Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.  (Luettu 11540 kertaa)

Poissa MrSmith

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 10
  • Maalämpöfoorumi
MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« : 19.12.12 - klo:14:09 »
Aloitellaampa uutta ketjua noihin säätöihin liittyen. Kyseessä 2011 valmistunut omakotitalo Pohjois-suomeen Oulun korkeudelle, vesikiertoisella lattialämmityksellä ja Georpo MH7 pumpulla, viilennysyksiköllä ja 600m maapiirillä varustettuna.

 Nyt vuosi asuttu ja lämpöä on rittänyt mutta ehkä jotain hienosäätöjä kaivattaisiin. Huoneiso alaa mökissä 160m2 ja lämmitettävää tilavuutta 640. Ongelmana oikeastaan on yläkerran kahden pieniemmän (11m2) makuuhuoneiden lämpiäminen. Jos huoneiden ovet ovat auki lämmöt ok mutta kun ovet laittaa kiinni esim yöksi saatta lämpö tippua jopa kaksiastetta. Aikaisemmin tähän ei niin kiinnittänyt huomiota, koska huoneita ei juurikaan käytetty. Lämmityksen toimittaneen firman huoltomieskin on paikalla käynyt mutta lääkettä ei ole toistaiseksi ongelmaan löytynyt. Lattialämmitys piirejä ainoastaan säädettiin siten, että alakerran kiertoja kuristettiin ja yläkerrasta avattiin kaikki täysille. KV-pumppu on tälllä hetkellä 2 ja sitäkin pidettiin 3 n.12h mutta suurempaa vaikutusta sillä ei ollut. Kiertojen kuristaminen aiheutti sen, että pumppu alkoi käydä jopa 2 kertaa tunnin sisään mikä mielestäni likaa.

Tässä vielä noita arvoja eiliseltä päivältä. ulkolämpötila -16.5 sisällä 21

Lattialämmityksen meno vesi 33.1 ja palaava 29.9
Lisävaraajan lämpö 30.1
Käyttövesi 44.1  asetus 48
Kuumakaasu 63.4
Kondensaattorinlämpötila ero 3.3
Lähteen sisääntulo 3.2


Käynnistyksiä n. 30krt/vrk  ja ajoaika 12h/vrk. Miltäs nämä kuullostaa? Kesäajalla käynnistykset sai tippumaan n.5krt/vrk

Pumppu on otettu käyttöö 2011 syyskussa ja tällä hetkellä käymnnistyksiä 7820krt ja ajotunnit 3192h

Minkälaisia litramääri muilla tuonne lattiakiertoon menee. Tällä hetkellä lyhimpiin piireihin 0.5L ja pitempiin 1.5L.

Kiitos vinkeistä ja kommenteista jo etukäteen.  :)


Tarkempia tietoja SUURI TIEDONKERUUKETJU s. 7



« Viimeksi muokattu: 19.12.12 - klo:19:13 kirjoittanut MrSmith »

Poissa Maalampo

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 510
Vs: SH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #1 : 19.12.12 - klo:15:55 »
Nuo lattialämmön esisäätöarvot eivät toimi parhaalla mahdollisella tavalla maalämmön kanssa, minun entisessä talossa IVT C7 meni häiriöön kun lattialämmityksen virtaukset olivat liian pienet kun avasin kaikki täysin auki ja sitten kuristin niitä huoneita hieman jotka lämpenivät liikaa (lähes kaikki säädot oli täysin auki) niin pumppu rupesi pelaamaan ja talo lämpeni tasaisesti. Toinen asia mikä voi viilentää noita makuhuoneita on se että IV kone puskee niihin liian viileää ilmaa ja ilma ei pääse kunnolla kiertämään talossa kun ovet ovat kiinni, lattialämmitys voi reagoida muutokseen niin hitaasti ettei kerkeä heti huonetta lämmitämään. Minusta sinulla todella paljon käynnistyskertoja tuohon kokonaistuntimäärään.

