Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: F1255-6 1.5-6kW inverter vs. F1255-6 6kW on/off  (Luettu 5480 kertaa)

Poissa k113635

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 864
  • Maalämpöfoorumi
Tein sitten oman topicin, koska en keksinyt suoraan vanhaa aihetta johon tämä sopisi.

Taustaa: Sain vihdoin omaan lokitusjärjestelmään reaaliaikaisen tallennuksen Niben kulutukselle. Pumppu on liitetty omalla mittarillaan (Enermet E420) ja vilkkuledistä saa hetkellisen kulutuksen kohtalaisen tarkasti (10 000imp/kWh).
Käsistään kätevä kaverini teki transistosivahvistetun lukijen tuohon vilkkulediin ja nyt menee jokikinen pulssi Arduinon kautta talteen.

Olen jo pidempään miettinyt milloin keskenäni milloin täällä ääneen että kuinkahan suuri ero hyötysuhteessa on invertteripumpussa näin jatkuvan tehoalueen alapäässä on/off-pumppuihin verrattuna?
Koska vastaan on tullut enemmän teoreettista pohdintaa tai omien ratkaisujen puolustelua niin päätin testata miltä tuo ero näyttää f1255:sen kanssa, koska sitä pystyy ajamaan kuristuspantojen avulla ikäänkuin on/off pumppuna.

Ohessa ero oman mittausjärjestelmäni näkemänä.
-talossamme on jatkuvan käynnin raja n. 3-4 astetta, eli ollaan ihan alarajoilla
-inverter tila vs. on/off ajon ainoa ero on että invertterin kierrokset 20-88 on estetty ts. keruupumppu on "auto" asennossa ja latauspumppu "auto" 2.0@+20.
00:00-07:15 viime yö, mutta tuollaista kone on ruksuttanut viimeiset 12 päivää putkeen.
16:45-17:50 yksi käyntijakso reilun 6kW on/off koneena. (alla kv-jakso joka vähän vääristää tilannetta, keruun lähtötila on jo paljon alle inverter tilan, sori siitä)


Mittauksista tarkin on ottoteho, sitten tulee lämpötilat ja suurin heitto voi olla tuossa antotehon laskennassa, koska se perustuu Grundfos VFS anturilta tuleviin virtauslukemiin, mutta en ole voinut kalibroida virtauksen absoluuttista arvoa.
Olin itse yllättynyt tuosta lasketun COP:in suuresta erosta, toisaalta se on ihan ymmärrettävää:
-sekä keruupumppu että lj-pumppu kuluttavan on/off tilassa huomattavasti enemmän
-keruupiirin lämmöt tippuu voimakkaasta kun kaivosta otetaan enemmän tehoa
-kuumakaasun noin voimakas nousu vaikka lauhdutinlämmöt pysyy aika samoina varmasti nostaa kompressorin kulutusta.

Mitäs sanoo kokeneemmat, onko mittaukseni ihan höpöhömppää vai voisiko f1255 invertterinä ihan oikeasti olla näillä keleillä ihan jees vehje?

edit. Laskin hieman lineaariarvioimalla keruu- ja lj-pumppujen tehonkulutusta.
Inverter: 26W / on/off 114W eli "turha" kulutus kasvaa 88W jotta päästään tekemään sama määrä lämpöenergiaa kylmemmällä keruulla?
Tampere, 1-taso, puutalo, -97, netto 119m2/300m3(22C) + AT/VAR netto 32m2/90m3(15C), brutto 169m2/460m3 ,lattialämmitys
08/15- Nibe F1255-6, Jäspi GTV Hybrid 500, kaivo 190m, Toshiba Arctic 35 ILP, Vallox 121 SE

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Vs: F1255-6 1.5-6kW inverter vs. F1255-6 6kW on/off
« Vastaus #1 : 31.01.16 - klo:06:36 »
Hyvää työtä olet tehnyt. Me ollaan kaikki vain niin mykistyneitä ettei kukaan kommentoi  :o

 Invertterin hyötysuhteesta ei oikein ole mitattua tietoa kun Ruotsin maalämpötestissäkin on vain vuosihyyötysuhteet. Ne ovat on/off koneita paremmat, mutta niiden alkuperä jää hämäräksi. Tee vielä toinen mittauskierros jos intoa riittää.
Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa Roori

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 5 308
  • Maalämpo... Ollakko vai Ei....KYLLÄ
Vs: F1255-6 1.5-6kW inverter vs. F1255-6 6kW on/off
« Vastaus #2 : 31.01.16 - klo:09:53 »
Joo hiano mittaus ja menee kyllä ihan niinku sen kuuluukin mennä, ei ole höpönpöppöötä.

