Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Nibe => Aiheen aloitti: ovation - 27.12.15 - klo:22:26
-
Onko mahdollista, että tuo ilmoitus tulee jostain muusta syystä, kuin virheellisestä vaihejärjestyksestä?
Kompura ei edes yritä käynnistyä, vaan hetki kompuran käyntisymbolin ilmestyttyä näytölle, laite menee vikatilaan ja ilmoittaa tuosta virheellisestä vaihejärjestyksestä.
Epäilin tietysti ensin, että jotain "remonttia" sähköverkon puilella on tehty ja kokeilin vaihejärjestyksen vaihtamistakin, mutta lopputulos oli sama.
Mitäs nyt sitten...?
-
Voisiko joku vaihe puuttua kokonaan ja virhe tulee siitä?
-
Tarkistin senkin ja kaikki vaiheet tulee kyllä perille.
-
Onko 1240:ssä virtamittaus vaiheille ?
-
Ihan äkkiseltään en osaa tuota edes sanoa...
Jos on tai ei, niin mitä ajat takaa?
-
Ihan äkkiseltään en osaa tuota edes sanoa...
Jos on tai ei, niin mitä ajat takaa?
Jos on ja mittauksessa olisi vika (johto poikki/irti, anturi rikki...), niin voisi käyttäytyä noin.
-
Jos näkyy mitään, niin valikkojen 8.3.1 ...3 alla on vaihevirrat mitä se ottaa. Mutta jos vaiheet sekaisin niin saattaa olla ettei näytä mitään.
Tarvitsee laajennetun tai huoltovalikon jotta nuo näkyy, valitaan 8.1.1. alla.
-
Olisiko vaihevahti rikki? Jos muistan oikein tässäkin on se helposti rikkoutuva malli. Nibeltä löytyy varaosa hyllystä.
-
Vika paikantui tällä kertaa huoltomiehen ja Niben avustamana relekorttiin.
Myöskään lämmönjakopumppu, eikä liuospumppu lähtenyt pyörimään edes pakottamalla, mutta ulkopuolisella jännitteellä kyllä.
Kaikennäköstä...
Btw, vaihevirran kohdalla luki jokaisessa vaiheessa niinkin tarkka mittaustulos kuin "Matala" ;)