Poissa MrSmith

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 10
  • Maalämpöfoorumi
Vs: SH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #2 : 19.12.12 - klo:18:26 »

Täytyypä kokeilla avata nuo virtaukset auki ja säädellä sitten uudestaan. Yläkerran lattia on tehty kyprokista, joten eipä tuota lämmön varausta lattiassa juuri ole ja putkistokin on hieman ohuempaa kuin alakerrassa.Käynnistys kertoja on tosiaan aika reilusti ja saas nähäd miten lisääntyy kun ilmat vielä kylmenee. Viime talvena noita ei tullut niin ajatelleeksi mutta ei niitä mielestäni ihan noin paljoa kuitenkaan ollut...  :-\  Miten tuo KV-pumppu? Millä nopeudella se muilla pyörii?

Poissa Jepa79

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 1
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #3 : 19.12.12 - klo:21:46 »
Onko lattialämmitysputkea riittävän tiheästi asennettu ja minkä mittaiset ovat makuuhuoneiden piirit? Onko lattian asennuksessa muuten oikaistu? Kuinka paljon vesi jäähtyy, meno/paluu lämpötilat kannattaa mitata jotta selviää luovuttaako vesi energian lattiaan?

Poissa bittivirhe

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 279
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #4 : 19.12.12 - klo:23:10 »
Käynnistyksiä n. 30krt/vrk  ja ajoaika 12h/vrk. Miltäs nämä kuullostaa? Kesäajalla käynnistykset sai tippumaan n.5krt/vrk

Meidän MH9 on viimeisten 3 vrk:n aikana pyörinyt 90 kertaa eli samat 30 kertaa vuorokaudessa kuin sinulla.  Tunteja on kertynyt 31 kpl.  Ulkolämpötila tällä hetkellä -27.6.  Tuntuu, että pumppu pyörii aina sen 20 minuuttia kerrallaan, ei enempää (eikä varmaan vähempääkään).  Saakohan tuota millään muutettua, kun erillistä varaajaa ei ole olemassa?

Parin huoneen viileys kuulostaa mielestäni enemmän lattialämmitysjärjestelmän kuin MLP:n ongelmalta.  Meillä on kaupungissa yksi huone, joka on muita viileämpi ja kun selvitin asiaa, lattialämmityksen suunnittelijalta pääsi "oho" ja totesi, että ao. huoneen putkilenkki on mitoitettu pieleen (ei oltu huomioitu, että ko. huoneen päällä ei ole lämmintä tilaa).

MLP:n perässä maalla meillä on huonetermostaateille varustettu lattialämmitys, joka pitää huoneiden lämmöt hyvin tarkasti pyydettyinä (märkätiloissa kierto on vapaa).
MH9, SH16

Poissa MrSmith

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 10
  • Maalämpöfoorumi
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #5 : 21.12.12 - klo:17:39 »

Mitoitukset pitäisi olla suunnitelijan mukaan kunnossa mutta tuo pumpulta lähtevän ja palaavan veden lämpötila ero ilmeisesti liian pieni n.3,3astetta. Nyt kierrot vaihteeksi säädetty eli katsellaan mitä tuleman pitää. Edellinen vuorokausi kun kaikki kierrot olivat auki pumppu kavi n.21h ja käynnistyksiä 14kpl eli ainaki käynnistykset pieneni.  ;D toki pakkasta -23.

Paljonkos muilla on tuo lähtevän ja palaavan veden lämpötila ero ja miten tuohon voisi vaikuttaa? Nyt jakotukeilta paluuvettä hieman kuristettu kun ne aiemmin olivat täysin auki.

Poissa tapsa1234

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 77
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #6 : 29.12.12 - klo:20:54 »

[/quote]

 Tuntuu, että pumppu pyörii aina sen 20 minuuttia kerrallaan, ei enempää (eikä varmaan vähempääkään).  Saakohan tuota millään muutettua, kun erillistä varaajaa ei ole olemassa?
[/quote]

OEM2 -> lämpöpumppu.  niin siellä on
2843 kompuran minimi OFF aika  (Itselläni taisi ihan oletus olla 30min)
2842 Kompuran min ajoaika

niin näillä saa kyllä määrättyä rajaarvot. itsellänikin näitä säädettiin kun oli pätkäkäyntiä.
ja nuohan on siis minimi aikoja, jos kompura katsoo tarvitsevansa enemmän, niin sitten se pyörii sen minkä tarvitsee.
kovilla pakkasillahan saattaa olla jatkuvaa käyntiä riippuu talosta ja kaiksesta.

