Terve
Tuolla toisella foorumilla jo kirjottelinkin mutta laitetaas tännekin, eli ritsikka jossa lisäsiipi ja erillinen 60 neliön talli. Nyt siis öljy ja patterit paitsi kellarissa n 30 n lattialämpöä sekä tallissa myös lattialämpö, vesi siirretään lämpökanaalilla talosta talliin n 18 m. Neliöt kaikkiaan n ehkä 140 lämmintä ja sit talli puolilämmintä 8-12 c. Öötä kulunut 4-4500 litraa jos koko vuoden posottaa käyttövettäkin ja kellarin lattiaa öljyllä. Viime talvi loka-marraskuusta huhtikuun lopulle 2500 l.
Ikkunat 3 k 5 v sitten vaihdettu, kattila ja poltin -90 puolivälin Arimax 17 s ja Oilon Junior. Ei lisäeristyksiä talossa, tulossa kesällä ulkovuoren yhteydessä ainakin tuulensuojalevyä jos ei vahvempaakin sekä puhallusvillaa yläpohjiin. Talli 15 cm villaa seinät ja 40 cm puhallusta ylhäällä, laatan alla 10 cm styroksia.
Kyselty ja saatu tarjous Oilonin mh 9:stä 194 metrin koko syvyyksisellä kaivolla, 10 m varmuusvara eli putki 184m. Otettu myös tarjous mh7:sta jolloin kaivo kok.syv.162m eli putki 152m. Ero n pari tonnia, miksi laskettiin myös 7:lla niin ajatus oli ton talvikulutuksen mukaisesta kulutuksesta ts kun kesä ei niin paljoo ehkä mlp:llä tekisi niin voisi olla pienempikin pumppu?! Tarkoitus on jättää öljyvehkeet sulkujen taakse niitä pahoja kelejä varten odottamaan.
Kämppä sijaitsee Treen kupeessa ja pannuhuonees korkeus sulkee pois esim Niben 1245 pömpelin, 1145 ja varaajat mahtuis.
Olisiko mitään ajatuksia aiheen tiimoilta?