Osaisikohan joku viisaampi neuvoa miten laskettaisiin päinehäviö/virtaukset seuraavassa tilanteessa. Eli 2xSabiana puhallinkonvektoria kytketty siten, että erillinen pumppu kierrättää litkua. Liuos menee 25mm PEX:llä molemmille siten, että toiselle lenkin pituus 2x18m, toiselle 2x8m. Ja pumpun yhteydessä on haaroitettu molemmille letkut ilman sen kummempia kuristuksia/säätöjä. Ja litkuhan kiertää luonnollisesti mlp:n läpi ja porakaivoon, josta tulee lisämittaa lenkille 40mm ohutseinämäistä putkea 2x190m.
Puhallinkonvektorin kennon painehäviö on speksin mukaan 0,12L/s virtauksella 14kPa. MLP aiheuttama painehäviö höyrystimessä on speksin mukaan 7,9kPa 0,48L/s virtauksella.
Pumppuna mulla on tossa viinakierrossa on perus Grundfos UPS 25-40 (max 45W). Ja heräsi vaan epäilys riittääkö teho siihen, että saa tuon sabianan haluaman virtauksen aikaan (0,12L/s). Omat laskutaidot ei riitä virtausdynamiikan kummallisuuksiin..

En kaipaa tarkkoja laskelmia, suunnilleen vaan hihavakioita, että voi haarukoida riittääkö lähellekään tehot vai ei.