niin näissähän voi kokeilla mikä olisi sopiva minimiarvo , että lämmintä vettä esim riittää.
Tuon kauttaa ainakin käynnistyksiä saa karsittua. kuitenkaan tinkimättä lämpimästä vedestä ja lämmityksestä.
Oilon MH9. Porakaivo 210m. Talo 310m2.  737m3   Maalämmitys seurantaa http://touhula.net/maalampo.htm

Poissa MrSmith

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 10
  • Maalämpöfoorumi
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #7 : 31.01.13 - klo:01:07 »

No niin nyt takana n. kuukausi eri asetuksilla hyvin auttoivat nuo vinkit eli minimi lepoajaksi asetettu 30min ja käyttöveden asetuksia muutin siten, että käynnistys ero on 7 astetta. Nyt käynnistykset vaihtelevat välilla 10 - 20krt/vrk. Vielä ehkä hienosäätöä noissa voisi tehdä. Kiitos näistä vinkeistä.   :)

Tuntuu kyllä oudolta, että asentajilta ei oikein löydy tietotaitoa säätää näitä laitteita!?!

Poissa tapsa1234

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 77
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #8 : 01.02.13 - klo:16:47 »
hyvä että jotain auttoi.
jos lämmin vesi ei loppunut näillä säädöillä, niin laita vaikka 40 min pakotettu lepoaika.  tai 50 minsaa..
(mulla taitaa olla laitettuna tälleen talvella tuo 40 min)
mutta kohteet ja käyttäjät niin erilaisia aina.  mutta testaa jos pikku lisäyksellä saat parempia käynti ja lepoaikasuhteita.

niin asentajia on monenlaisia.
itselläkin kävi tehtaan edustaja säätämässä, muta ei ne oikeen tullut kohilleen.  Ja sitten tuli asennusliikkeestä asentaja ja säädöt sekä tilanne selvitykset tuli loistavasti kohilleen.
Ja myös opasti miten säädellään jos halutaan vielä hienosäätöjä.
Mutta tuo loppuasennus on kuitenkn hyvin tärkeä käyttäjälle. 
Mutta tuota ei oikein itse voi kovastikaan ennalta tietää.
(niin ellei esim täällä kerrota missä on parhaat säätäjät.)
Pitäis asentajilla itsellään olla MLP,  ja kaikki merkit. mutta eipä se onnistu tosielämässä.


itse olen kikkaillut talven ja kesän väliä  säätämällä lepoaikaa, ja sitten venttiileillä onko missä lämmitykset päälä, lattialämpö pesu yms. tiloissa vai kaikki.
Vielä on opettelua, mutta ainakin pumppu toiminyt, lämmintä riittänyt talossa, kuin suihkutelussa. rahan kulutus lämmitykseen on pienentynyt huomattavasti.
Että voiko hirveenpaljoa enempää toivoa.
seuranta ja pikku säätelyt jatkuu toki...
Oilon MH9. Porakaivo 210m. Talo 310m2.  737m3   Maalämmitys seurantaa http://touhula.net/maalampo.htm

Poissa tapsa1234

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 77
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #9 : 01.02.13 - klo:16:58 »

No niin nyt takana n. kuukausi eri asetuksilla hyvin auttoivat nuo vinkit eli minimi lepoajaksi asetettu 30min ja käyttöveden asetuksia muutin siten, että käynnistys ero on 7 astetta. Nyt käynnistykset vaihtelevat välilla 10 - 20krt/vrk. Vielä ehkä hienosäätöä noissa voisi tehdä. Kiitos näistä vinkeistä.   :)

Tuntuu kyllä oudolta, että asentajilta ei oikein löydy tietotaitoa säätää näitä laitteita!?!

itse ehkä vielä hakisin säätöjä, koska mielestäni tuo 10-20 * kuulostaa talvelle paljolta.

eli laita pidempää lepoaikaa vaan.  ja katso riittääkö lämminvesi suihkussa ja patteriessa. (olikohan sulla joku lisävaraaja, vai pelaatko tuolla pumpussa olevalla ?)

itsellä oli nyt tammmikuussa 217 käynnnistyskertaa = 7 */päivä.
tunteja kone oli tammikuussa käynnissä 528h  = 17h / vrk

mutta jeps kohteet /käyttäjät erilaisia, muttta nämä suuntaa antavia.