On/Off:ssä vois sen Brine In:in olettaa liikkuvan jossain 5C>3 alueella jos pelkkää lämmitystä ajaa ja siten sen COP oleis vähän paree kun tuossa käyrässä...mutta joka tapauksessa kyllä sen invertterin ajon COP jää reilusti 'hyvän' puolelle vrt on/off.

Tosta kun äkkiä laskee omalle kohdalle remontti 10k€ eli kaikki lattialämmitykselle ja invertterikone niin COP heilahtaa 3>5 raakalla arviolla ja jos tuon kuolettaa ajan kanssa 20v (ei mitään tarvetta tarvii olla mikään 5v). Tulee siis 10000/20=500€ pitäis saada säästöö, eli 5000kWh vuoteen säästöä, eli ei koskaan pääse TMA alueelle lähellekään. Vaikka laskis pelkkä lattialämpö + vanha on/off. Mutta asia tietysti muuttuu jos joskus laite 'kosahtaa'.

Poissa k113635

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 864
  • Maalämpöfoorumi
Vs: F1255-6 1.5-6kW inverter vs. F1255-6 6kW on/off
« Vastaus #3 : 31.01.16 - klo:12:44 »
Kyllä mä vieläkin epäilen jotain mittavirhettä, siksi suuri tuo erotus on.

Lopetin kokeilun yhden täyden ajo- ja lepotilan jälkeen.
Ajoaika 1h7min (33%), lepo 2h16min(67%) (Käynnistysasteminuutit -120)

On/Off:ssä vois sen Brine In:in olettaa liikkuvan jossain 5C>3 alueella jos pelkkää lämmitystä ajaa ja siten sen COP oleis vähän paree kun tuossa käyrässä...
Jep, lepotauon jälkeen kun uusi ajo oli alkamassa wiina kaivosta oli 4,7C, jossa se pysynis ensimmäisen kierroksensa (30min?), olis kannattanut tuo vielä katsoa, mutta lopetin kokeen jo 5min ajon jälkeen. :-[

Yksi syy miksi tämän kokeen tulokset pistin jakoon on se, että tämä on yksi harvoista testeistä jossa jotain eroa näkyy. (Joo piti jo lopetella testailu, mutta eihän sitä malta)

Olen viime päivinä hieman kokeillut eri keruuvirtausten ja lauhdutinvirtausten vaikutuksia, koska niitäkin on täällä foorumilla mietitty ja teoriat ovat tuntuneet ihan päteviltä.
Harmi vaan tuossa invertterissä on niin monta liikkuvaa osaa, jos kokeilen jompaa kumpaa virtausta muuttaa käsin pois auto-asennosta käy näin:

keruupiirin delta pienemmäksi (3,5->3,0) -> antoteho + hyötysuhde kasvaa / keruupumpun kulutus nousee -> kompressorin kierrokset laskee hieman -> kokonaiskulutus virheprosentin sisällä sama
keruupiirin delta suuremmaksi (3,5->4,0) -> antoteho + hyötysuhden pienenee / keruupumpun kulutus laskee -> kompressorin kierrokset nousee hieman -> kokonaiskulutus virheprosentin sisällä sama

Lauhdutinpiirin kanssa käy kokolailla samoin, ainoa ero on tuo varaaja jonka käytös muuttuu lämmityspiirin ja lauhdutinpiirin virtaussuhteiden muuttuessa,
mutta ainakaan lauhdutindeltoilla 4.0-7.0 ei tilanteen tasoitettua ole huomattavaa eroa.
Huomattavasti enemmän kokonaisuuteen vaikuttaa se että invertterin tehonmuutokset pysyvät mukana muutoksissa ja kone pysyy jatkuvalla käynnillä mahdollisimman pitkään.

