lämpis liikaa. (Ei siis "muka" saavuttanut riittävää varaajan lämpötilaa).

Alunperin pumpun ongelma oli niinkin vakava, että jakoventtiilille menevät johdot oli väärinpäin kytketty. Eli automatiikka ajoi jakoventtiiliä aina vain kuumemmalle / virtausta pienemmälle yläosaan, mitä kuumemmaksi yläosaan menevä vesi kävi. Varaajan alaosa lämpis ja lämpis, kun taas pikku virtauksella yläosaan ei meinannut saada lämpöä kertymään. Tämä ongelma poistui ja sammumiset loppui silloin, kun johdot kytkettiin oikeinpäin.

Poissa Selvittäjä

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 233
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: SH 11 ei käynnisty "vapaaehtoisesti"
« Vastaus #3 : 17.05.15 - klo:22:16 »
Viimeisimmät 10 vikaa jäävät talteen johonkin laitteen muistiin. Ne kannattaisi katsoa, niistä voi saada osviittaa mistä kyse.
Oilon GT 20, puskuri Akvaterm 1500, KVV Akvaterm 500, kaivot 201 + 184 + 70 aktiivia 434m, patterilämmitys, vuodesta 2013. Reservissä Högfors 14 ÄSSÄ ja Oilon Junior.

Poissa kilehto

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 82
  • Hyvät vinkit ja kokemukset kannattaa kierrättää!
Vs: SH 11 ei käynnisty "vapaaehtoisesti"
« Vastaus #4 : 18.05.15 - klo:08:11 »
Sen verran päivitystä asiaan, että jakoventtiili ei nyt näytä toimivan oikein. Eli se pysyttelee jatkuvasti kuumassa päässä. Olematon virtaus ei lämmitä varaajan yläosaa, ja alaosa kuumuu "pakahduttavan kuumaksi" ja mlp sammuu.

Eilen illalla laitettiin jakoventtiili käsin suurin piirtein puoliväliin liikerataansa. Nyt toimii. Mikähän lienee syynä ilmiöön? Eli jakoventtiili ei automaattisesti säädä veden virtausta. Ei ole jumissa kuitenkaan, koska sammuttuaan mlp kääntää sen toiseen laitaan.

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Vs: SH 11 ei käynnisty "vapaaehtoisesti"
« Vastaus #5 : 18.05.15 - klo:12:33 »
Hatara muistikuva aiemmista keskusteluista että SH:n jakoventtiili pitäisi ensin aueta täysin auki asentoon ennenkuin kompressori voi käynnistyä?

Jos jakoventtiili ei avaudu käynnistyksessä niin ehkä kompressori "odottaa" ja ehkä siksi ei käynnisty muuten kuin pääkytkimestä resetoimalla.?




9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m