(itsellä tuo MH9 ja ei lisävaraajaa. eikä tarvettakaan.)
Oilon MH9. Porakaivo 210m. Talo 310m2.  737m3   Maalämmitys seurantaa http://touhula.net/maalampo.htm

Poissa tapsa1234

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 77
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #10 : 02.02.13 - klo:19:08 »
Varmaan täälläkin on jossain näistä kompressoreiden kestoista.
Mutta tuossa käväisin messuilla (rakennus ja sisustus messut, turku) niin juttelin jonkun pumppumyyjän kanssa, niin kertoili että pumpun normaali kestoikä olisi 30.000 käynnistystä.

Käyttötunneilla ei niinkään merkitystä.

Eli pääpaino olisi juurikin pidemmissä vähemmissä käynnistyksissä.
Jotta voitelu pääsee kunnolla kiertämään koneessa, eikä lyhyitä käynnistyksiä saisi niinkään olla.

eli vähemmän ja pidemmät käynnit on kaikista parhaat.  Joita kanntaa säädöillä hakea.

itsellä jos vuodessa on 2200-2400 käynistystä, niin tarkoittaisi kompuralle  12, 5  -   13, 5 vuoden kestoikää.

joillakin on ollut 7000 käynnistystä vuodessa, niin tuo ei hyvää tarkoittaisi.

mutta onneksi Oilonissakin on 5 vuoden takuu ,)  että kaikilla koneet sen vähintään tulee toimimaan.
Oilon MH9. Porakaivo 210m. Talo 310m2.  737m3   Maalämmitys seurantaa http://touhula.net/maalampo.htm

Poissa pelarouskis

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 20
  • Maalämpöfoorumi
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #11 : 02.02.13 - klo:20:07 »
Jossakin netin syvissä syövereissä oli pumpun kompuralle
annettu kestoikä, joka alkoi kahdeksalla ja perässä niin
paljon nollia, että liekkö edes mahdollista. Tuo lukema oli
joko jonkun valmistajan mainoksessa tai muussa artikkelissa.
Kyse siis käyntitunneista.

Onko joku muu nähnyt tuota juttua, minä en sitä ole uudestaan
löytänyt vaikka kuinka etsin?

Pena

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #12 : 02.02.13 - klo:22:14 »
Varmaan täälläkin on jossain näistä kompressoreiden kestoista.
Mutta tuossa käväisin messuilla (rakennus ja sisustus messut, turku) niin juttelin jonkun pumppumyyjän kanssa, niin kertoili että pumpun normaali kestoikä olisi 30.000 käynnistystä.

Käyttötunneilla ei niinkään merkitystä.

Myyjä yritti myydä sulle alitehoista konetta  :D Kai sinä tajusit että se oli MYYJÄ.

Tietäneekö noita käyttötunteja kukaan? Tällä foorumilla olen törmännyt arvioihin, joiden mukaan kompura kestäisi 150 000 - 250 000 käynnistystä. Haitari on melkoinen, mutta aika kauan saa jyryytellä näihin lukemiin.

Asiasta ollaan montaa mieltä.



Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa tapsa1234

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 77
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #13 : 03.02.13 - klo:00:08 »
HUH  melkoista haitaria.
myyjät lupaa 30K käynnistystä ja joku kirjoittelee 150 - 200K   käynnistystä.
eroa on.

Onhan näitä pelejä ollut maailmalla käytössä ...oisko 30..vuotta, että eiköhän kompuroistakin ala olemaan statistiikkaa.
Tietty uudemman tekniikan laitteet on aina uutta.

mutta hienoa ois tietää jonkin sortin minimi omankin pumpun oletetulle toimivuudelle.
JOS tuo todellakin on nimen omaan käynnistyksiin perustuvaa, niin onko se mikä määrä ?
Suurin piirtein.
Tietty tässähän sitä statistiikkaa tehdään jälkipolville.

Millaista käynnistys määrää yleisesti on käyttäjillä / vuosi ??

Oilon MH9. Porakaivo 210m. Talo 310m2.  737m3   Maalämmitys seurantaa http://touhula.net/maalampo.htm

Poissa bittivirhe

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 279
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: MH7 Säätö vinkkejä kaivataan.
« Vastaus #14 : 13.02.13 - klo:22:32 »
Millaista käynnistys määrää yleisesti on käyttäjillä / vuosi ??

Aika tarkkaan 4000.  Tämä sillä n. 20 min/käyntikerta-arvolla.
MH9, SH16