Tähän mennessä ei ole löytynyt yhtään syytä käyttää niben sisäisiä pumppuja muilla kuin auto-asetuksella, paitsi lauhdutinvirtauksen hallinta suhteessa lämmityspiirin virtaukseen.
Tosin sekin hoitui lopulta 'auto'-asetuksella kun käyttäjä Bruno vinkkas hyvät arvot virtausastuksiin +2.0@+20, max50% jolla nibe huijataan pitämään lauhdutindelta minimissään koko käyntialueensa ja rajoitetaan maksimivirtaus tuolla maksiminopeudella.

Summa sumarum: Niben inssit ovat ihan miettineet noita virtausasetuksia ja vaikka deltat näyttävät välillä olevan hieman poissa optimistaan kylmäaineprosessin kannalta niin silti kokonaishyötysuhde vaikuttaisi pysyvän koko ajan hyvänä.

edit. Lienee sanomattakin selvä ettei tällaisilla eroilla mitään koneenvaihtoa kannata harkita. Itselleni on tärkeintä saada selville mikä vaikuttaa mihinkin, koska tämä on kullanarvoista tietoa jos joskus tulee jotain mystisiä ongelmia sekä tietenkin varmuus siitä että kone toimii jokseenkin siten kun sen pitäisi. Enkä pidä sitäkään yhtään pahana jos  joku uuden järjestelmän hankkija käyttää näitä kokemuksia mukana hankintapäätöksessään. Parasta on silti tietämyksen kasvaminen kokemusten lisääntyessä erilaisista järjestelmistä näin ihan koko foorumin mittakaavassa.
Tampere, 1-taso, puutalo, -97, netto 119m2/300m3(22C) + AT/VAR netto 32m2/90m3(15C), brutto 169m2/460m3 ,lattialämmitys
08/15- Nibe F1255-6, Jäspi GTV Hybrid 500, kaivo 190m, Toshiba Arctic 35 ILP, Vallox 121 SE

Poissa jm82

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 1 448
  • Maalämpöfoorumi
Vs: F1255-6 1.5-6kW inverter vs. F1255-6 6kW on/off
« Vastaus #4 : 31.01.16 - klo:13:51 »
Kiinnostaisi myös tietää pikkuinvertterin toimivuudesta patterilämmitteisessä talossa. Isompaa 16kW konetta taitaa olla täällä foorumilla lattialämmitys ja patterilämmitys taloissa, mutta 6kW konetta taitaa olla vain lattialämmityksen kanssa.
Lisäksi pikkuinvertterin lisätehon säätö 8kW, eli riittääkö lämmitysteho 8kW vaativaan taloon. Täällä oli pakkasilla 47C maksimi lämpökäyrä ja luulisin että olisi pikkuinvertterin 8kW riittänyt.
nibe 1217-10 vm2008, 200m kaivo, vanha 400 L (puskuri)varaaja esilämmityskierukalla. Itse asenneltu 24.11.2014. -73 120m (165).

Poissa k113635

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 864
  • Maalämpöfoorumi
Vs: F1255-6 1.5-6kW inverter vs. F1255-6 6kW on/off
« Vastaus #5 : 03.02.16 - klo:09:18 »
Kyllä mä vieläkin epäilen jotain mittavirhettä, siksi suuri tuo erotus on.
Käsi nousee virheen merkiksi. Lauhdutinvirtausmittaus näytti liian pientä lukemaa isommilla virtauksilla =kompressoritehoilla, siksi on/off tilan COP romahti.
Pitänee uusia testi jossain vaiheessa.
http://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=6577.msg87584#msg87584
Tampere, 1-taso, puutalo, -97, netto 119m2/300m3(22C) + AT/VAR netto 32m2/90m3(15C), brutto 169m2/460m3 ,lattialämmitys
08/15- Nibe F1255-6, Jäspi GTV Hybrid 500, kaivo 190m, Toshiba Arctic 35 ILP, Vallox 121 SE